Аутор тема: Преднаруџбина, претпоруџбина  (Прочитано 33017 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #45 : 23. 03. 2015. у 23.09 »
:like:

Kupite li S6 ili S6 Edge u pretprodaji na webshopu HT-a, bit ćete među prvima u Hrvatskoj kojima je isporučen uređaj. Od 27. ožujka će biti izloženi u 14 T-Centara, gdje ćete ih moći pogledati i testirati, a potom i kupiti.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #46 : 23. 03. 2015. у 23.40 »
Mislim da ga je abzec ovog puta pogodio u sred srede. Ima pravo, pretprodaja je zapravo reč koja ovde nama treba. A i više mi se dopada od prednarudžbe.
Наравно. А погодио га је још прекјуче:
Аbzec001 погађа оно што циља
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #47 : 24. 03. 2015. у 11.59 »
Наравно. А погодио га је још прекјуче:
Аbzec001 погађа оно што циља
Pa šta mu ja mogu kad ide ko kiša oko Kragujevca. Raspričao se umesto da kaže jednostavno kao što je sad rekao. :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #48 : 24. 03. 2015. у 13.09 »
Pa šta mu ja mogu kad ide ko kiša oko Kragujevca. Raspričao se umesto da kaže jednostavno kao što je sad rekao. :D

Признајем! Чим сам схватио да влада недоразбирување и око чега, потрудио сам се.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #49 : 30. 03. 2015. у 12.06 »
Цитат: rade
Jednom ranije sam već ukazao na standard ISO 704 u kojem je jasno opisano kako se gradi terminologija. U njemu je rečeno da veza između pojmova može biti hijerarhijska (generička ili partitivna) i asocijativna.

Пропустио сам то раније указивање на ИСО 704, прочитах га сад, и јако ми се свиђа! Нисам нашао у њему ништа револуционарно, али зато темељно и уобличено излаже све здраворазумске* принципе. Посебно је згодно што даје „терминологију терминологије“, тако да саговорници који га познају могу лакше да се споразумеју кад причају о терминологији (што је уосталом и сврха стандарда̑).

(*) здраворазумски = у складу са читаочевим предубеђењима (~ А. Бирс)

Цитат: rade
[…] Između pojmova "narudžba" i "prednarudžba" ne mogu da uspostavim nijednu od pomenutih veza, vidim samo novu reč i zato sam protiv jer to narušava strukturu terminogije.

Opis "prednarudžba je narudžba koja se šalje pre nego što je proizvod dostupan" (ili kako već hoćeš da definišeš šta je to), nije dovoljan, pošto a) ili treba pokazati da pored prednarudžbe postoje i drugi tipovi narudžbi (partitivan odnos), ili b) da je prednarudžba specijalan tip odnosa kupca i prodavca koji terminom "narudžba" nije pokriven (a ja mislim da jeste).

Као што смо видели до сада у теми, засебан појам свакако постоји. Веза са појмом наруџбине је генеричка: преднаруџбина је ужи појам, тј. подврста наруџбине. Ја бих га по ИСО-у 704 дефинисао овако: „наруџбина која се шаље док је производ још у развоју“. Наредно питање је како назвати овај појам. До сада смо видели три предлога који одговарају горњој дефиницији: преднаруџбина/-ба (нови калк), претплата (по РМС-у), и куповина/наруџбина/-ба у претпродаји.

ИСО 704 каже је у реду изабрати дужи назив појма, такав да практично истовремено може бити и дефиниција, али да је такав избор примерен углавном за сложене појмове из ускостручне сфере. Па чак и тада, напомиње се да ће у „фабричком кругу“ назив сигурно бити скраћен некако. За шире коришћење и мање сложене појмове, даје се предност кратким речима. Ценим да се овде ради о таквом појму, те одбацујем назив куповина/наруџбина/-ба у претпродаји.

ИСО 704 даље наводи принцип моносемије (бијекције, једнозначности) као важан критеријум избора назива. Притом се мисли само у оквиру појмовног система о коме се прича (нпр. није битно ако се у баштованству и риболовству користи исти израз за различите појмове). У појмовном систему ове теме израз претплата такође се често користи у значењу периодичног плаћања, те га одбацујем.

Тако да, без неког новог предлога, за мене остаје само преднаруџбина/-ба.

Цитат: abzec001
Не би је било зато што би преводилац видео да preorder значи претпродаја[…] Мислим да се, подсвесно се поводећи за тим погрешним преводом, preorder све време посматра из угла наручивања, уместо из угла продаје.

Не подсвесно, него како се заиста користи, а то је по горњој дефиницији. Дефиниција уз назив претпродаја била би, рецимо, „продаја производа који је још у развоју“. Или, пошто продаја и наруџбина нису исте ствари, ни њихове подврсте, претпродаја и преднаруџбина, не могу бити исте ствари.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #50 : 30. 03. 2015. у 12.42 »
Као што смо видели до сада у теми, засебан појам свакако постоји. Веза са појмом наруџбине је генеричка: преднаруџбина је ужи појам, тј. подврста наруџбине.
Уочи да генерички однос постоји када треба направити раѕлику иѕмеђу више ентитета. На пример општи појам "човек" дели се на "мушкарац" и "жена", општи појам "мотор с унутрашњим сагоревањем" дели се на "безински мотор", "дизел мотор", "ванкел мотор" итд. У случају "наруџбине" и "преднаруџбине" немаш других ентитета сем "преднаруџбине", и онда ти се мора појавити смејурија о којој сам писао, "да се наруџба дели на наруџбу и преднаруџбу". За исправно коришћење термина преднаруџба морао би да дефинишеш термин за ентитет "свака наруџба која није преднаруџба" = ?

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #51 : 30. 03. 2015. у 13.56 »
Цитат: rade
У случају "наруџбине" и "преднаруџбине" немаш других ентитета сем "преднаруџбине", и онда ти се мора појавити смејурија о којој сам писао, "да се наруџба дели на наруџбу и преднаруџбу". За исправно коришћење термина преднаруџба морао би да дефинишеш термин за ентитет "свака наруџба која није преднаруџба" = ?

Ако се ради о генеричкој релацији по димензији (у значењу ИСО-а 704) циклуса производње, онда мора да постоји појам „наруџбина која се шаље за развијен производ“ (који може даље да се дели на „…за производ на лагеру“ и „…за производ чија се наредна серија очекује“ и шта ти ја знам). Оно што фали јесте назив за овај појам. Али то што фали назив не значи да појам не постоји, нити значи да не може да постоји назив за координативни (у значењу ИСО-а 704) појам. ИСО 704 и сам примећује (5.4.2.2, пасус испред примера 8) да у генеричком стаблу појмова не мора сваки да има назив. Ако је ретко потребно да се истакне да је производ наручен тек пошто је развијен, онда ми није необично да недостаје назив за такву врсту наруџбине.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #52 : 30. 03. 2015. у 14.12 »
Ако је ретко потребно да се истакне да је производ наручен тек пошто је развијен, онда ми није необично да недостаје назив за такву врсту наруџбине.
Али управо се о томе ради. Имаш три случаја: а) фирма продаје само производе с лагера. Њој не треба појам "преднаруџба" б) фирма продаје само путем претплате (ја не могу да кажем "путем преднаручивања", да ме убијеш). Ни њој не треба појам "преднаруџба" зато што је свака наруџба за њу преднаруџба. ц) фирма продаје производе и путем наруџбе, и путем претплате. Управо њој треба да разликује та два случаја и управо ту се јавља та комика коју сам поменуо.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #53 : 30. 03. 2015. у 14.34 »
Па јес, ради се о фирмама (ц). И оне често нуде и преднаруџбине и претплате у периодичном значењу. Неретко чак преднаруџбину за производ који ће по испоруци моћи/морати да се користи уз претплату (игре, мобилни). У том миљеу се ваљда и успоставила потреба за засебним изразом.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #54 : 31. 03. 2015. у 00.21 »
Па јес, ради се о фирмама (ц). И оне често нуде и преднаруџбине и претплате у периодичном значењу. Неретко чак преднаруџбину за производ који ће по испоруци моћи/морати да се користи уз претплату (игре, мобилни). У том миљеу се ваљда и успоставила потреба за засебним изразом.

Не заборавимо и претпродају. Произвођач, рецимо, рекламира:

Шаљите наруџбине, у претпродаји ће вас нови мобилни телефон коштати 20.000, а у продаји 25.000 динара.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #55 : 31. 03. 2015. у 01.11 »
А ако преднаручите исти тај телефон, коштаће вас 17.500 динара: телефон је за сада у развојној фази, зна се оквиран датум изласка на тржиште, доступан је врло ограничен број комада. Претпродаја: завршен је развој, модел је тек изашао на тржиште и одређени ограничени број комада неко кратко време можете набавити по повлашћеној цени код појединих дистрибутера или путем наруџбе. Продаја: редовна тржишна цена, редовна могућност наруџбе. Претплата, што се телефона тиче, усталило се у значењу: склапање уговора на одређено време (уз могућност продужетка) с утврђеном месечном ратом.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #56 : 1. 04. 2015. у 10.40 »
Из овог чланка: http://www.kurir.rs/vesti/beograd/beograd-na-vodi-projekat-veka-ili-sarena-laza-ekspert-iz-dubaija-pojasnio-sve-cinjenice-clanak-1720793

3. Zašto jednostavno ne kupim stan kad bude završen i izbegnem rizik?

Vašim istomišljenicima “Emaa” je izašao u susret uvođenjem termina OP (original price) i meni dragi termin PREMIUM koji se zasniva na capital appreciation. Naime, ako kupite stan danas, dok bude završen njegova vrednost biće oko 30% veća od onoga što ste platili. Tih 30% se zove premium i to je nešto po čemu su “Emaarovi” projekti poznati širom sveta.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #57 : 14. 08. 2015. у 01.08 »
А шта мислите о резервацији? Не знам како се овога нисмо сетили.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #58 : 14. 08. 2015. у 06.17 »
Ранчеру, сетио се неко.

Што то једноставно не назовеш "резервација"? Све што си описивао може се применити и на тај термин. Резервишем место у првој ракети за Марс до првог јануара и добијем право да бирам место до прозора (не плаћам ништа, јер можда не полети). Ко резервише карту за наредну позоришну сезону добија глумца приде (не плаћам ништа, јер можда се откаже представа, или се распадне глумачки ансамбл).
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Преднаруџбина, претпоруџбина
« Одговор #59 : 11. 04. 2017. у 15.42 »
Све је чешћи овај вид куповине. Гугл се определио за поручивање/поруџбина у претпродаји.

Поручивање у претпродаји на Google Play-у

На Google Play-у можете да поручите у претпродаји одређене филмове, музику и књиге, који ће вам онда бити испоручени у апликацију чим буду доступни. Можете и да се региструјете унапред за одређене апликације и игре које још нису објављене.

Тагови: