Аутор тема: Patrijarh — gen. množine  (Прочитано 28318 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #15 : 7. 11. 2010. у 20.45 »
Добро, тако ми и треба кад говорим из главе…
Tako mu i treba kad ima velika usta  ;D

OligarAha mi, na prvi pogled, zvuči kao glupiranje, moram da primetim. Ne bih tako rekla.
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 20.47 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #16 : 7. 11. 2010. у 20.45 »
Па да ви кажем, и ја сам се окомила на једног на њики зато што је променио Списак цариградских патријарха у Списак цариградских патријараха, а као једини аргумент је навео ’свој осећај’. Међутим, после тога, рекох, дај да ја ипак погледам. Човек тврди да му без А звучи неправилно. Можда има нешто с тим територијалном позицијом, пошто је човек из РС. Не знам. Мени звучи чудно. А ето, има  оних којима ово друго звучи чудно…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #17 : 7. 11. 2010. у 20.49 »
По мом језичком осећају, пре бих рекао патријараха него патријарха̂, не знам због чега. Можда због дужине коју изговарам на патрѝја̄рх (као пармезан или патлиџан), да ли је то правилно уопште? На телевизији сам чуо па̀тријарх или па̏тријарх, нисам сигуран око дужине акцента.

Опет, имамо и јерарх, а и монарх које спомену Шоми, и ту сигурно никад не бих рекао „јерараха“ или „монараха“.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #18 : 7. 11. 2010. у 20.50 »
Ех, сад да ја могу да пишем акценте, написала бих ти обе верзије. Имају и две верзије, тј. две врсте акцената које се користе с номинативом, па самим тим и две верзије ген. множине.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #19 : 7. 11. 2010. у 20.57 »
По мом језичком осећају, пре бих рекао патријараха него патријарха̂, не знам због чега. Можда због дужине коју изговарам на патрѝја̄рх (као пармезан или патлиџан), да ли је то правилно уопште? На телевизији сам чуо па̀тријарх или па̏тријарх, нисам сигуран око дужине акцента.

Pravilno govoriš, na TV nije dobro. Može patrìjārh—patrijárha, može patrìjarh—patrìjarha.

Genitiv množine sa ā-ā i sa ne zavisi od te dužine, nego od toga da li ćemo suglasničku grupu -rh- razbiti ili ne, dakle zavisi od toga kako po jezičkom osećanju „varimo“ tu suglasničku grupu.

Опет, имамо и јерарх, а и монарх које спомену Шоми, и ту сигурно никад не бих рекао „јерараха“ или „монараха“.

Ja mislim da bih rekao jeraraha, mada nikad nisam za stvarno upotrebio tu reč. (Ne znam ni šta su tačno jerarsi. [emb1] To su, valjda, neki ajatolasi u pravoslavnoj crkvi? :D)

Ali, mislim da je to onda dobar test — probati na nekoj manje poznatoj ili nepoznatoj reči, pa onda vidiš kakav ti obrazac, u stvari, leži. ;)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #20 : 7. 11. 2010. у 21.00 »
По мом језичком осећају, пре бих рекао патријараха него патријарха̂, не знам због чега. Можда због дужине коју изговарам на патрѝја̄рх (као пармезан или патлиџан), да ли је то правилно уопште? На телевизији сам чуо па̀тријарх или па̏тријарх, нисам сигуран око дужине акцента.

Исправно си акцентовао, а може и без дужине на а. „Па̀тријарх“ или „па̏тријарх“ мени звучи дебилно за медаљу.

П. С. Претече ме Ђоле. :)
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #21 : 7. 11. 2010. у 21.13 »
Али, одакле вам акценат на А? У О60 стоји лепо како ја изговарам, на И.

Цитат
Može patrìjārh—patrijárha, može patrìjarh—patrìjarha

Ово друго има множину патријараха, с тим што обе множине имају дужину на последњем А, а прва множина има акценат на И а не на А. Овако стоји у П60:

patrìjārh—gen. mn. patrìjārhā,
patrìjarh—gen. mn. patrìjarāhā
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 21.18 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #22 : 7. 11. 2010. у 21.18 »
Ово за силазни акценат на првом слогу сам, свега ми, неколико пута чуо на „националном дневнику“ пре него што сам анинсталирао телевизију у кући.  :( Само је и то један из скупа примера где бркам дугосилазни и краткосилазни и стварно не могу по сећању да се сетим да ли беше па̀тријарх или па̏тријарх.

Pravilno govoriš, na TV nije dobro. Može patrìjārh—patrijárha, može patrìjarh—patrìjarha.

Genitiv množine sa ā-ā i sa ne zavisi od te dužine, nego od toga da li ćemo suglasničku grupu -rh- razbiti ili ne, dakle zavisi od toga kako po jezičkom osećanju „varimo“ tu suglasničku grupu.

Хм, а како да објасним следеће. Са овим мојим изговором бих рекао: два патрија́рха, три патрија́рха, али двадесет пет патрѝја̄раха.  [blb]

(Ne znam ni šta su tačno jerarsi. [emb1] To su, valjda, neki ajatolasi u pravoslavnoj crkvi? :D)

Тако нешто, нисам ни ја сигуран, али знам да сам реч чуо!  ;D


Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #23 : 7. 11. 2010. у 21.25 »
Ово друго има множину патријараха, с тим што обе множине имају дужину на последњем А, а прва множина има акценат на И а не на А. Овако стоји у П60:

patrìjārh—gen. mn. patrìjārhā,
patrìjarh—gen. mn. patrìjarāhā

Ah, znači genitiv množine zavisi od akcenatskog tipa u nom. jd.! Okej, sad je jasno. :)

Хм, а како да објасним следеће. Са овим мојим изговором бих рекао: два патрија́рха, три патрија́рха, али двадесет пет патрѝја̄раха.

Zato što uz male brojeve (od dva do četiri) ide paukal, a ne množina. To je jedan tip paukalnih sintagama. (Ono što je nekad u praslovenskom bila dvojina.)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #24 : 7. 11. 2010. у 21.35 »
Ово друго има множину патријараха, с тим што обе множине имају дужину на последњем А, а прва множина има акценат на И а не на А. Овако стоји у П60:

patrìjārh—gen. mn. patrìjārhā,
patrìjarh—gen. mn. patrìjarāhā

Ah, znači genitiv množine zavisi od akcenatskog tipa u nom. jd.! Okej, sad je jasno. :)

Тако пише у П60. Како стоји у П10? (Знаш колико ме је коштало да испишем све то с тим акцентима и дужинама?   [bua] )

(Што ми не ради плачући смајли?)

Ево сад ради!
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 21.55 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #25 : 7. 11. 2010. у 21.44 »
Јер смо исправљали апострофе. :D

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #26 : 7. 11. 2010. у 21.46 »
Јер смо исправљали апострофе. :D
Јесте!  :D Сад ћу да му променим код.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #27 : 7. 11. 2010. у 21.49 »
Овако стоји у П60:

patrìjārh—gen. mn. patrìjārhā,
patrìjarh—gen. mn. patrìjarāhā

Не, стоји:

патрѝја̄рх—патрија́рха̄
патрѝјарх — патрѝја̄рха̄
и патрѝјара̄ха̄

Само што ни то није добро. Уз први облик фали им патрѝја̄ра̄ха̄ (аналогно са патрѝјара̄ха̄). Не може мало овако мало онако.

Мени је природно патрѝја̄рх—патрѝја̄ра̄ха̄ (осим што немам последње две дужине).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #28 : 7. 11. 2010. у 21.51 »
Ma nije, Dzo. Pogledaj pred kraj odrednice, stoji lepo mn. patrijarsi, gen.patrìjārhā i patrìjarāhā. to sto ti navodis stoji odmah iza odrednice, sto pretpostavljam da je gen. ali jednine.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Patrijarh — gen. množine
« Одговор #29 : 7. 11. 2010. у 22.14 »
Не, проверио сам трипут и сад још једном: сто посто је овако.

Тагови: