Аутор тема: Dani  (Прочитано 32356 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Dani
« Одговор #30 : 28. 08. 2013. у 22.14 »
Делимично се слажем с тобом. Тема о хипокористику је заиста била сувишна, али као што си и видео, сви су му дали до знања да за такве ствари консултује речник. Ако мене питаш, то и није недоумица (бар ја први пут чујем за „хипокористика“). Било како било, мислим да је научио за убудуће. Ако следећи пут постави сличну тему, закључаћемо је и упутити га да погледа речник. Ако не нађе у свом штампаном издању, може да погледа ХЈП и Српски језик. Да, овај потоњи тражи личне податке, али, брате, умеш да лажеш. Ја сам тамо Петар Пантовић. [pardon] А бесконачне и монотоне теме једноставно прескочи. Тако и ја чиним, уз превртање очима. ;) Срећа па их нема много.

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.21 Rancher »

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Одг.: Dani
« Одговор #31 : 28. 08. 2013. у 22.33 »
Делимично се слажем с тобом. Тема о хипокористику је заиста била сувишна,

Pa baš zato sam pitao jer nisam našao u rečniku. Kako ne razumete, ako u školi naučim hipokoristika, i onda ne nađem nigde treba negde da proverim. Otkud ja znam da l je nastavnica pogrešno rekla, pa ja pogrešno naučio ili ne. Ako su vam teme glupe i suvišne što se onda ubacujete u diskusiju. Baš me interesuje vaš nivo znanja u mojim godinama, da l ste vi znali sve ove stvari koje ja pitam. Aj budite realni pa priznajte.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Dani
« Одговор #32 : 28. 08. 2013. у 22.56 »
Цитираћу Рада:

Не могу то да кажем, не знам да ли реч постоји или не, само ми је чудно да си тражио и ниси нашао. Кад нешто постоји, онда се обично и нађе :)

Ја од Мире Адање Полак редовно чујем реч „вишљи“. У једном тренутку ми сине да погледам у речник. У њему не проналазим ништа, па пробам са варијантом „виши“ и схватим да је то једини исправан компаратив од придева „висок“. Тачка. Нема ту даље дискусије, могу само да се ишчуђавам зашто толико људи греши, или у твом случају, какве сам ја професоре имао.
« Последња измена: 28. 08. 2013. у 23.00 Rancher »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Dani
« Одговор #33 : 29. 08. 2013. у 08.23 »
Pa baš zato sam pitao jer nisam našao u rečniku. Kako ne razumete, ako u školi naučim hipokoristika, i onda ne nađem nigde treba negde da proverim. Otkud ja znam da l je nastavnica pogrešno rekla, pa ja pogrešno naučio ili ne. Ako su vam teme glupe i suvišne što se onda ubacujete u diskusiju. Baš me interesuje vaš nivo znanja u mojim godinama, da l ste vi znali sve ove stvari koje ja pitam. Aj budite realni pa priznajte.

U pravu si, Dani, baš su zakerala.

Ajd’ sad, šta biste vi uradili da od svog nastavnika/profesora, koji je bar na papiru autoritet, čujete neki neobičan oblik za koji se pitate da li je ispravan?  Naravno, ili konsultovali rečnik ili pitali nekog trećeg. Kojeg obima i kvaliteta (i cene) treba da bude rečnik da zabeleži sve validne dublete svih tuđica? Kako Dani, u osnovnoj školi, da zasigurno zna da li je hipokoristika validan dublet, možda zapadnog porekla (~ minuta : minut), ili je to nastavnicin idiosinkretizam1) (verovatno je napravila analogiju sa karakteristika)? Hvala bogu, ima koga da pita, pa je dečko i pitao. Nije sad otvorio dvadeset tema sa pitanjima iz rečnika.

1) osobenost; ovde: lep izraz za brljotinu

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Dani
« Одговор #34 : 29. 08. 2013. у 08.39 »
Де, бре, први пут видим да се отвара тема о неком члану форума. Дечко треба да пита и истовремено треба да научи технику постављања питања, На низу сајтова има посебна секција "Како питати". То укључује и самостално тражење одговора, кроз речнике или на други начин. Нити је страшно што пита, нити он треба да се љути да коментаре.

Једна моја познаница тренутно је на мастеру у иностранству и добила је право да се 4 (четири!) пута обрати ментору с питањем. Богами, и те како води рачуна да дообро припреми питање.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Dani
« Одговор #35 : 29. 08. 2013. у 10.03 »
Цитат
Kako Dani, u osnovnoj školi, da zasigurno zna da li je hipokoristika validan dublet, možda zapadnog porekla
У једној старој књизи, "Језик око нас" из 1980., Клајн пише да и аеробик, како је код нас уобичајено, треба заправо да буде аеробика, као математика.

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Одг.: Dani
« Одговор #36 : 29. 08. 2013. у 10.38 »
U pravu si, Dani, baš su zakerala.

Kojeg obima i kvaliteta (i cene) treba da bude rečnik da zabeleži sve validne dublete svih tuđica? Kako Dani, u osnovnoj školi, da zasigurno zna da li je hipokoristika validan dublet, možda zapadnog porekla (~ minuta : minut), ili je to nastavnicin idiosinkretizam1)



Izgleda da me ti jedini razumeš  :like:

Тагови: