Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 433321 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #750 : 5. 07. 2016. у 19.18 »
Вероватни кандидат републиканаца Доналд Трамп, који заостаје за Клинтон у анкетама, истиче питање спорних мејлова, наводећи да …
Како лекторима овакве конструкције не сметају?
Или је то превео Гугл, кога баш брига.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #751 : 9. 07. 2016. у 18.07 »
Опет ја о истом. Одавде: http://www.politika.rs/scc/clanak/358863/Sport/Tenis/Vilijams-osvojila-Vimbldon-i-stigla-Graf
Вилијамс се на тај начин реванширала Кербер за пораз у финалу Аустралијан опена и на 5:2 повећала предност у међусобном скору.
Ако тако треба, ког ђавола се онда инсистира на психолошкињама, неурохируршкињама, војникињама и осталим свенкизмима?

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #752 : 10. 07. 2016. у 18.36 »
Нуланд је позвала косовске лидере да…

 Заменик косовског премијера Бранимир Стојановић и директор Канцеларије за заједнице Иван Томић упознали су данас Нуланд са условима у којима живи српски народ на Косову.

На састанку је разговарано о тренутној политичкој ситуацији и Заједници српских општина, а Нуланд се Стојановићу и Томићу захвалила на…
 
Како се наводи, Нуланд ће са саговорницима размотрити…
 
Нуланд ће данас посетити Тирану, а сутра ће…
« Последња измена: 10. 07. 2016. у 18.39 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #753 : 11. 07. 2016. у 00.00 »
Да ли је могуће да ово само мене нервира:
Одавде.

На питање да ли ће ЛДП и њен лидер Чедомир Јовановић бити део нове владе, Михајловић наводи да…

 "Али оно што сам видела јесте да се сви нуде да уђу у Владу", истакла је Михајловић, која је до скоро била потпредседница СНС-а.

 Али, и поред свих оправданих критика које смо моје колеге и ја износили на рачун СПС, социјалисти су најмање лош партнер од свих осталих странака", оценила је Михајловић.

И остало је још тога да се заврши", навела је Михајловић.


Овакве конструкције виђам свуда. Ако је то нека нова мода реците ми, просветлите ме па ћу престати да звоцам.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #754 : 11. 07. 2016. у 09.43 »
Moderno možda jeste, pravilno svakako nije, ali niko ovde i ne misli da je pravilno, pa stoga ovo nije pravo mesto za zvocanje. Imalo bi više smisla ostavljanje komentara ispod samih tekstova, recimo sa upućivanjem na Džoov tekst sa ovog sajta:
http://www.srpskijezickiatelje.com/nedoumice:zenska-prezimena

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #755 : 11. 07. 2016. у 10.26 »
Moderno možda jeste, pravilno svakako nije, ali niko ovde i ne misli da je pravilno, pa stoga ovo nije pravo mesto za zvocanje. Imalo bi više smisla ostavljanje komentara ispod samih tekstova, recimo sa upućivanjem na Džoov tekst sa ovog sajta:
http://www.srpskijezickiatelje.com/nedoumice:zenska-prezimena
Пишем ја редакцијама, али они не хају. РТС се поправио, али "Политика" није. За остале ме није брига.
Хвала ти за линк, нисам знао да је то узело толико маха да су и стручњаци морали да интервенишу.
Из http://www.rastko.rs/filologija/odbor/odluka030.html издвојио сам ово:
Апсолутно је недопустива и противна стандарднојезичком систему пракса накарадно уведене “непроменљивости” ПЖО (тип: `То је изјавила Пешић`). Апсурдност је такве појаве и у томе што се тако употребљено ПМО не може никако пренети у друге, зависне падеже (не може се никако рећи: *То смо чули од Јовановић; *То се односи на Павловић; *Реч је о нечему што је у вези с Пажин и сл.).
Ко је увео ту праксу и зашто лектори ћуте?
Па после људи кажу: "Тако пишу у новинама".
Каже се да се језик развија. То је тачно, али развој не иде увек у правцу побољшања. Развија се и тумор, и гангрена, и туберкулоза.
« Последња измена: 11. 07. 2016. у 11.26 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #756 : 11. 07. 2016. у 15.07 »
Ко је увео ту праксу и зашто лектори ћуте?
Па после људи кажу: "Тако пишу у новинама".

Дамска презимена и њихова употреба нажалост  нису једино што у медијима боде очи и уши. Има подоста примера да нешто није наведено у правопису, а сви га се придржавају, као да јесте или као да је неко то незванично наредио. Такав је случај рецимо са накарадним акцентима о којима је било доста речи, или са центиметром кога се сви медији држе као пијан плота, иако РМС сантиметар наводи као равноправну варијанту. Па ако су већ равноправни, како то да се ниједном медију не омакне сантиметар. Заиста би било интересантно чути образложење.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #757 : 11. 07. 2016. у 17.13 »
Ко је увео ту праксу и зашто лектори ћуте?
Ali u kom smislu lektori ćute? U zaista lektorisanim novinama, časopisima i knjigama takva se rečenična konstrukcija neće sresti, a ne može se baš očekivati da neki lektor nakon što počisti u sopstvenom dvorištu krene i po tuđim, sve i kad bi imao vremena i kad bi neko hteo da ga sluša. Mnogi jezičari pišu na Fejsbuku, na blogovima, na forumima, ali ne mogu nikog namoliti da te tekstove pročita i ta znanja usvoji, na stranu to što za mnoga pitanja ni sami ne mogu da se dogovore šta jeste ispravno a šta nije, kao što pokazuju i neke zanimljive rasprave na ovom forumu.
Dodatni je problem to što lektor može i znati kako treba i uneti sve moguće ispravke, ali ako iznad sebe ima urednika koji ’zna bolje’, a urednici uvek misle da je baš tako, onda će u tekstu stajati kako gazda kaže, što je najgore - ponekad upravo pod potpisom lektora čije ispravke nisu prihvaćene. A otkud to da izdavaštvom gazduju nepismeni posebna je priča, ali sve dok im to ne smeta da zarađuju, neće se ni popravljati.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #758 : 11. 07. 2016. у 21.58 »
Дацко, већ сам рекао да под озбиљним медијима подразумевам РТС и "Политику", а да ме за остале није брига, најблаже речено.
Зашто лектори немају последњу реч пре него што текст оде у штампу? Неће они променити суштину неког извештаја, какав год био, и ту уредници немају шта да се буне. Лекторисање  је чиста техника.
Ово не сме да буде: Dodatni je problem to što lektor može i znati kako treba i uneti sve moguće ispravke, ali ako iznad sebe ima urednika koji ’zna bolje’, a urednici uvek misle da je baš tako, onda će u tekstu stajati kako gazda kaže… Уредник може да зна боље шта сме или не сме у штампу, а лектори се у то не мешају.
Сто пута смо рекли да су новине и телевизија репер за ШНМ. Како ја неког да исправим кад се он позове на то да је тако прочитао у новинама, чуо у неким вестима?

А ово о чему расправљамо је баш узело маха и прети да се претвори у стандард. Погледајте:

Нуланд је премијеру Србије захвалила и у име председника САД Барака Обаме на одлуци да…

Од партнера не тражимо да бира страну", истакла је Нуланд.

Сваке године допринос који Србија даје глобалном и регионалном миру расте и ми смо вам захвални на томе, казала је Нуланд.

Гојковић је упознала Нуланд са активностима Народне скупштине у погледу…

Гојковић је истакла да Србија посебно цени подршку САД у процесима евроинтеграција и…

 Нуланд је са представницима цивилног друштва у Србији разговарала о…


Мени ово звучи блесаво.
« Последња измена: 11. 07. 2016. у 22.13 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #759 : 13. 07. 2016. у 10.50 »
Dodatni je problem to što lektor može i znati kako treba i uneti sve moguće ispravke, ali ako iznad sebe ima urednika koji ’zna bolje’, a urednici uvek misle da je baš tako, onda će u tekstu stajati kako gazda kaže, što je najgore - ponekad upravo pod potpisom lektora čije ispravke nisu prihvaćene. A otkud to da izdavaštvom gazduju nepismeni posebna je priča, ali sve dok im to ne smeta da zarađuju, neće se ni popravljati.

Нисам склон веровању да уредници по питању писмености редигују новинаре или лекторе само зато што мисле да тако треба, да је тако правилно. Извесније је да и они имају своја упутства (читај: наредбе) којих морају да се придржавају, без обзира на језичка правила (знамо ко све и како утиче на садржај и изглед штампе и електронских медија). Зато ти уредници у редакцијама реиздају та упутства (наредбе) који одређују како ће се шта писати или изговарати. То су утувили  сви новинари, па им, бар по том питању нису потребни ни уредници, ни лектори, којих, узгред, има врло мало.
Другим речима, све грешке или сва неслагања са правописом и осталим језичким прописима, нису случајни.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #760 : 15. 07. 2016. у 10.23 »
Ово стварно постаје манир. Може ли му се стати на пут пре него што се умигољи у језик као стандард?
Одавде: http://www.politika.rs/scc/clanak/359142/Mihajlovic-Rok-za-ruski-kredit-mora-biti-produzen

Трудићемо се да то буде и боље наредних година, јер то је најфреквентнији прелаз”, закључила је Михајловић. (Михајловић је додала да се сутра потписује уговор који је вредан…)

Зашто га нису користили, платили су политичку цену”, рекла је Михајловић гостујући на РТС.

Михајловић је додала да се сутра потписује уговор који је вредан…

Трудићемо се да то буде и боље наредних година, јер то је најфреквентнији прелаз”, закључила је Михајловић.


Као да је по чем зазорно написати: "…рекла је Михајловићева гостујући на РТС-у".

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #761 : 27. 07. 2016. у 13.39 »
Одавде:

Михајловић је новинарима у Чачку рекла да…

„Ми радимо за нашу земљу, то није ни америчка, ни руска земља”, нагласила је Михајловић.

На питање да ли ће бити у новој влади, Михајловић је рекла да…

„Није нам једноставно да тако велики новац узмемо из кредита”, казала је Михајловић.


А ово је одавде:

Табаковић је истакла да…

Табаковић је рекла да банкарски систем остаје…


"Политика" очигледно бедно плаћа своје лекторе, ако их уопште има.
Еј људи, то је "Политика", а не гласило неке месне заједнице. Имали неко некога тамо коме може да скрене пажњу?
« Последња измена: 27. 07. 2016. у 14.06 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #762 : 4. 08. 2016. у 10.34 »
Са једне стране "Михајловић је рекла…", а са друге свенкизам пар екселанс:
Двоструке узастопне освајачице злата у дублу, сестре Серена и Венус Вилијамс из САД, постављене су за прве носилице. [bonk] Извор.

« Последња измена: 4. 08. 2016. у 11.24 Зоран Ђорђевић »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #763 : 4. 08. 2016. у 16.13 »
Pa i nije svenkizam nego budalizam — one su normalno nositeljice. U nosilici (ili nosiljci) se nose bebe.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #764 : 5. 08. 2016. у 10.53 »
У поређењу са носитељица, нашкије ми звучи носитељка (као списатељка према списатељица), наравно, поштујући слово новог Правописа. Још боље ми ипак звучи варијанта на коју сам навикао, по којој је носилац био општи појам (као називи занимања, титула, звања итд) и није се мењао. Тако би сестре Вилијамс у појединачној конкуренцији биле носиоци, а њихов пар носилац. Али, нема више.

Тагови: