Аутор тема: Слагање им. ж. р. на -а које се могу односити и на мушкарце  (Прочитано 5387 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже лолко

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
ако су мушкарца позвали на пријем, те је дакле званица, да ли треба рећи "Да ли је једАН од званица?" или "… једНА од званица?". Има тема о родној равноправности, ал’не нађох тамо нешто што би ми помогло.
« Последња измена: 5. 06. 2012. у 22.55 лолко »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
То није питање родне равноправности, већ имају ли такве именице и мушки и женски род, а у овом случају је тако (као и пијаница, будала и сл.), те ће онда слагање бити у граматичком роду: Он је један од званица.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже лолко

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
Пуно хвала. Знам да нема везе с родном равноправношћу, али је било за очекивати да се међу примерима тамо нађе неки мени користан. Хвала још једаред. (Као да вребаш питања, одмах шаљеш одговор. Супер!)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Нема на чему, али горе не поменух: могуће је слагање и у природном роду: он је једна од званица, као он је тешка будала/пијаница. :)

за очекивати

Ово није допуштено нашом синтаксом, предлози не долазе испред глагола. Треба преформулисати: може се очекивати или нешто слично. ;)
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже лолко

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 8
Хвала! Верујем да је тако, као што и верујем да се може очекивати да ово буде правилно у некој ближој будућности.  :kezica: Узус увек однесе превагу.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
те ће онда слагање бити у граматичком роду: Он је један од званица.
могуће је слагање и у природном роду: он је једна од званица, као он је тешка будала/пијаница. :)

Управо обрнуто: овде је граматички род женски, а природни мушки или женски.

Једнотомник даје да је ово именица само женског рода, па је сигурно Он је једна од званица. (Ја осећам као архаично тај званица.)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Управо обрнуто: овде је граматички род женски, а природни мушки или женски.

У праву си, погреших у брзини, извињавам се.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Поводом ове вести: Парада је започела у среду увече када се у Мадриду појавила Кончита Вурст, аустријски трансвестит са брадом који је победио на Евросонгу у мају.
Вурст је певао у петак увече заједно са другим шпаснким звездама на концерту на стадиону фудбалског клуба Атлетико Мадрид "Висенте Калдерон", који може да угости готово 55.000 људи.

Појавила се па је певао. У првом случају га је сложио са именом, а у другом са презименом.
Баш га је збунио/ла.  :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Поводом ове вести: Парада је започела у среду увече када се у Мадриду појавила Кончита Вурст, аустријски трансвестит са брадом који је победио на Евросонгу у мају.
Вурст је певао у петак увече заједно са другим шпаснким звездама на концерту на стадиону фудбалског клуба Атлетико Мадрид "Висенте Калдерон", који може да угости готово 55.000 људи.

Појавила се па је певао. У првом случају га је сложио са именом, а у другом са презименом.
Баш га је збунио/ла.  :)

Ako ćemo pravo, mislim da novinari nisu načisto sa njenim polom. :D U principu, pol transvestita je onaj koji on odredi, a Končita je jasna po tome: ona se oseća kao žensko i tako treba da joj se ljudi obraćaju.  Dakle, trebalo bi: Vurstova je pevala…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: