Аутор тема: Pojmovi viki, Vikipedija, Vikimedija, Vikija i ostali vikinešto…  (Прочитано 3704 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Izdvojeno odavde.

(Сасвим ситно скретање са теме, извините-опростите!) Штреца ме што се у народу реч вики често користи као синоним за Википедију; зато мало распојмљавања:

викиформа и начин сарадње на развоју самосталних текстуалних пројеката, или текстуалне подршке других пројеката.

Викимедија, Тикивики, Хики, итд. — програм за писање и одржавање викија (вики програм).

Викија, Викидот, Викиспот, итд. — сервис за удомљавање разних викија (вики сервис). Један сервис обично користи тачно један вики програм (нпр. Викија Викимедију) за све своје викије.

Википедија, Меморија алфа, ТВ тропе, итд. — конкретни викији (вики пројекти). Могу бити удомљени на неком вики сервису (нпр. Меморија алфа на Викији) или као самостални сајтови (нпр. Википедија).
« Последња измена: 30. 12. 2011. у 12.46 Бруни »

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Pojmovi viki, Vikipedija, Vikimedija, Vikija i ostali vikinešto…
« Одговор #1 : 30. 12. 2011. у 10.45 »
Udomljavanje? :-/ Pomislim na neku siročad od vikija kojima je nađen dom. Vjerovatno bi moglo i bolje.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Pojmovi viki, Vikipedija, Vikimedija, Vikija i ostali vikinešto…
« Одговор #2 : 30. 12. 2011. у 12.03 »
Udomljavanje? :-/ Pomislim na neku siročad od vikija kojima je nađen dom. Vjerovatno bi moglo i bolje.
Druga opcija je "hostovanje".

Hm, a koji onda program koristi Vikidot? Oni to sve sami rade, tj. smišljaju kodove i ostalo…
(da izdvojim ovo?)
« Последња измена: 30. 12. 2011. у 12.05 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Pojmovi viki, Vikipedija, Vikimedija, Vikija i ostali vikinešto…
« Одговор #3 : 30. 12. 2011. у 12.36 »
Znam da je hostovanje, ali ovdje ima onih kojima je svaki novi anglicizam [bljak], pa zato hoću da pokažem kako se prevodilac mora dobro potruditi da bi našao prihvatljivo rješenje. Ne vjerujem da bi reklamno odjeljenje prihvatilo izraz koji podsjeća na sirotinju.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Pojmovi viki, Vikipedija, Vikimedija, Vikija i ostali vikinešto…
« Одговор #4 : 30. 12. 2011. у 12.50 »
Taj viki servis, zar to nije viki farma?

Što se hostovanja tiče, mislim da se za hosting kaže domaćin, pa može i ugošćavanje :P
(Šalim se. I meni je najprihvatljivije "hostovanje". Tako se svi razumemo. Svaki put kad neko upotrebi neku namerno smišljenu navodno srpsku reč za neki od tih pojmova, moram da se zamislim da bih shvatila na šta misli. Što se informatike tiče, apsolutno sam protiv "posrbljivanja".)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: