Аутор тема: IMDb — ИМДб?  (Прочитано 3776 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
IMDb — ИМДб?
« : 22. 01. 2012. у 14.29 »
Може ли IMDb да се пренесе у ИМДб? Правопис то не дозвољава, колико знам, али имамо и БиХ, како је већ неко поменуо. Шта мислите на ИМДБ? Је ли то дозвољено?
« Последња измена: 22. 01. 2012. у 16.28 Rancher »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: IMDb — ИМДб?
« Одговор #1 : 22. 01. 2012. у 14.32 »
Hm, nije da pravopis to ne dozvoljava, pa i sam si rekao imamo BiH. Ja lično mislim da je sasvim ok.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: IMDb — ИМДб?
« Одговор #2 : 22. 01. 2012. у 14.44 »
Код нас су на Вики ставили и ИМДБ и ИМДб у оквиру истог текста (истицање црвеном бојом је моје):

Цитат
Интернет филмска база података (ИМДБ) (енгл. Internet Movie Database, IMDb) је интернет сајт који има базу података о свим познатијим филмским и телевизијским личностима, филмовима, телевизијским емисијама, серијама, рекламама и видео играма. Интернет гигант Amazon.com је априла 1998. купио ИМДБ, а 2002. је проширена функционалност тако што је додат IMDbPro, чије се коришћење наплаћује.

На сајту се налази 250 најбољих филмова (ИМДб Топ 250) и 100 најгорих (ИМДб најгорих 100) свих времена, а базирају се искључиво на оценама редовних корисника сајта.

http://sr.wikipedia.org/wiki/IMDb

Мада, могуће је да је оно ИМДб, са малим б, само резултат аутоматског пресловљавања на ћирилицу назива листе IMDB Top 250.)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: IMDb — ИМДб?
« Одговор #3 : 22. 01. 2012. у 14.51 »
Ma, to na njiki niuje ništa novo. Jedan piso, drugi menjo pa nije izmenjo sve. Obično menjaju samo naslov a tekst se uvek zaboravi, pa uvek vlada tako šarenilo.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: IMDb — ИМДб?
« Одговор #4 : 22. 01. 2012. у 15.15 »
Цитат: П10, т. 183в
На начине скраћивања утичу и јавне службе својим обрасцима. Из статистике је на пример [фале зарези] дошло КВ — квалификовани, ВКВ — висококвалификовани, из војне администрације КоВ — копнена војска, где имамо комбинацију великих и малих слова, којој је само донекле слично познато БиХ — Босна и Херцеговина (уп. и СДЗб — Српски дијалектолошки зборник). Све значајнијег утицаја на начине скраћивања имаће, нема сумње, нове технологије (рачунарска на пример [опет фали зарез]),  интеграциони процеси (посредовањем усклађених поступака у администрирању, судству, потом преко мултинационалних компанија) итд.

То БиХ, СДЗб није један од усвојених модела скраћивања у српском (као што су ЈНА, в. д., разг.), али му се признаје употреба у стандарду. На основу датог објашњења не видим зашто се не би користило ИМДб.
« Последња измена: 22. 01. 2012. у 15.46 J o e »

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: IMDb — ИМДб?
« Одговор #5 : 22. 01. 2012. у 15.38 »
Internet filmska baza podataka [iznenadjen]

Тагови: