Аутор тема: Glagol jesam?  (Прочитано 37079 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Glagol jesam?
« : 2. 06. 2011. у 21.23 »

Prelazim vam ja tako sve glagolske oblike i naiđem na glagol jesam. I tako ja stanem i gledam i gledam i samo sam stavila znak pitanja i evo sada da vas pitam. Glagol jesam postoji? Pomoćni glagoli hteti, biti i jesam. Zar nije jesam od glagola biti?
Ja jesam, ti jesi, on jeste… Prezent glagola biti? Čak sam otišla u engleski i menjam to be.

Ja ovo stvaaarno nikada nisam cula, ucila. Nemam cak ni zapisano u sveskama (a sve ih cuvam). Kako može da bude glagol? Ono nema inf. nastavak ĆI, ni TI, STI, već M, nastavak za lice.  [bag]
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #1 : 2. 06. 2011. у 21.34 »
Јесам неки граматичари рачунају као посебан глагол. То је непотпун (дефектан) глагол. Нема инфинитив, само презент личних облика свих лица, укључујући и енклитичке облике: (је)сам, (је)си, је(сте), (је)смо, (је)сте, (је)су.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #2 : 2. 06. 2011. у 21.51 »
Mogu li ja to da ne prihvatim, da ne priznajem…? (ako mi za to zakinu bod, ja idem da čuvam ovce)

U fr. (e, vise ja i moj fr.) postoje defektni glagoli, ali svi oni imaju svoj infinitiv. Neki se čak koriste samo u infinitivu (nemaju nikako vremena, samo infinitiv) sa nekim drugim glagolom u promeni. Neki imaju samo prezent, ili samo 3. lica (jd., mn.) kroz sva vremena, neki imaju samo proste oblike, neki čak i nemaju sve proste oblike a imaju recimo složene, ali naravno ako nemaju passe simple, onda nema imperfekta sibžontiva kao ni pluskvamerfekta..

Neki glagol mora imati svoj infinitiv, zar ne?  ???
« Последња измена: 2. 06. 2011. у 21.52 NouvelleVague »
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #3 : 2. 06. 2011. у 22.57 »
Субјунктив или конкунктив, или жељени начин. Немој писати *сибжонтив, то не постоји у српском.

Није то што помињеш само одлика француског, много тога има и у српском (снежити, кишити и сл. глаголи који описују појаве имају само 3. л. јд. и др.). И не мора имати сваки глагол инфинитив, као што не мора имати ни сва времена, или све гл. облике. То је просто тако, догодило се временом и развојем језика или је условљено нечим другим. Прихвати да је тако. Сваки језик има неке своје значајке; у енглеском има, рецимо, шест инфинитива (to do, to be doing, to have been doing…), у немачком такође неколико (sein, gewesen sein…), у српском има један а тај фамозни непотпуни глагол јесам га нема.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #4 : 2. 06. 2011. у 23.05 »
Субјунктив или конкунктив, или жељени начин. Немој писати *сибжонтив, то не постоји у српском.
Конјуктив. ;)

U engleskom, ne bih rekla da su sve to sto si nabrojio, infinitivi. Postoje dva: infinitiv prezenta (to see) i infinitiv perfekta (to have seen).  Nije mi poznato da postoji još neki.  U ostalom se slažemo. Jezici su različiti i imaju svoje posebnosti. Ne vidim šta tu ima da se prihvata ili ne prihvata. Mislim, može da se odluči da se ne prihvati, ali na sopstvenu odgovornost ;)
« Последња измена: 2. 06. 2011. у 23.09 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #5 : 2. 06. 2011. у 23.20 »
Pa mene ispravili i rekli da je sibžontiv. Kao i konjuktiv.

 [iznenadjen]

Meni je jedna devojka koja studira engleski i francuski rekla da oni imaju neki predmet i tu im se objašanjava zašto je nešto baš tako, za sve ima razloga zašto je nešto tako, a ne ovako. Mora da ima i ovde, a ne samo jezik se menja. Kada je došlo do te promene, usled kog uticaja, …? 

 Ne znam. Ovo sam danas prvi put videla. I ne znam, tj. ne mogu da odreagujem mirno, da mislim mirno, polako, cisto, bistro. Samo hocu odgovor na zašto je to tako? Otkad?  Gde, kako, šta? aaa izludeću.

Da, postoji infinitiv prezenta, infinitiv perfekta i još jedan oblik infinitiva cini mi se da imaju Fr.
« Последња измена: 2. 06. 2011. у 23.24 NouvelleVague »
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #6 : 2. 06. 2011. у 23.21 »
КонјуНктив! У разним језицима се то различито зове, али је у суштини исто или јако слично: конјунктив, субјунктив, потенцијал, погодбени начин, жељени начин.

П. С. Сибжонтив је у француском.

П. П. С. Горе направих грешку у куцању (конкунктив), али то н у средини је обавезно, јер је тако у латинској основи: iuncitio, а са предмецима sub-, dis-, con- добијамо subiunctio, coniunctio, disiunctio и друге изведенице, а ми имамо усвојено субјунктив, конјунктив, конјункција и дисјункција.
« Последња измена: 2. 06. 2011. у 23.36 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #7 : 3. 06. 2011. у 00.05 »
Често се ћирилицом погрешно пише као коњуктив.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #8 : 3. 06. 2011. у 10.21 »
Јесам неки граматичари рачунају као посебан глагол. То је непотпун (дефектан) глагол. Нема инфинитив, само презент личних облика свих лица, укључујући и енклитичке облике: (је)сам, (је)си, је(сте), (је)смо, (је)сте, (је)су.

I ja mislim da je taj način gledanja na stvari apsurdan. Ekvivalentni oblici postoje u gotovo svim indoevropskim jezicima, etimološki su srodni i svuda se tretiraju kao oblici glagola biti, koji je nepravilan. Jedino su se neki naši gramatičari našli pametni da smatraju da je taj glagol pao s Marsa. To što imamo dva oblika sadašnjeg vremena glagola biti (budem i jesam) daleko se lakše objašnjava time što je prvi svršenog, a drugi nesvršenog vida.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #9 : 3. 06. 2011. у 11.21 »
Баш сам био повукао паралелу са ие. језицима и навео промену тог глагола у енглеском и немачком као пример, али сам онда избрисао тај део пре слања поруке. И ја сматрам да треба те облике подвести под бити.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #10 : 3. 06. 2011. у 11.25 »
Мене то излуђује. Како онда може плусквамерфекат да се прави од перфекта помоћног глагола БИТИ и глаголског придева радног, а перфекат ће се градити од глагола ЈЕСАМ?

Ево стоји у загради БИТИ а пре тога ЈЕСАМ. Књига која садржи градиво од 5. до 8. разреда. А када дођем кући погледаћу свеске. Чак ми се чини да смо тако учили и пре 5-ог разреда.

Ја ћу рећи да је то помоћни глагол БИТИ, па нека ми одрубе главу. И овако су ми срце затровали. <_<
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #11 : 3. 06. 2011. у 11.30 »
5-ог

Ово ни у лудилу. Пише се или петог или 5. — трећа могућност не постоји. Многи пишу данас те „поенглежене“ наставке за редне бројеве и редовно виђам небулозе -ви, -ги, -ти и сл. То заборави.

Ја ћу рећи да је то помоћни глагол БИТИ, па нека ми одрубе главу. И овако су ми срце затровали. <_<

Можеш то рећи. Дуја је горе објаснио, а ја се слажем с њим. Тако тврди и друга половина граматичара.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #12 : 3. 06. 2011. у 11.41 »
Хвала за бројку. Хвала и за остало. :)

(Још само ово- увек мислим да ће свако рећи пети а не петог, па онда ставим тако. А како онда за седамдесете? Тридесетих? Двехиљадите? ’70-е, или само ’70, 30-их? Ово за двехиљадите не знам, као ни како бих рекла тј. написала скраћено двехиљадитих. )
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #13 : 3. 06. 2011. у 11.54 »
За седамдесете можеш писати и: ’70. или ’70-е. Бројеви прве десетице немају те допуне.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Glagol jesam?
« Одговор #14 : 4. 06. 2011. у 01.58 »
Jedino su se neki naši gramatičari našli pametni da smatraju da je taj glagol pao s Marsa.
Ali, imanje dva glagola biti nije naša izmišljotina. Pa Španci imaju ser i estar. Oba znače biti, ali je upotreba vrlo različita…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: