Аутор тема: Где бисмо ми били без пуризма  (Прочитано 41184 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #15 : 28. 08. 2011. у 21.57 »
Некада су постојале радње у којима су се продавали рестлови. Чујем да се то сада зове "аутлет". Ни рестл, истина, није српска реч, али су сви знали шта значи. 
Ja nisam.  :fkez:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #16 : 28. 08. 2011. у 23.00 »
Некада су постојале радње у којима су се продавали рестлови. Чујем да се то сада зове "аутлет". Ни рестл, истина, није српска реч, али су сви знали шта значи. 
Ja nisam.  :fkez:

Дал је могуће? Тако обична реч.
А знаш ли шта значи и како изгледа кибиц-фенстер? Белопољански ће знати, код њега се још тако говори.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #17 : 28. 08. 2011. у 23.07 »
Допало ми се оно размишљање које је вуквук вечерас изнео. Посебно ово:
Kroz upotrebu stranih reči i izraza po meni se vodi, zapravo, borba za društveni prostor za soptvene stavove. Ali važno je uvideti da ne postoje samo dve strane: jedni koriste strane reči da bi afirmisali svoj društveni status, ma kako da je on stečen, drugi da bi pokazali svoje obrazovanje; treći su protiv stranih reči zato što su protivnici konformizma, četvrti zato što su ksenofobi i/ili nacionalisti.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #18 : 28. 08. 2011. у 23.49 »
Овде морам да поменем једног пацијента који („)коментарише(“) снукер на Еуроспорту — поред тога што не зна ни сва правила, нити има много појма о самој игри, није се ни потрудио да сазна који се билијарски појмови већ одавно користе код нас, већ је само мутаво транскрибовао енглеске називе, па тако баљезга и следеће:

No comment.  :-/

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #19 : 29. 08. 2011. у 00.03 »
Овде морам да поменем једног пацијента који („)коментарише(“) снукер на Еуроспорту — поред тога што не зна ни сва правила, нити има много појма о самој игри, није се ни потрудио да сазна који се билијарски појмови већ одавно користе код нас, већ је само мутаво транскрибовао енглеске називе, па тако баљезга и следеће:

No comment.  :-/

Па нисам могао да изаберем лепше речи јер сам му писао на мејл и упознао га с терминологијом. Од тога је једино прихватио да каже провизорни ранг уместо неке измишљотине, не знам ни где би тако нешто спадало, — **провизионални ренкинг. Ако неко свесно на телевизији коју гледају толики људи буквално измишља топлу воду, онда не знам шта друго да кажем.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #20 : 29. 08. 2011. у 09.30 »
Допало ми се оно размишљање које је вуквук вечерас изнео. Посебно ово:
Kroz upotrebu stranih reči i izraza po meni se vodi, zapravo, borba za društveni prostor za soptvene stavove. Ali važno je uvideti da ne postoje samo dve strane: jedni koriste strane reči da bi afirmisali svoj društveni status, ma kako da je on stečen, drugi da bi pokazali svoje obrazovanje; treći su protiv stranih reči zato što su protivnici konformizma, četvrti zato što su ksenofobi i/ili nacionalisti.

А притом постоје и многе друге ’стране’. Примећујеш ли тенденциозност у наведеним могућностима? Све имају негативну конотацију, чак и ова по којој ’други’ желе показати своје образовање.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #21 : 29. 08. 2011. у 09.33 »
Није ми баш јасна поента овог коментара…

Па просто. Ако можемо опстати без топломера и свих осталих речи словенских корена, зашто онда не опстајемо? Јер можемо их све поукидати и опстати. Било би лакше.

Некада су постојале радње у којима су се продавали рестлови. Чујем да се то сада зове "аутлет". Ни рестл, истина, није српска реч, али су сви знали шта значи.  

Вероватно ће и аутлети доживети судбину рестлова. Но, питање је је ли

Цитат
especially North American a shop/store that sells goods of a particular make at reduced prices

и

Цитат
остатак, особито остатак тканине (који се јефтиније продаје)

исто.
« Последња измена: 29. 08. 2011. у 09.40 .:Aleph:. »

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #22 : 29. 08. 2011. у 09.34 »
(Узгред, и са̂м наслов теме је несрећно срочен јер омашује предмет расправе.)

 [lol] Управо супротно. Расправа је ’омашила’ предмет наслова. Али нема везе, занимљиво је.
« Последња измена: 29. 08. 2011. у 09.38 .:Aleph:. »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #23 : 29. 08. 2011. у 12.23 »
(Узгред, и са̂м наслов теме је несрећно срочен јер омашује предмет расправе.)

[lol] Управо супротно. Расправа је ’омашила’ предмет наслова. Али нема везе, занимљиво је.

Ти си јој дао наслов и започео расправу која, по мом мишљењу, није сугласна с насловом, али нема везе.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #24 : 29. 08. 2011. у 14.04 »
А притом постоје и многе друге ’стране’.

Pa izvoli, izjasni se na kojoj si strani.

Расправа је ’омашила’ предмет наслова. Али нема везе, занимљиво је.

Ja sam naslov i prvi post razumeo kao nespretan argument u korist purizma - da nije purizma, ne bismo imali ni toliko korisnih reči koje su skovali puristi. Odgovor na to si dobio već u sledećem postu od Šomija - da nije tih reči, bilo bi drugih.

Ако можемо опстати без топломера и свих осталих речи словенских корена, зашто онда не опстајемо?

A ko kaže da ne "opstajemo"?

Јер можемо их све поукидати и опстати. Било би лакше.

Pa možemo, ali zašto bismo? I kome lakše, ne razumem?

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #25 : 29. 08. 2011. у 18.09 »
Pa izvoli, izjasni se na kojoj si strani.

Међутим, зашто бих? Зашто си ти навалио као кила на грбаво дрво да постоје само они које си навео? Не разумем. Ти се наора сачувајбоже да нам даш до знања да су туђице боље, да су српске речи горе и да их се клонимо. И да је пурузам лош јер су тако рекли Сњеки и Иван Клајн. Може Иван Клајн да наприча шта год хоће, не видим зашто бих ја морао то да поштујем.

Ја се слажем с Милошем. Можда је то ствар естетике, али мени често лепше звучи наша реч него нека накарадна страна увезеница. Значи ли то да ћу ја непрестано ићи за тобом лупајући те тигањем по глави свкаи пут кад ти заборавиш да постоји наша реч — наравно да не. Баш мене брига. Једино што ме иритира јесте твој убиствено напоран став да нам покажеш да ми нисмо у праву и да уништавамо језик јер бисмо, ето, можда рекли успорник.

Ja sam naslov i prvi post razumeo kao nespretan argument u korist purizma - da nije purizma, ne bismo imali ni toliko korisnih reči koje su skovali puristi. Odgovor na to si dobio već u sledećem postu od Šomija - da nije tih reči, bilo bi drugih.

A ko kaže da ne "opstajemo"?


Па није у томе ствар.

Не опстајемо јер по дефиницији, језик који нема своје речи није ни језик.

Него је кентаурска творевина два несродна језика.

Није још дошло до тога, али ти то заговараш.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #26 : 29. 08. 2011. у 18.20 »
Не опстајемо јер по дефиницији, језик који нема своје речи није ни језик.
Него је кентаурска творевина два несродна језика.

Mislim da si upravo vrlo precizno opisao engleski: germanski supstratum sa nebrojeno mnogo normanskih, francuskih, latinskih a kasnije i ko zna čijih pozajmljenica.

Samo nešto ne vidim da ne obavlja funkciju komunikacije dobro (a bogme ni neku od sekundarnih i nemerljivih funkcija jezika, a koje ti impliciraš, kao što su "estetika" i "izražavanje nacionalne kulture").

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #27 : 29. 08. 2011. у 18.36 »
Не опстајемо јер по дефиницији, језик који нема своје речи није ни језик.

Da mi je znati čija je to definicija - udruženja Svetosavski vitezovi:-/

Mislim da si upravo vrlo precizno opisao engleski: germanski supstratum sa nebrojeno mnogo normanskih, francuskih, latinskih a kasnije i ko zna čijih pozajmljenica.

A uz to - ništa manje lep nego nemački; za većinu čak naprotiv - daleko lepši.
« Последња измена: 29. 08. 2011. у 18.42 vukvuk »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #28 : 29. 08. 2011. у 19.22 »
Међутим, зашто бих? Зашто си ти навалио као кила на грбаво дрво да постоје само они које си навео? Не разумем. Ти се наора сачувајбоже да нам даш до знања да су туђице боље, да су српске речи горе и да их се клонимо.

Ne dopada mi se tvoj ton, ali ću ti ipak odgovoriti, jer mi pripisuješ ponovo (da ne kažem - po običaju) stvari koje niti mislim niti sam rekao. Prvo, trebao bi da jasnije odrediš svoju poziciju jer je tako pošteno, da se zna ko, kako i sa kojih pozicija ovde nastupa; ta pozicija uopšte ne mora biti od onih koje sam ja pomenuo, i ako nije, tim pre bi trebao da je otkriješ. A drugo, ja sam vrlo jasno rekao da nemam baš ništa protiv "srpskih reči" per se, ali mi smetaju motivi koji po pravilu stoje iza kovanja "srpskih reči" namesto stranih.

Можда је то ствар естетике, али мени често лепше звучи наша реч него нека накарадна страна увезеница.

Ako je tvoja pozicija zapravo samo estetska (u šta ja, iskreno, sumnjam), onda ti sa sigurnošću mogu reći da bismo mi bez takvih esteta - kojima je srpsko, eto, "lepše" nego strano - bili na mnogo lepšem mestu nego što je ovo gde smo sad.

Значи ли то да ћу ја непрестано ићи за тобом лупајући те тигањем по глави свкаи пут кад ти заборавиш да постоји наша реч — наравно да не. Баш мене брига. Једино што ме иритира јесте твој убиствено напоран став да нам покажеш да ми нисмо у праву и да уништавамо језик јер бисмо, ето, можда рекли успорник.

Kakva zamena teza! Pa upravo to radite. Pa za ovo kratko vreme koliko pratim ovaj forum, ovde svako malo niču takve rasprave - te ne valja akcija, te ne valja aksesoar, te ne valja aplikacija, te ne valja lajkovati, - niko još nije napisao da mu ne valja krvotok ili ratarstvo.

I upravo ti na "ubistveno", ne ni naporan, nego prosto smešan način hoćeš da pokažeš da "mi" uništavamo jezik. Ja sam sa svoje strane sasvim siguran da jezik kao jezik niko ne može da uništi. Posebno jer mislim da ste "vi", na svu sreću, samo smešni sa svojim anahronim pozicijama i u svojoj prigušenoj militantnosti - jer ne smete ni da otkrijete svoje istinske pozicije, nego se, kad dođe trenutak da se skinu maske, krijete iza "ličnog dojma i slobode izbora" (koju pak iz nekog razloga nemaju oni koji više vole strane reči, koje su uz to i u sasvim normalnoj upotrebi, za razliku od vaših "domaćih" alternativa) i na kraju, sveukupno, svejedno ublažavate svoje stavove.
« Последња измена: 29. 08. 2011. у 19.40 vukvuk »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Где бисмо ми били без пуризма
« Одговор #29 : 29. 08. 2011. у 21.28 »
Meni je reč "akcija" totalno debilna, čak i na engleskom, a o srpskom da i ne govorim. Pa zar nemaju oni SALE?

Bruni, a da probamo bez ovakvih komentara?

Meni je takođe puno stvari potpuno debilno, pa ne govorim to, jer nije lepo.

Pritom je Duja vrlo lepo objasnio razliku između akcije, sniženja i popusta.
Pardon, nisam pročitala Dujino objašnjenje, ali i bez čitanja, jasno mi je šta je sniženje i popust. Ali akcija… Nego, ne vidim zašto ti moje mišljenje o jednoj reči uzimaš tako lično? Reč akcija, kako na engleskom tako i na srpskom, asocira na radnu akciju, na akcioni film, dobrotvornu akciju, i sl. Nikako na prodaju i kupovinu. Stoga mi je reč totalno van mesta. Izvini što nisam čitala celu temu, zaista nemam vremena, ali čini mi se da se ti zalažeš za slobodan i neometan ulazak stranih reči u srpski jezik, te ovde dolaziš u neku vrstu sukoba sa onima koji više vole srpske reči, pa i po cenu izmišljanja novih. Da ne bude zabune, ja ne pripadam ni tvojoj, a ni njihovoj struji. Smatram da srpski jezik treba negovati i čuvati naše reči, ali ne i staviti ga pod stakleno zvono i zaključati ga sa sedam lanaca i sedam katanaca, kako se slučajno ne i provukla neka strana reč, (tuđica [iznenadjen]). S druges strane, treba osluškivati ŠNM, ali se ne treba i slepo i bez kriterijuma voditi za njima i u rečnik ubacivati baš sve što oni krenu da koriste. Oni koji me ovde duže znaju, znaju da npr. više volim brauzer, fajl i aploud od pregledača, datoteke i dostavljanja, a naročito mi se digne kosa na glavi kad čujem sučelje (eto, i to mi je potpuno debilna "domaća" reč :fkez:, za koju mislim da je sto puta neprozirnija od strane, tj. interfejsa), ali isto tako prevrnem očima na na primer stejdž, iako volim reč lajkovati, redovno koristim reč font, ali mi se mnogo sviđa i slovolik, itd. itd.

Stavovi koji se ovde iznose u korist jedne ili druge krajnosti, samo su lični stavovi na koje svi imamo pravo, kako oni koji insistiraju na domaćim, tako i oni koji insistiraju na stranim rečima. U nekoj drugoj temi, više se ne sećam gde (a mislim da je to i pobrisano), neko je nekog optužio za nacionalizam, iskomplesiranost i sl. na osnovu toga što se zalaže za strane/domaće reči. Nemojte takve stvari da radite. Veruj mi, Vuče, srBskih rodoljuba na ovom forumu nema, a ako se pojave, vrlo brzo će biti prepoznati po svom karakterističnom diskursu, a ova ekipa odavde takve vrlo brzo skrajne na finjaka. Imamo već popriličnog iskustva s njima još sa Vokabulara, koji verujem, nije ni tebi ni Alefu stran (;) ) tako da možda već znaš o čemu pričam. A ako i ne znaš, nema veze, veruj mi na reč, znam šta govorim [yes].

PS: Takođe se slažem s tobom iz tvog poslednjeg posta da su crveno obeležene reči nepotrebno prejake, tako da bih zamolila njihovog vlasnika da spusti loptu. Ako te neko iznervira zato što je …. (stavi šta hoćeš), pre nego što napišeš nešto zbog čega bi mogao da zažališ kasnije, klikni na onaj X u vrhu ekrana, prošetaj ili idi radi nešto drugo dok te ne prođe, pa se vrati. Nema zaista potrebe da vređamo jedni druge, zbog oprečnih stavova koje imamo u vezi sa nečim što nije ni crno ni belo, dakle, nema apsolutno pravilnog i apsolutno pogrešnog odgovora. Samo lagano, ovde smo da se družimo, a ne se svađamo.  [fsmile]
« Последња измена: 29. 08. 2011. у 21.37 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: