Аутор тема: ОШ "Горња варош"  (Прочитано 22365 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Maja80

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
ОШ "Горња варош"
« : 3. 09. 2017. у 23.07 »
Разрешите дилему маме првачића. Деца су ми кренула у ОШ "Горња варош", учитељица ми тврди да похађају ОШ " Горња Варош". Молим објашњење

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #1 : 4. 09. 2017. у 17.58 »
Ako je škola dobila ime po delu grada (Zemuna?), a kod imena gradskih četvrti (za razliku od imena celih naselja) velikim slovom se piše samo početni član (t. 54a pravopisa ima Staru varoš u Podgorici kao jedan od primera), onda nema opravdanja ni da se u nazivu škole varoš piše velikim.

Uostalom, i na svojoj Fejsbuk stranici (ne znam da li je zvanična) pišu ga malim. :)

Doduše, raspravljali smo već na forumu kako je spomenuto pravopisno pravilo (o nazivima delova grada) prilično opskurno i slabo poznato, a ne baš uvek i primenljivo u praksi, te imam razumevanja za nepridržavanje:
http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1358.0

Ван мреже Maja80

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #2 : 5. 09. 2017. у 15.33 »
Хвала на одговору.У међувремену сам исто питање поставила и познаници-лектору.Њен одговор "Gornja Varoš je sintagma u kojoj se obe reči tretiraju kao vlastita imena (Đavolja Varoš)",ме је у потпуности збунио.Била сам убеђена да се Ђавоља варош пише овако. Дошла сам до закључка да ништа не знам [cesh]

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #3 : 7. 09. 2017. у 11.48 »
A po kojoj tački pravopisa se varoš u Đavoljoj varoši ima pisati velikim slovom? T. 50 (geografska imena) je prilično jasna:
Цитат
Ako su nazivi država, (kon)federalnih i autonomnih jedinica i naseljenih mesta (zasebnih naseobina) višečlana imena, sve reči se pišu velikim slovom, izuzimajući pomoćne reči; u ostalim slučajevima velikim slovom piše se samo prva reč, druge samo ako su same po sebi vlastita imena.
T. 50d. navodi "imena različitih oblika reljefa" (Belo brdo, Babin zub, Rt dobre nade), a T. 50e "imena delova zemljišta odnosno geografskih lokaliteta" (Bubanj potok, Rimski šančevi). Đavolja varoš se jasno uklapa u ove potonje obrasce, a Gornju varoš kao deo grada sam već adresirao u prvom odgovoru.

Osećam izvesnu kognitivnu disonancu u odgovorima koje si dobila…
« Последња измена: 7. 09. 2017. у 11.53 Duja »

Ван мреже Maja80

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #4 : 7. 09. 2017. у 13.17 »
Hvala Dujo na trudu, ja se sa vama slazem.
Licno sam uvek vise volela matematiku,jer je egzaktna nauka.Pravopis srpskog jezika me je uvek sludjivao.Da se pravim pametna u skoli i isterujem mak na konac,necu.
Usput,Zemun je nekad bio grad,a mozda je tad Gornja Varos bila selo :) pa otud oba slova velika

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #5 : 7. 09. 2017. у 21.27 »
Малопре ми је пала на памет Сремска Каменица. Па сам  онда написао Сремска каменица. И било ми је глупо.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #6 : 9. 09. 2017. у 17.32 »
Oba velikim jer je to naselje, varosica sa zasebnim istorijskim identitetom.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #7 : 11. 09. 2017. у 13.39 »
Чиме то поткрепљујеш? Мапе које прегледах (онлајн и штампане) не бележе то насељено место, а ни Систематски списак насеља Р. Србије.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #8 : 11. 09. 2017. у 15.43 »
Ima oblik i izgled varosice, na drugoj je strani reke i starije je od Novog Sada i Petrovaradina. Jezicko pravilo se ne referise na administrativno-pravno stanje nego fakticko/"prirodno".

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #9 : 11. 09. 2017. у 18.15 »
Говоримо о земунској Вароши?

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #10 : 13. 09. 2017. у 02.37 »
Сремска Каменица 802867, градска општина Петроварадин

Ван мреже Maja80

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #11 : 13. 09. 2017. у 10.05 »
Mмалиновски,моје питање се односило на Горњу варош( Горњи град), која је део Земуна. Приметила сам да и друге квартове у Земуну пишу са оба велика слова нпр. Плави хоризонти, Земун поље. Што би рекли њузовци,Клајн је решио да изједначи ’јел’ и ’јер’, јер више нема смисла да се расправља са људима.

Ван мреже Maja80

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: ОШ "Горња варош"
« Одговор #12 : 13. 09. 2017. у 10.25 »
Сремска Каменица није спорна.Али у Новом Саду су и Ново насеље(Бистрица),Слана бара,Видовданско насеље…

Тагови: