Аутор тема: Основна школа Хумци  (Прочитано 31573 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Основна школа Хумци
« : 14. 06. 2011. у 11.33 »
Питање с мејла:

Цитат
Postovani!

Interesuje me kako je pravilno napisati skracenicu od "Javna ustanova Osnovna skola" . Da li se skracenica pise JU OŠ "Humci" ili JUOŠ "Humci"? Ne shvatam odvajanje u naslovu na kojem se insistira. Da li je pravilno pisati "Javna ustanova Osnovna škola" ili "Javna ustanova osnovna škola"? Ako je to zvanicni naziv zar nije pravilno pisati samo veliko pocetno slovo?
Molim Vas za objasnjenje,
lijep pozdrav.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #1 : 14. 06. 2011. у 11.45 »
Ако је у питању званичан назив, ићи ће само прво слово велико: Јавна установа основна школа „Хумци“. Не знам да ли сама установа инсистира на одвајању, али требало би писати ЈУОШ „Хумци“. Правопис не предвиђа да се верзалне скраћенице (акроними) пишу одвојено (имамо мноштво примера: ПТТ, БИГЗ, ВМА, НБО, САНУ, АВНОЈ…).

Овакво писање предвиђа П93, али не верујем да је нови П10 овде нешто променио. Ако јесте, већ ће ме неко од других форумаша исправити.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #2 : 14. 06. 2011. у 13.51 »
Htedoh da kažem da mi zvuči malo neverovatno da je "Javna ustanova osnovna škola" zaista zvanični naziv, ali onda je proguglah; reč je o bosanskohercegovačkom i crnogorskom fenomenu. To zaista daje novu dimenziju birokratizaciji jezika.  [bonk]

Međutim, iz gorenavedenog linka se vidi da to svi odreda (uz retke izuzetke) pišu "Javna ustanova Osnovna škola". Donekle mi je jasan motiv iza toga: "skraćeni" zvanični naziv je "Osnovna škola Humci", a "Javna ustanova" je samo kvalifikativ (verovatno, da bi se razlikovalo od privatnih škola). Slično, kako bismo pisali:

Radna organizacija Fabrika mašinskih delova "Ivo Lola Ribar"

Veliko ili malo "F"? Razumem motivaciju za oboje, pošto je malo "rekurzivno" šta je ovde zvanični naziv. (Zvanični nazivi su i "I.L.R.", i "F.m.d. ’I.L.R.’", i "RO F.m.d. ’I.L.R.’", svaki sa svojim nivoom preciznosti).

Tako da, rekao bih da je ovo malo "siva zona" Pravopisa. Ne bih bio tako izričit…

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #3 : 31. 08. 2011. у 12.42 »
Недавно набавих нови П, са примерима за писање властитих имена унутар других, логично, такође с великим почетним словом (т. 63): Министарство спољних послова Републике Србије итд. Ако схватимо оно Јавна установа као „прилепак“ властитом имену Основна школа „Хумци“, онда можемо оправдати и писање Јавна установа Основна школа „Хумци“, али ће скраћеница ипак остати ЈУОШ „Хумци“, према т. 181: „Верзалне скраћенице […] састављене су од почетних слова вишечланог назива и пишу се великим словима без скраћеничких тачака и међусловних белина“.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #4 : 28. 03. 2015. у 12.46 »
Dobili smo opet skoro identično pitanje. Mogli bismo napraviti jednu Nedoumicu na Sajtu, zar ne?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #5 : 26. 12. 2016. у 10.30 »
Dobili smo opet skoro identično pitanje. Mogli bismo napraviti jednu Nedoumicu na Sajtu, zar ne?

…i po treći put, mada smo se svi ulenjili za pisanje nedoumica.

али ће скраћеница ипак остати ЈУОШ „Хумци“, према т. 181: „Верзалне скраћенице […] састављене су од почетних слова вишечланог назива и пишу се великим словима без скраћеничких тачака и међусловних белина“.

Mada, imam naknadni amandman po ovom pitanju: ako razumemo da je Javna ustanova "prilepak" zvaničnom imenu, onda je logično i da skraćenicu pišemo sa međuslovnom belinom, u duhu t. 63 Pravopisa. Ako  Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije skraćujemo (logično, je li) kao MUP RS, a ne MUPRS, logično je i da imamo JU OŠ "Humci".

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #6 : 7. 01. 2017. у 01.34 »
Dovoljno je da se napiše OŠ "Humci". Ne treba uopšte skraćivati to "javna ustanova" niti uključivati to u naziv, to je pre svega pleonazam i silovanje razuma

edit: meni je uzgred MUPRS sasvim prihvatljivo, ima li neki naročit razlog da ne bude?

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Основна школа Хумци
« Одговор #7 : 9. 01. 2017. у 22.07 »
Hajde ti to objasni vlasti u RS. 2014. su morali da budu promijenjeni svi pečati, svi ugovori, ma sve, sve, baš sve… Mora svugdje da piše to JU OŠ, JU SŠC… Otprilike je sad kao da smo vrtić.

Тагови: mejl