Аутор тема: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)  (Прочитано 10434 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #15 : 24. 05. 2011. у 11.12 »
Hm. Meni se čini da je taj tvoj kroatista neki lažac. Evo jedne hrvatske gramatike, str. 59-60

http://es.scribd.com/doc/27175104/Hrvatska-gramatika-Bari%C4%87-Lon%C4%8Dari%C4%87-Mali%C4%87-Pave%C5%A1i%C4%87-Peti-Ze%C4%8Devi%C4%87-i-Znika-1997

Razlikovanje suglasnika po zvučnosti. Pravila se ne razlikuju od naših. Greška tog kroatiste jeste u tome što on traži parnjaka za drugo slovo, a ne za prvo u nizu. U ovoj gramatici, lepo stoji:

Ispred bezvučnog suglasnika ostvaruje se samo bezvučni suglasnik.

Ja ću prevesti to na potforum:

Ispred bezvučnog suglasnika (u našem slučaju F), ostvaruje sr samo bezvučni suglasnik (u našem slučaju, D prelazi u T).

Da budem iskrena, ja Hrvatima na forumima ništa ne verujem kad je u pitanju gramatika. Jednom sam na WR pitala da li je zaista ispravno pisati tačku iza rimskog broja u imenima vladara, ubeđivali su me da je tako od pamtiveka (što ne može biti istina, znate i sami da P60 to ne dozvoljava), a nisu mi dali niti jedan jedini citat iz bilo kakve stručne literature. Nakon nekoliko ponovljenih molbi da mi citiraju pravopis na koje su se pravili blesavi, odustala sam od insistiranja zarad dobrosusedskih odnosa, ali nisu me ubedili da je u hrvatskom tačka iza rimskog broja dozvoljena. Tako ni ovo. Sori, ali ja ne verujem u to. A gramatika koju sam našla, to potvrđuje.

Цитат
Kažu Babić-Finka-Moguš, jednačenje se u pismu ne provodi u imenicama stranog podrijetla i u njihovim izvedenicama (plebs).
A ovoga ima i u srpskom. Ili mi kažemo pleps?  :kezica:
« Последња измена: 24. 05. 2011. у 11.15 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
RE: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #16 : 24. 05. 2011. у 12.21 »
Мислим да  у оваквим случајевима не треба игнорисати хрватска решења и да баријера не сме бити толико чврста с обзиром да се ради о стандардима истог говорног језика. Мени је „наша“ аргументација јасна и у одговору на ово је не треба понављати, али ако у једном бицентричном стандардном језику апсолутна већина матерњих говорника по осећају пише једну варијанту и при том је један од два стандарда и формално допушта, док други стоји насупрот свему томе, онда ту нешто дефинитивно смрди.

Слична ствар као и са раније помињаним „натчовеком“: готово читава популација изговара наДчовек (због већ наведеног Ч=Т+Ш и примера типа подтекст, подтачка и сл.), једна од две норме то и допушта са све објашњењем, док друга иде против свих.

Ne izgovara "gotovo čitava populacija" [nadčovek], pošto je to gotovo neizgovorivo po sili fonoloških zakona, osim ako umetneš baš dobru pauzu između [d] i [č]. To se izgovara [načovek], eventualno sa blagom geminacijom [nač:ovek] ako se čovek baš potrudi.

Stvar je prosto u konvenciji, da li to jednačenje beležiti u pisanju ili ne, i do koje mere. A kada se neka konvencija dugo koristi, onda se kod ljudi stvori navika i drugačija konvencija izgleda neprirodno i usiljeno. S ove distance, mislim da nije najsrećnije rešenje što smo izabrali da uopšte beležimo to jednačenje, s obzirom na količinu izuzetaka (em ne jednačimo <ds> i <dš>, <dč> jednačimo napola, <dt> kako kad, pa pravimo izuzetke kod složenica, pa u stranim rečima…)

Ne mislim da je hrvatsko rešenje puno bolje, pošto imaju samo drugačiji skup izuzetaka: verovatno bi svima bilo dosta lakše da se vadikalno vaskvsti sa starom praksom. I meni je prirodnije zapisivanje "adhezija", "subsidijaran" pa i "podforum", ali ne mislim da je to toliko bitno da ne bih prihvatio drugačiju konvenciju.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #17 : 24. 05. 2011. у 19.20 »
Ne izgovara "gotovo čitava populacija" [nadčovek], pošto je to gotovo neizgovorivo po sili fonoloških zakona, osim ako umetneš baš dobru pauzu između [d] i [č]. To se izgovara [načovek], eventualno sa blagom geminacijom [nač:ovek] ako se čovek baš potrudi.

Управо се о тој „доброј паузи“ и ради. Извињавам се на претходној генерализацији, требало је да уместо „готово читава популација“ кажем се ради о готово целокупном узорку којем сам, ради провере, поставио питање да изговоре назив Ничеовог дела и чуо оно што сам навео. То сам учинио пре годину и по или две јер нисам био сигуран сам са собом како тачно то изговарам јер сам пореметио спонтаност обраћањем пажње на тај детаљ.

Слична је ствар са подфорумом. Понављам, мени је јасно да треба Т и ако се погледају моје раније поруке где бележим ту реч, доследан сам у писању Т, али сам опет неколицину људи који знају шта су форуми и потфоруми замолио да изговоре ту реч. Не ради се о великом узорку, већ само о четворо људи и све четворо изговарају „подфорум“, са истом оном паузом између Д и Ф као и Д и Ч у „надчовек“. Ту се отвара друго питање, да ли се у форумашкој популацији Србије ова реч уопште правилно изговара, јер је сасвим могуће да они који доследно пишу Д и бране свој начин, управо прате сопствени изговор у којем се Д чује. Отприлике као у изговору већ поменутог плебс, где постоји јасна граница (у изговору) између плебс и плепс, то јест не ради се о изговору [плепс] и запису „плебс“, већ се заиста чују и Б и С. Не ради се о примерима попут изговора [прецедник] и записа председник, или попут неких који изговарају [српски] а пишу србски, већ управо о слушању и записивању онога како сама особа реч изговара. Мислим да је то једини разлог због којег људи са оноликим отпором реагују на кориговања тих ствари, са ставом „филолози, сад га прећерасте!“

Ово је уједно и одговор на опаску о конвенцији.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #18 : 24. 05. 2011. у 19.23 »
Извињавам се опет, сад баш и нисам сигуран за [плебс] и [плепс]. Наиме, могуће је изговорити [плебс], али не знам колико се често то чује у спонтаном говору.  [cesh]

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #19 : 25. 05. 2011. у 18.21 »
Јао, читај, Бруни, пажљивије шта пише. Рекао ми је човек да пише у њиховом П да у новијим страним речима и њиховим изведеницама изостаје ЈПЗ. Фрктати је ономатопеја домаћег порекла. Слушао је предавања код Матасовића, сигурно није неки идиот, види се и по томе како пише и колико зна. Има у хр. још одступања од ЈПЗ где се у српском проводи (одчепити : отчепити). На крају крајева, баш ме брига како је у хрватском, занима ме српски, а ту је с једначењем.
« Последња измена: 25. 05. 2011. у 18.22 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #20 : 25. 05. 2011. у 19.39 »
Ma dobro, shvatila sam ja malo kasnije da se radi o novijoj stranoj reči, a i videla sam onu adheziju na V. kao atheziju, pa sam shvatila da sam pogrešila, ali meni bi bilo zanimljivo uporediti razlike koje sad postoje u pravopisnim i gramatičkim pravilima u hr. i sr. standardu. Zato i preimenovah ovu temu. Da li se zna možda kako je u Hrvata ovo s pisanjem rimskih brojeva? Rekoh malopre, meni tvrdiše da je to tako kod njih odvajkada, a ja im ne verujem, jer brate onaj P60 kaže da tačka ne ide iza rednog broja. Dakle, nemoguće da je "odvajkada".
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Potforum ili podforum (srpski vs. hrvatski)
« Одговор #21 : 25. 05. 2011. у 20.40 »
баш ме брига како је у хрватском, занима ме српски, а ту је с једначењем.

Мене је прилично брига када су у питању случајеви где се хрватска норма поклапа са осећајем већег дела матерњих говорника српског.

Такође ми, бар када је ЈПЗ у питању, сасвим смислено делује да се Д испред Ц и Ч третира на једнак начин као и испред С и Ш.

Тагови: