Аутор тема: Палачинка, поморанџа  (Прочитано 29658 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Палачинка, поморанџа
« : 10. 11. 2016. у 16.55 »
С мејла:
Цитат
Молим да ми одговорите како треба акцентовати именицу "палачинка". С обзиром на то да лингвистика није моја струка, неке недоумице покушавам да разрешим коришћењем аналогија. У овом случају то је реч "гаталинка" (врста жабе), која има исти број слогова, исте вокале и, по мом уверењу, акценат на другом "а". Да ли то може бити потврда да се исто тако акцентује и реч "палачинка" насупрот општеприхваћеном нагласку на гласу "и"? 

Такође, молим да ми кажете како се акцентује реч "поморанџа", у медијима, пре свега у рекламама, чује се изговор са акцентом на првом "а", што мени звучи потпуно неприродно.  Велико хвала

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #1 : 10. 11. 2016. у 17.12 »
Pa, analogije su varljive. Nekad pomažu, a nekad vode na pogrešan trag. Gatalinka i palačinka možda jesu površinski iste strukture, ali su im morfologija i etimologija skroz različite. Gatalinka dolazi od glagola gatati dodavanjem sufiksa -inka. Palačinka ima puno zanimljiviju istoriju, jer nam je došla iz mađarskog palacsinta od rumunskog placinta, i dalje od latinskog placenta ’pljosnati kolač’, što je i koren naziva za porođajnu placentu. Da li smo je iz mađarskog primili direktno ili preko nemačkog Palatschinke nije najjasnije. Dakle, naglasak na trećem slogu je standardan jer se prosto tako ustalilo, a zašto smo ga tamo originalno stavili…  [pardon]

Izgovor pomorа̏ndža osećam kao staroštokavski (istočna i južna Srbija); tako govore u npr. Smederevu (mada je reč verovatno novijeg datuma od novoštokavske metatonije). Moguće da ste čuli od nekog govornika iz tog kraja. Standardno je, koliko znam, samo pomòrāndža


Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #2 : 10. 11. 2016. у 20.41 »
Ко још, де, каже помора̏нџа? Ако је новоштокавски помо̀ра̄нџа, онда је староштокавски помора̑нџанара̑нџа), с дугим.

Пала̀чӣнка је такође регуларан акценат (као гата̀лӣнка), као што је у источној Србији редовно палачи̑нка. Tај модел палачи́нка је стварно редак, ја знам само још за стоти́нка, што је у РМС дато у загради.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #3 : 10. 11. 2016. у 23.30 »
Ко још, де, каже помора̏нџа? Ако је новоштокавски помо̀ра̄нџа, онда је староштокавски помора̑нџанара̑нџа), с дугим.
Dobro, de, taj je naglasak više dinamičke prirode, ne čujem ja tu neku izrazitu dužinsku distinkciju. Ali u pravu si, treba da je dug.

Nikad čuo da neko kaže palàčīnka  [iznenadjen] — koji rečnik to beleži? Šestotomnik?


Ван мреже sangria

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Говорим: арапски, енглески, немачки
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #4 : 11. 11. 2016. у 00.38 »
Ја имам породицу која говори косовско-ресавским дијалектом и они кажу помора̑нџа, а за пала̀чӣнка никад нисам чула. Ја говорим помо̀ра̄нџа и палачи́нка, а то и чујем често овде у Београду.
الحب بإستطاعته حل مشكلات العالم

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #5 : 11. 11. 2016. у 17.05 »
Dujo, ja sam palàčīnka čuo od druga iz Aranđelovca i drugarice iz Kragujevca; samo od njih.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #6 : 12. 11. 2016. у 10.19 »
Dobro, de, taj je naglasak više dinamičke prirode

Који, смедеревски??

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #7 : 12. 11. 2016. у 10.44 »
Ко још, де, каже помора̏нџа? Ако је новоштокавски помо̀ра̄нџа, онда је староштокавски помора̑нџанара̑нџа), с дугим.

Ja sam čuo i pomorа́ndža.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Палачинка, поморанџа
« Одговор #8 : 19. 09. 2017. у 13.59 »
evo i mali prilog raspravi s mejla:
Цитат
Što se tiče reči »palačínka«, zar ona ne potpada pod model reči »apotéka : apotékā« (dakle, »palačínkī«, zar ne?), a taj je model naveden na 13. stranici Daničićeve knjige Srpski akcenti? U tom smislu, stoga bi i reč »stotínka« trebalo staviti u pravilne, zar ne?

Тагови: mejl