Аутор тема: грађевински или грађевинарски  (Прочитано 11235 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже DarkSoulbringer

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 26
  • Говорим: српски, хрватски, словеначки, македонски, бугарски
  • Родно место: Русија (Сибир)
    • Српски ми није матерњи језик
    • КрасБалканика
Да ли неко може да ми објасни разлику у употреби придева "грађевински" и "грађевинарски"? Када морам да користим једно, а када друго?
Знам, на пример, да се каже "грађевинска фирма" (али никако "грађевинарска фирма"). Али са друге стране видим на интернету "грађевински радови" уз "грађевинарски радови".
vokabular.org сматра ове придеве синонимима: http://www.vokabular.org/?search=%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8&lang=sr/
Ипак, има ли неко правило за то када треба рећи "грађевински", а када "грађевинарски"?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: грађевински или грађевинарски
« Одговор #1 : 15. 08. 2016. у 09.47 »
Ima tih reči čije se značenje suptilno razlikuje u zavisnosti od toga koji morfološki obrazac je upotrebljen, i imamo zbirnu temu o paronimima.

Međutim, kod građevinski i građevinarski ja i ne osetim neku razliku. Štaviše, meni je građevinarski pomalo neobično, i mislim da bih gotovo uvek upotrebio građevinski. Gledajući samo morfologiju, građevinarski je nastalo od građevinar, pa bi imalo logike upotrebiti ga za pojmove kao što su građevinarska škola ili građevinarski fakultet, jer se tamo obrazuju građevinari. (Uporedi npr. šumarski fakultet, a ne šumski fakultet). Međutim, i tu čujem isključivo građevinska škola/fakultet.

Тагови: