Аутор тема: Izražavanje pripadnosti - 1 "objekat" u množini, 2 "sopstvenika"  (Прочитано 3415 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Zdravo svima! Na ovom topiku jednog drugog foruma http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=2316035 postavljeno je pitanje kako da kažemo da su neki roditelji zajednički i jednom i drugom čoveku (data su imena). Dato je rešenje stvoriti prisvojni pridev od oba imena ako je moguće, inače se obavezno koristi genitiv od jednogi drugog imena. Nejasna su mi sledeća pitanja:
1. Može li da se koristi genitiv umesto prisvojinih prideva kada takve postoje? Po meni je genitiv bolji jer se sopstvenik ne izražava samo jednom rečju. Ja lično nekako preferiram genitiv jer sam učio ruski, gde je genitiv "preferirani" način izražavanja pripadnosti i uvek zvuči normalno dok su prisvojni pridevi retki, pre svih ostalih stranih jezika.
2. Imaju li fraze tipa "Zoranovi i Vesnini roditelji/roditelji Zorana i Vesne" neku dvosmislenost? Ako nema dodatnih imformacija u tekstu ili van njega, jasno li se da li se roditelji jednog i drugog poklapaju (tj. su braća/sestre/brat i sestra) ili ne?
Hvala unapred!

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Izražavanje pripadnosti - 1 "objekat" u množini, 2 "sopstvenika"
« Одговор #1 : 18. 12. 2011. у 10.32 »
Mislim da nema razlike. Obično se to vidi iz konteksta.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Izražavanje pripadnosti - 1 "objekat" u množini, 2 "sopstvenika"
« Одговор #2 : 18. 12. 2011. у 13.57 »
Ako je samo jedan possessee:
- ako je dato ime - obavezno prisvojni pridev (Markov stav), sem ako je ime takvo da ga ne gradi (stav Ines),
- ako je dato prezime - ako je u pitanju muškarac obavezno prisvojni pridev (Lukićev stav), ako je u pitanju žena - u kolokvijalnom stilu pridev (Lukićkin stav), u formalnom stilu genitiv (stav Lukićeve),
- ako je dato ime i prezime - obavezno genitiv (stav Marka Lukića, stav Ines Lukić).

Ako su dva i više possessees:
- gde može običniji je pridev (Markov i Tanjin stav), ali je u principu u redu i genitiv (stav Marka i Tanje).

2. Imaju li fraze tipa "Zoranovi i Vesnini roditelji/roditelji Zorana i Vesne" neku dvosmislenost? Ako nema dodatnih imformacija u tekstu ili van njega, jasno li se da li se roditelji jednog i drugog poklapaju (tj. su braća/sestre/brat i sestra) ili ne?

Ne mora da znači.
« Последња измена: 18. 12. 2011. у 14.00 vukvuk »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Izražavanje pripadnosti - 1 "objekat" u množini, 2 "sopstvenika"
« Одговор #3 : 18. 12. 2011. у 20.32 »
Слажем се с Вуковим објашњењем.

Само:
sem ako je ime takvo da ga ne gradi (stav Ines),

Није необично ни Инесин (у Правопису се даје Кетринин, Агнесин, т. 197д).

Тагови: