Аутор тема: Аница Добра  (Прочитано 4172 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Аница Добра
« : 10. 11. 2015. у 14.58 »
Презиме Мали се мења као придев. Датив је Синиши Малом.
Како гласи датив од Аница Добра?

Ван мреже kulermaster

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аница Добра
« Одговор #1 : 10. 11. 2015. у 22.57 »
Мислим да је Аници Доброј. Нека потврди или оповргне неко од стручњака.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Аница Добра
« Одговор #2 : 10. 11. 2015. у 23.04 »
Kratak odgovor: onako kako ga ona izgovara. :P

Dug odgovor: potražih prezime Dobra po telefonskom imeniku Srbije, a i po internetu. S obzirom da (prirodno, jelte) ima i muških nosilaca istog, a Ivan Dobra Žirjanin je i umereno poznat hrvatski pesnik, ne deluje mi da je uopšte pridevskog porekla, a možda čak nije ni etimološki srodan pridevu dobar. Stoga, deluje da ga treba menjati po imeničkoj promeni (Anici Dobri), a što se slaže i s mojim osećajem.

Ван мреже kulermaster

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аница Добра
« Одговор #3 : 11. 11. 2015. у 00.39 »
Kratak odgovor: onako kako ga ona izgovara. :P
Реално :D.

Ван мреже kulermaster

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Аница Добра
« Одговор #4 : 11. 11. 2015. у 01.15 »
Кад мало боље размислим, код Срба се за жене не врши промена презимена која су придеви мушког рода у придеве женског рода (нпр. Бојана Јовановски, не Бојана Јовановска). С обзиром на то да је Аница Добра Српкиња, следи да се њен отац такође презива Добра. А ако бих нпр. њему нешто дао, сигурно не бих рекао да сам то дао Доброј, него бих рекао Добри.

Према томе, погрешио сам, те мењам свој глас у Аници Добри.

Презиме Мали се мења као придев. Датив је Синиши Малом.
А како се мења по падежима презиме Мали када се односи на женску особу? Да ли остаје непромењено у свим падежима као што је случај са презименом Јовановски (конкретно, Бојана Јовановски)? Знамо да се каже:
ном. Бојана Јовановски,
ген. Бојане Јовановски (не Јовановског нити Јовановске),
дат. Бојани Јовановски (не Јовановском нити Јовановској),
ак. Бојану Јовановски (не Јовановског нити Јовановску),
вок. Бојана Јовановски,
инст. с Бојаном Јовановски (не Јовановском),
лок. о Бојани Јовановски (не Јовановском нити Јовановској).

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Аница Добра
« Одговор #5 : 11. 11. 2015. у 08.47 »
Да, Синиши МаломМарији Мали.

Ако Аница пореклом има везе са шибенским презименом До́бра (које потврђује и ХЈП), онда нема сумње да ће бити Аници До́бри, Ивану До́бри.

Али можда је она посебан случај, то треба испитати.

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.09 Rancher »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Аница Добра
« Одговор #6 : 11. 11. 2015. у 08.52 »
Преци су јој, кажу новине, из Радојева, крај Румуније.

Према овом сајту, презиме је румунског порекла. (Има неки румунски херој Петру Добра.)

Ево Гуглом преведеног цитата из Енциклопедије румунских имена (српски је неразумљив):

Dobrica = From a rich range of composite or derivatives anthroponyms Dobr- theme today they have remained in use as a surname, only Dobra Dobrina probably Dobrica, Dobra, but they only birthday rural of areas more traditional. mostly borrowed from neighboring Slavic peoples (some derived creations are definitely Romanian), these names were in past centuries spreading a large area and a high frequency index; removed surname calendar or the numerous borrowings from Latin and Western languages, these anthroponyms not yet disappeared completely because they fall into the category of surnames (given that surname generalize to us only in the last century, we It involves keeping many products derived from Dobr- composed and until recently, in sec. 19). regarding the origin and significance of the names we are dealing, in general things are clear: birthday old glory composed a large number of records whose first element is dobr- "good" (as in Russian. Dobrii "good" dobrota " kindness "etc .; and new machines only regional but, vb. to dobri" a desmierda ", a word whose meaning could support long shape close personal name). Hypocoristic name originally used as composite Dobr- in combination with different suffixes started being independent (surgery probably occurred on the ground Slav, but theoretically it could produce to us). Used by the Romans for a long time, these names appear as early as our documents and keep a long time, despite the fact that they are necalendaristice. Romanian country in documents only Dobromir appear until 1500, Dobra, Dobre, Dobrich, Dobrin, sudden tional domain (a), Dobrota, Dobrotin, Dobrita etc. The known surnames in inventory (simple or compound with other suffixes) or toponymy.
« Последња измена: 11. 11. 2015. у 09.00 J o e »

Тагови: