Аутор тема: celo vreme  (Прочитано 17357 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: celo vreme
« Одговор #15 : 22. 11. 2012. у 09.46 »
Ovdje se prica svodi na neke lične stavove i jezici osjećaj svakog ponaosob. Mene je zanimalo pre svega sta kaže stručna literatura, ako nešto kaže. Za Klajna znamp, ali ,uz Ćosića, to je sve sto sam nasao.

Видели смо да не каже много.

Не бих рекао да су све лични ставови, управо говоримо о семантичким правилима и тежњама на основу одређене грађе. Један део грађе, наравно, јесу лична искуства (од којих би пошао и неки нормативиста), а други део аргументација везана за њих.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: celo vreme
« Одговор #16 : 22. 11. 2012. у 09.54 »
(Цела вода је пример у РМС. Не би се баш рекло да је несрпски.)
Primer, čiji? Iz kog književnog dela? RMS je napisan poodavno (pretpostavljam da pod RMS podrazumevaš šestotomnik), pa su i primeri od poodavno. Gde i u kom kontekstu konkretno daju taj primer?

BTW, koliko si puta čuo "cela voda" u razgovornom jeziku? Da bude jasno, ja govorim o sopstvenom osećaju, i objašnjenja koja dajete ovde, iako ne sumnjam u njihovu ispravnost, meni barem nisu logična. To što se iz konteksta zna početak i kraj tog vremena, meni barem, ne pije vodu, jer vrlo često samo iz konteksta ne možeš zaključiti da li se radi o mesecu, nedelji, danu, pet sati, ili dva minuta. To se može znati samo ako se pouzdano zna da se nešto dešavalo neko određeno vreme, što je za mene, ipak, malo previše nategnut argument.
« Последња измена: 22. 11. 2012. у 09.58 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: celo vreme
« Одговор #17 : 22. 11. 2012. у 10.14 »
У контексту који даје Вук: Попио сам целу воду = ’флашу воде’.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: celo vreme
« Одговор #18 : 22. 11. 2012. у 10.19 »
У контексту који даје Вук: Попио сам целу воду = ’флашу воде’.
Ali, Joe, to nije "kontekst". Kontekst bi bio: Na stolu uvek držimo flašu vode, za ne daj bože. Npr. juče sam jeo belog luka, i popio sam celu vodu sa stola!

Kontekst nije znak jednakosti. To je objašnjenje i fusnota. A to onda nije "po kontekstu". Da budem iskrena, čak i sa kontekstom, meni lično voda nikako ne ide s "ceo". Ja ipak i dalje mislim da neke zbirne imenice ne mogu nikako da se koriste kao brojive, dok neke mogu i to određuje prosto praksa. Navikli smo da kažemo da sam popio jednu kafu, ili pojeo pola leba. Ali popio sam jednu vodu?! Hm. Ne znam. Možda. Problem je u tome što mi se dešava počesto da nakon dovoljno dugo ponavljanja, nešto što mi se čini bez veze prestaje da bude tako bez veze…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: celo vreme
« Одговор #19 : 22. 11. 2012. у 10.22 »
Сад потражих: у дигиталној Антологији српске књижевности има примера за цело време — код Р. Петровића и М. Миланковића.

У Корпусу има још примера из Андрића, Б. Ћосића, Киша,Тишме,  превода страних аутора, Политике, листа Данас, РТС-а, СПЦ.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: celo vreme
« Одговор #20 : 22. 11. 2012. у 10.27 »
Ali, Joe, to nije "kontekst". Kontekst bi bio: Na stolu uvek držimo flašu vode, za ne daj bože. Npr. juče sam jeo belog luka, i popio sam celu vodu sa stola!

Kontekst nije znak jednakosti. To je objašnjenje i fusnota. A to onda nije "po kontekstu". Da budem iskrena, čak i sa kontekstom, meni lično voda nikako ne ide s "ceo". Ja ipak i dalje mislim da neke zbirne imenice ne mogu nikako da se koriste kao brojive, dok neke mogu i to određuje prosto praksa. Navikli smo da kažemo da sam popio jednu kafu, ili pojeo pola leba. Ali popio sam jednu vodu?! Hm. Ne znam. Možda. Problem je u tome što mi se dešava počesto da nakon dovoljno dugo ponavljanja, nešto što mi se čini bez veze prestaje da bude tako bez veze…

Наравно да се може ишчитати и из контекста, не мора се експлицирати нигде. Видиш празну флашицу на столу и чујеш: „Попио сам целу воду“ — ништа ти није необично. Па чак и да не видиш флашицу, ако чујеш то, на основу конверзационих правила (максима), очекиваћеш да је неко попио флашицу воде, пре него да је неписмен.

За мене је ова ствар ноторна, остали могу да је потврде, али и не морају: има у речнику, као и на Гуглу.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: celo vreme
« Одговор #21 : 22. 11. 2012. у 13.22 »
У контексту који даје Вук: Попио сам целу воду = ’флашу воде’.
Ali, Joe, to nije "kontekst". Kontekst bi bio: Na stolu uvek držimo flašu vode, za ne daj bože. Npr. juče sam jeo belog luka, i popio sam celu vodu sa stola!

Kontekst nije znak jednakosti. To je objašnjenje i fusnota. A to onda nije "po kontekstu". Da budem iskrena, čak i sa kontekstom, meni lično voda nikako ne ide s "ceo". Ja ipak i dalje mislim da neke zbirne imenice ne mogu nikako da se koriste kao brojive, dok neke mogu i to određuje prosto praksa. Navikli smo da kažemo da sam popio jednu kafu, ili pojeo pola leba. Ali popio sam jednu vodu?! Hm. Ne znam. Možda. Problem je u tome što mi se dešava počesto da nakon dovoljno dugo ponavljanja, nešto što mi se čini bez veze prestaje da bude tako bez veze…

Bruni, kako ti zvuči primer Popio je celu (onu) vodu od dva litra?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: celo vreme
« Одговор #22 : 22. 11. 2012. у 13.29 »
Pa rekoh… Što više ponavljam, to mi manje čudno zvuči. :hehe:

Verovatno nisam u pravu, čim ima primera i kod Andrića i Ćopića…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: celo vreme
« Одговор #23 : 22. 11. 2012. у 13.39 »
Ali popio sam jednu vodu?!

Pa, kako bi drugačije naručila vodu u kafiću ili restoranu? Jednu vodu ili Jednu čašu vode… Kao što kažem Meni jednu kiselu

Nije zbog Andrića i Ćopića, siguran sam da je i tebi ovo o čemu pričamo inače prirodno, ali sad ne uspevaš da se uživiš u odgovarajuću situaciju.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: celo vreme
« Одговор #24 : 22. 11. 2012. у 14.29 »
Ali popio sam jednu vodu?!

Pa, kako bi drugačije naručila vodu u kafiću ili restoranu? Jednu vodu ili Jednu čašu vode… Kao što kažem Meni jednu kiselu

Nije zbog Andrića i Ćopića, siguran sam da je i tebi ovo o čemu pričamo inače prirodno, ali sad ne uspevaš da se uživiš u odgovarajuću situaciju.
Da, da. Jednu kiselu vodu, molim. Sasvim prirodno. Ali opet mi je ono "celu vodu" zvučalo neobično. Evo gledam i ove primere na Guglu što Joe dade, i zaista nikad ne bih u njima koristila "celu".
1. A jednom nedeljno im izvadim malo vode i stavim im cistu prokuvanu vodu a kad im menjam celu vodu onda im stavljam onaj preparat za…
2. mozes i vise, ali pazi da ne izbaci celu vodu, opet vratis crevo, dok radi motor, i dosipas mu vode… i tako ces izbaciti visak vazduha iz sistema
3. Dodajemo malo po malo vode i mesamo da se kvasac otopi i na kraj dodajmo celu vodu.
4. Uz malo mesanja sipajte celu vodu.ovako.
5. U toj kucici svet zavrsava zato sto u jednom komadu leda pronadjen je molekul koji moze da pretvori celu vodu kojuce dotaknuti u led.
6. Kao kada kap mastila oboji celu vodu u casi.
7. ispustio antifriz u posudu,napunio sistem sa vodom i tim aditivom posle motor radio jednu pola sata ugasio ga i ispustio celu vodu zatim sam 

Uglavnom najviše primera ima u vezi sa vodom u akvarijumu, vodom u motoru i vodom pri kuvanju. Ja zaista NIKAD ne bih rekla celu vodu ni u jednom od tih slučaja. No, dobro, ja sam ja…  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже PEPE

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 31
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: celo vreme
« Одговор #25 : 22. 11. 2012. у 15.17 »
Ovdje se prica svodi na neke lične stavove i jezici osjećaj svakog ponaosob. Mene je zanimalo pre svega sta kaže stručna literatura, ako nešto kaže. Za Klajna znamp, ali ,uz Ćosića, to je sve sto sam nasao.

Видели смо да не каже много.

Не бих рекао да су све лични ставови, управо говоримо о семантичким правилима и тежњама на основу одређене грађе. Један део грађе, наравно, јесу лична искуства (од којих би пошао и неки нормативиста), а други део аргументација везана за њих.

previše nategnut argument.



 Samo kažem da me zanima  da li postoji građa u vezi s ovom temom u stručnoj literaturi. Bojim se da se ovde većina stavova svodi na konceptualizaciju pojma "vreme". Naravno, možemo i o tome da raspravljamo, ne smeta mi.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: celo vreme
« Одговор #26 : 22. 11. 2012. у 15.32 »
Da se razumemo, ti tražiš da neki autoritet presudi šta je ispravna konceptualizacija pojma vremena za govornike srpskog?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: celo vreme
« Одговор #27 : 22. 11. 2012. у 18.26 »
Лабаво је то, што "цело време" и "цела недеља" нису исто. Недеља је одрезак времена у дефинисаном трајању и баш зато што је трајање дефинисано могу да примењујем одредбе цела/није цела: aко чекам 168 сати, чекам целу недељу. С друге стране, "време" је недефинисано и може се односити на било шта, од пикосекунде до миленијума. Кад неко каже "цело време" немам појма на који временски одрезак мисли ако не дода неку допунску одредницу. 

Кад кажем "Све време сам му узалуд говорио да треба да учи" то значи да сам му континуирано досађивао и не видим како бих ту могао да ставим "цело време".

Сад сам видео да је вуквук рекао ово исто, само другим речима.

Да, управо зависи од контекста, јер се негде може употребити „цело“, а негде не.

Постоје и примери где је немогуће употребити ни „цело“ ни „све“. На пример, када се говори о времену као атмосферским приликама (лепо време, лоше време), о времену као часу (време за полазак, време смрти) или о времену као прецизираном тренутку (време поласка авиона).

Ако се реч време користи у значењу дефинисаног временског периода, то јест ако је у датом контексту синоним за одређени временски период, нормално је да имамо цело време, пола времена, трећину времена, продужено време итд. — све оно што би у контексту у којем се време односи на нешто друго, било бесмислено.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: celo vreme
« Одговор #28 : 22. 11. 2012. у 21.55 »
када се говори о времену као атмосферским приликама (лепо време, лоше време), о времену као часу (време за полазак, време смрти) или о времену као прецизираном тренутку (време поласка авиона)

Али ми о тим временима од почетка и не говоримо.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: celo vreme
« Одговор #29 : 22. 11. 2012. у 22.27 »
Постоји пар реченица пре тог цитата, једино заједно чине смисаону целину.

Тагови: