Аутор тема: Куда или где?  (Прочитано 14546 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Куда или где?
« Одговор #15 : 29. 06. 2015. у 22.23 »
То ди се користи веома често, барем колико се и куда употребљава у погрешном значењу.
Гдје се користи? У Далмацији? Или у Београду?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Куда или где?
« Одговор #16 : 29. 06. 2015. у 22.51 »
Али, ово ди никад није стандардизовано, а заменицама куда и где су једним потезом пера, замењена значења!!! Тако нешто се сигурно није догодило нигде у свету.

Ој, животе!! [bonk] Јадан наш језик! [bonk] Да, англофони нпр. увек уредно кажу where are you going to?, никад нигде нисам чуо да неко каже where are you going? [ccc] Тако нешто се у цивилизованим земљама не дешава!
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Куда или где?
« Одговор #17 : 30. 06. 2015. у 00.05 »
Гдје се користи? У Далмацији? Или у Београду?

Неправилно ди се чује у Шумадији, Поморављу и мање у источној и јужној Србији. Али то је потпуно неважно, јер сам ди навео само као пример нечега што се доста често чује у народу, а стручњаци то нису стандардизовали (и били су у праву).

С друге стране, море такође неправилних "новокомпонованих" речи и значења, насталих из незнања, а која се користе много ређе од ди, већ је прихваћено као стандард, или бар кажу да јесте. Само сам упоредио та два примера, ништа друго.   

Срећом, нема доказа за тврдњу да су где и куда заменили значење. Куда остаје: којим путем? а где је питање за место на/у коме се неко налази или место на/у које неко иде?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Куда или где?
« Одговор #18 : 30. 06. 2015. у 10.39 »
RSJ (2007) takođe daje značenje odredišta.  [pardon]
Цитат
gdȅ, jek. gdjȅ I. pril. 1. a. upitni (i upitno-uzvični): 1) za mesto: na kojem mestu; na koje mesto. - Gde te boli? Gde si bio tako dugo?! 2) za pravac: kuda, kamo. - Gde ćeš? Gde si zavro?!

Доста је било глупости.  [lock]

Тагови: