Аутор тема: Imena istorijskih događaja  (Прочитано 16842 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Imena istorijskih događaja
« : 10. 10. 2010. у 22.44 »
Ovo pitanje nam je došlo mejlom na sajt:

Цитат
Zasto se imena nekih revolucija/bitaka pisu malim, a neka velikim slovom?

Meni trenutno ne pada na pamet ni jedan ovakav događaj koji se piše malim slovom. Kosovska bitka, Oktobaska revolucija, Plišana revolucija, Francuska revolucija, Pariska komuna…

A evo pogledah u Pravopisu: ustanak 13. jula, srpska revolucija, iranska revolucija i sl.

Kaže:

Utvrđeni nazivi ratova, bitaka i sl. pišu se velikim slovom prve reči.
Nazivi informativnog karaktera pišu se malim slovom.

Da li bi to mogao biti jedini ispravan odgovor?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #1 : 10. 10. 2010. у 22.53 »
Kaže:

Utvrđeni nazivi ratova, bitaka i sl. pišu se velikim slovom prve reči.
Nazivi informativnog karaktera pišu se malim slovom.

Da li bi to mogao biti jedini ispravan odgovor?

Upravo. "Ustanak 13. jula", "srpska revolucija" i dr. nisu utvrđeni nazivi nego više opisni, nestandardni. Zato im i pristaje malo početno slovo.

Apsolutno isti princip važi i za nazive ratova, i nazive država i sl. — s velikim početnim slovom prve reči zvanična i utvrđena imena, a s malim nezvanična, opisna.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #2 : 14. 10. 2010. у 19.25 »
Пре неки дан видех први пут да се први светски рат написано малим словом. Затим сам видео да је и косовски бој у једној књизи написано малим словом. И то у књигама Предрага Палавестре и Јована Деретића (обе књиге су издате у првој половини осамдесетих). Како је правилно писати називе догађаја какви су горенаведени случајеви?

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #3 : 14. 10. 2010. у 19.26 »
Занима ме још један случај: да ли се пише у средини реченице опсада Београда или Опсада Београда. Претпостављам да је ово као слично именима улица.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #4 : 14. 10. 2010. у 19.43 »
Opsada Beograda  je opisni naziv događaja, tako da u sredini rečenice treba da stoji malim slovom. Za vreme opsade Beograda, u toku opsade Beograda i sl.

U zavisnosti od rečenice, može da stoji i malim slovom prvi svetski rat i kosovski boj, ukoliko je taj naziv uzet kao opisni naziv, a ne zvanični naziv događaja.

Mada, moram priznati, nešto mi ne padaju na pamet primeri kad bi to moglo biti. Možeš li da napišeš celu rečenicu gde se pominje Prvi sv. rat i Kosovski boj malim slovom?

PS: Evo ovde detaljnije o nazivima istorijskih događaja.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #5 : 14. 10. 2010. у 22.39 »
Da, to su (Prvi svetski rat i Kosovska bitka) već zvanični, utvrđeni historijski nazivi više nego opisni, autorski.

Čini mi se da je po prethodnoj normi tu bilo malo početno slovo u svakom slučaju, pa su te knjige koje si čitao možda bile malo starije; a nova norma je uvela veliko početno slovo za (zvanična, utvrđena) imena ratova i bitaka (a malo slovo samo za opisne, slobodnije nazive, kao što bi bili, recimo, "prvi svetski oružani sukob", "prvi veliki rat", "boj na Kosovu", "bitka 1389. godine", "srpsko-turski okršaj na Kosovu" i sl.).
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #6 : 21. 09. 2013. у 21.37 »
@Bruni
Цитат
Dani, koristi pretragu pre nego što postaviš pitanje.

1. Pretraga vam ne radi, kao ni umetni citat
2. Ovo što sam je pitao u zaključanoj temi, nema veze s ovim. Pitanje je da ponovim "Da li se pišu velikim slovom sinonimne reči u sintagmi npr. Plišana, Nežna ili Baršunasta revolucija je revolucija u Čehoslovačko ili Plišana, nežna ili baršunasta revolucija je revolucija u Čehoslovačkoj.", činjenica je da se svi ovi nazivi pišu velikim slovom pojedinačno, ali ja pitam u nabrajanju.


Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #7 : 21. 09. 2013. у 22.05 »
Pretraga radi s tim što se ne vide slova, jer je polje za tekst iz nekog razloga postalo prenisko. Radi i citiranje, samo ne sa stranice za kucanje poruka.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #8 : 21. 09. 2013. у 22.11 »
Код мене се све види и све ради.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #9 : 21. 09. 2013. у 22.13 »
Koristite FF. Tu se sve lepo vidi. I pretraga radi odlično. Odgovor JESTE u ovoj temi, samo što tebe mrzi da čitaš. Dani, ne možeš sve da dobiješ na izvolte, ni ovde, ni u životu, moraš ponekad da koristiš malo i svoj mozak i da sam izvučeš zaključke, koji su u ovom slučaju, više nego jasni.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #10 : 21. 09. 2013. у 22.48 »
Цитат
samo što tebe mrzi da čitaš
Ne mrzi me da čitam, dva puta sam pročitao sve postove. Vidim kad je opisni naziv da se piše malim slovom. Ovo Plišana, Nežna i Baršunasta, ne mislim kao opisne nazive već vlastite. Al nekako mi, po osećaju, ne ide sve velikim u nabrajanju, iako NAGLAŠAVAM u pojedinim slučajevima ide veliko Plišana revolucija, Baršunasta revolucija, Nežna revolucija,

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Imena istorijskih događaja
« Одговор #11 : 22. 09. 2013. у 00.11 »
Па сам си рекао: конкретна, не описна имена револуција. Осећај нас понекад вара, тако да је боље да се држимо правила.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: mejl