Аутор тема: Human Dimension Implementation Meeting  (Прочитано 2988 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Human Dimension Implementation Meeting
« : 30. 09. 2015. у 13.44 »
Europe’s largest annual human rights conferences - the Human Dimension Implementation Meetings (HDIMs) - bring together hundreds of government officials, international experts, civil society representatives and human rights activists to take stock of how states are implementing their commitments in the human dimension, in other words, the core values that promote respect for human rights and fundamental freedoms.

They are organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).

Не знам је ли неки превод званично усвојен, проналазим Спровођење људске димензије.

Је ли људска или хумана? Је ли то заправо спровођење хуманости?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Human Dimension Implementation Meeting
« Одговор #1 : 30. 09. 2015. у 13.52 »
The OSCE was created as a security organization, but with a broad concept of security, beyond traditional military security, disarmament and border issues. The OSCE concept of security deals equally with human rights and democracy issues. All OSCE participating States have agreed that lasting security cannot be achieved without respect for human rights and functioning democratic institutions. They have committed themselves to a comprehensive catalogue of human rights and democracy norms. These form the basis of what the OSCE calls the “human dimension” of security.

Смисла би имало само спровођење хуман(итарн)е димензије ОЕБС-а или, једноставно, људских права?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Human Dimension Implementation Meeting
« Одговор #2 : 30. 09. 2015. у 14.39 »
Nemam sad rečnike, pa ću govoriti na osnovu sopstvenog jezičkog osećaja.
Ne bih humanitarna jer onda to navodi na neku dobrotvornost, dobrotvornu dimenziju, koje nema u ovom kontekstu.
Prema tekstu iz drugog posta, ta dimenzija nije samo ljudska prava, nego je izgleda kompleksniji pojam koji se sastoji od ljudskih prava i demokratskih pravila (normi). Dakle, s jedne strane tu "human dimension" čini odbrana ljudskih prava, a s druge, odbrana demokratskih principa. Ako bismo sveli na l"ljudska prava", onda prevod ne bi bio najprecizniji.
Sad, bezbednost (security) ima tu "ljudsku dimenziju". Ja bih prevela kao ljudski faktor, ljudska strana ili tako nešto.

Prevešću taj poslednji citat na srpskom uz korišćenje "ljudski faktor/strana" kao prevod da vidimo da li ima isto značenje kao original.


OEBS je stvorena kao organizacija za bezbednost ali sa širim konceptom bezbednosti koji podrazumeva nešto više od tradicionalne vojne bezbednosti, razoružanja i pitanja granica. Koncept bezbednosti koju ima OEBS podjednako podrazumeva i rešavanje pitanja ljudskih prava i demokratije. Sve države članice OEBS-a slažu se da dugoročna bezbednost ne može biti postignuta bez poštovanja ljudskih prava i funkcionisanja demokratskih institucija. One su se obavezale na poštovanje svih ljudskih prava i demokratskih normi, koji zajedno čine osnovu onog što OEBS naziva "ljudskim faktorom" / "ljudskom stranom" bezbednosti.

Gledajući sad u prevodu, meni ni doslovan prevod ne bi bio čudan.
One su se obavezale na poštovanje svih ljudskih prava i demokratskih normi, koji zajedno čine osnovu onog što OEBS naziva "ljudskom dimenzijom" bezbednosti.

Meni ovo "sprovođenje" smeta. Da  li je ono zaista tačan prevod za implentation? Implementacija ljudske dimenzije? Primena? Primena ljudske dimenzije?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Human Dimension Implementation Meeting
« Одговор #3 : 30. 09. 2015. у 15.03 »
Не може људски фактор – то је утицај човека на нешто. Спровођење/примена људске стране? Код свега тога мора да се дода – чега. Људска страна/димензија безбедности/ОЕБС-а је ОК.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Human Dimension Implementation Meeting
« Одговор #4 : 30. 09. 2015. у 15.26 »
Mislila sam da sam i napisala zbog čega sam pored faktora dodala i "strana", al sad vidim da nisam  :hehe: . Da, ljudski faktor već ima jasno značenje koje nije ovo, nego nešto sasvim drugo. Zato sam dodala "strana". Primena ljudske dimeznije bezbednosti… Primena ljudske strane bezbednosti?

Sad mi pade na pamet, nisam sigurna da li i "ljudska strana" može. Pade mi na pamet kad sam videla ovo da si stavio OEBS pored bezbednosti (bezbednosti/OEBS). Obično kažemo da neko pokazuje svoju ljudsku stranu kad mislimo na humanost, tako da nisam sigurna da bi se pravilno protumačilo, jer se ovde ne radi o humanosti te OEBSA, nego njegove filozofije, shvatanja bezbednosti kao pojma. Mislim da je najbolje da se ostavi "dimenzija".
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Human Dimension Implementation Meeting
« Одговор #5 : 1. 10. 2015. у 16.21 »
Без обзира на извесно "удаљавање" од оригинала, мислим да би могао да прође и људски аспект безбедности.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Тагови: