Аутор тема: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто  (Прочитано 39996 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #15 : 10. 01. 2011. у 17.00 »
Ако је званични назив био Свето Римско Царство Немачких Народности, да ли то треба ипак све капитализовати (како ја написах), или да се остави само прво велико?

Zvanični naziv zasigurno nije bio "Sveto Rimsko Carstvo Nemačkih Narodnosti", jer u to vreme teško da se moglo uopšte govoriti o "nemačkom", a pogotovo ne o "narodnostima". Ceo koncept države-nacije potiče iz kasnog 18. i ranog 19. veka. Taj naziv piše na srpskoj Vikipediji, dakle možete biti sigurni da je podatak pogrešan  [pljas2]. Na engleskoj i nemačkoj Vikipediji (na kojoj je to i izabrani članak) se, naravno, ne spominje nikakva "nemačka nacija" u tom kontekstu.

E sad, kad odbijemo to, mislim da "Sveto Rimsko Carstvo" jeste bio zvanični naziv, koliko god se "zvaničnim" u to doba nešto moglo nazivati.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #16 : 10. 01. 2011. у 17.02 »
Цитат
Српска Света Гора
:-/

Pa zar ovo ne treba sa malim G?

И то је ново. Мени се не допада то Г.
Uf, dakle sad moram po Biblioteki da se bacim na menjanje…  [ne]
То је засигурно. Не помињу се новије прошле државе. Шта знам, вероватно се она имена која су постојала кад је ово правописно правило почело да важи — изузимају.

A sta? Jel onda velikim slovima Sveto Rimsko Carstvo Nemackih Narodnosti?

Па не. Није то царство постојало 1960. Свето римско царство (немачких народа)

Kakve to veze ima? Pa to mu je bilo pravo ime. P kaze ’neprava i obicajem stvorena imena’. A ovo mu je bilo pravo, zvanicno ime. Ne kaze, ’bivsih drzava’.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #17 : 10. 01. 2011. у 17.03 »
…Ал’ шта да се ради, ја студирам историју, а већина вас, предпостављам* се бави српским језиком и књижевношћу..Али много сте ми помогли [osmeh].

*preTpostavljam

Ја сам пренео како стоји у Правопису. Зар нисмо о Османлијском царству већ причали? Или сам то с Војводом?

Нема више с цртицом.

Bruni, Bruni! Slabo pratiš! O ovome je već pričano, ja se sećam. Nemam pojma s kim, al’ sam zapamtila. Ono što  [velstr] kaže, ne sme tako lako da se zaboravi teta [brun]!

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #18 : 10. 01. 2011. у 17.05 »
Ако је званични назив био Свето Римско Царство Немачких Народности, да ли то треба ипак све капитализовати (како ја написах), или да се остави само прво велико?

Zvanični naziv zasigurno nije bio "Sveto Rimsko Carstvo Nemačkih Narodnosti", jer u to vreme teško da se moglo uopšte govoriti o "nemačkom", a pogotovo ne o "narodnostima". Ceo koncept države-nacije potiče iz kasnog 18. i ranog 19. veka. Taj naziv piše na srpskoj Vikipediji, dakle možete biti sigurni da je podatak pogrešan  [pljas2]. Na engleskoj i nemačkoj Vikipediji (na kojoj je to i izabrani članak) se, naravno, ne spominje nikakva "nemačka nacija" u tom kontekstu.

E sad, kad odbijemo to, mislim da "Sveto Rimsko Carstvo" jeste bio zvanični naziv, koliko god se "zvaničnim" u to doba nešto moglo nazivati.
Е, па не знам, знам да има тог додатка у српским историјским књигама. А и Боња рече да студира историју, не верујем да је идеју добила баш са српске Википедије… ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Боња

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 14
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #19 : 10. 01. 2011. у 17.06 »
И шта онда радити ???? Вероватно ћу се ја држати Аустро-Угарске. Да се нико не наљути.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #20 : 10. 01. 2011. у 17.06 »
Ја сам пренео како стоји у Правопису. Зар нисмо о Османлијском царству већ причали? Или сам то с Војводом?

Нема више с цртицом.

Bruni, Bruni! Slabo pratiš! O ovome je već pričano, ja se sećam. Nemam pojma s kim, al’ sam zapamtila. Ono što  [velstr] kaže, ne sme tako lako da se zaboravi teta [brun]!
Ја могу. Ја сам администраторКА!  :P

Шалим се, ако јесмо, где, дајте да видимо…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #21 : 10. 01. 2011. у 17.08 »
И шта онда радити ???? Вероватно ћу се ја држати Аустро-Угарске. Да се нико не наљути.
Па не. Не треба да се држиш Аустро-Угарске, јер је као што рекосмо, то укинуто. Сад само Аустроугарска. А што се тиче СРЦ, пиши ти Свето римско царство, за сад, то је најсигурније.

(и да опет напоменем, јер по овом што написа, видим да ниси прочитала моју напомену од раније: Аустроугарска, Аустирјско царство, СРЦ НИСУ једно те исто. То су три различите државе које супостојале у три различита времена на мање више истом терену.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #22 : 10. 01. 2011. у 17.14 »
У П ипак има (т. 50) и Федеративна Народна Република Југославија, Савезна Република Југославија, Кнежевина/Краљевина Црна Гора — све великим словима.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #23 : 10. 01. 2011. у 17.17 »
И шта онда радити ???? Вероватно ћу се ја држати Аустро-Угарске. Да се нико не наљути.

Јел’ видиш, Соњчице, зашто се не треба хватати за Шипку. Збуњује народ без потребе. [ne]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #24 : 10. 01. 2011. у 17.17 »
У П ипак има (т. 50) и Федеративна Народна Република Југославија, Савезна Република Југославија, Кнежевина/Краљевина Црна Гора — све великим словима.

Дакле, Свето Римско Царство Немачких Народности…

Бре, много компликовано…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #25 : 10. 01. 2011. у 17.19 »
Ја и даље нисам сигуран. У примерима нема ниједне толииико маторе државе.

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #26 : 10. 01. 2011. у 18.35 »
Ovo sa Srpskom Svetom Gorom nikako mi ne ide u glavu. Za Crnu Goru je u redu da se obe reči pišu velikim slovom, pošto je to bila i još uvek je legitimna država, ali Sveta gora je ipak nešto drugo.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #27 : 10. 01. 2011. у 18.36 »
Ovo sa Srpskom Svetom Gorom nikako mi ne ide u glavu. Za Crnu Goru je u redu da se obe reči pišu velikim slovom, pošto je to bila i još uvek je legitimna država, ali Sveta gora je ipak nešto drugo.
Pa do ovog novog P10 i pisalo se malim slovom. Što li su to sad promenili, boga pitaj…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #28 : 10. 01. 2011. у 18.48 »
Imam jednu bogohulnu ideju… Možda je onaj ko je pisao prvu ruku teksta stavio taj primer kako bi naglsaio da S u reči Sveta treba da bude veliko, iako to nije prva reč u nazivu (taj primer stoji posle Britanskog carstva, ako se ne varam), a onda mu se u kucanju omakla greška, na koju niko smeo da ukaže kako ne bi ispao glup društvu. (Slično kao u anegdoti o tome zašto se na prsluku muškog odela donje dugme obavezno ostavlja otkopčano.)

A možda je neko od autora, lektora, korektora i prelamača veliki pravoslavac, koji Slavi Krsnu Slavu s dvanaest vrsta Posnih Kolača…

Ван мреже Alex

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 27
RE: Аустро-Угарска, Османлије и још понешто
« Одговор #29 : 10. 01. 2011. у 18.51 »
P.S. Bolje da sam priznam pleonazam nego da mi ga neko natrlja na nos. Dakle, ne Slično kao u anegdoti nego Slično anegdoti[angel] [emb1]

Тагови: