Аутор тема: Na farmi, u farmi  (Прочитано 7509 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #15 : 4. 06. 2013. у 16.39 »
Ја нисам поставио прво питање да те разуверим како Вук и ја нисмо скренули с теме, него да доведем у питање твоју тврдњу како је засигурно исправно у Фарми.

Ниси ли ти на другој теми управо тврдила како хомонимија није проблем (овде је, додуше, полисемија, али се то може занемарити)? Зашто сад одједном јесте?
Мислим да преовлађује предлог на, са чиме се и Гугл слаже, и није ми јасно зашто бисмо једну здраву, логичну и објашњиву конструкцију протеривали због друге ништа боље.

Ја сам први констатовао да имати секс/главобољу нема везе с темом.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #16 : 4. 06. 2013. у 17.35 »
Мислим да ће се чешће чути да се "оно" и томе слично дешавало на Фарми, зато што сви знају [bua] на шта се мисли.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #17 : 4. 06. 2013. у 20.07 »
Ниси ли ти на другој теми управо тврдила како хомонимија није проблем (овде је, додуше, полисемија, али се то може занемарити)? Зашто сад одједном јесте?
Ne znam, zato i kažem, ajde da nađemo tu temu i da vidimo šta smo tamo pisali. Znaš da mi memorija nije baš najbolja.  [pardon]

A zašto "u" a ne "na" već rekoh zašto mislim (SADA) da nije svejedno. Nisu isto emisija koja se zove Farma i prava farma.  A Gugl nemoj ovde da mešaš, molim te, jer ovo nije pitanje učestalosti, nego ispravnosti, a upravo se radi o nečemu što svi masovno greše (poistovećuju pravu farmu sa emisijom koja se zove Farma).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #18 : 4. 06. 2013. у 21.17 »
Pitanje ispravnosti jeste pitanje učestalosti.  [da]
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #19 : 4. 06. 2013. у 21.43 »
Nisu isto emisija koja se zove Farma i prava farma. a upravo se radi o nečemu što svi masovno greše (poistovećuju pravu farmu sa emisijom koja se zove Farma).

Али ако то нигде није прописано, него је плод форумског закључивања (можда доброг, можда преуског), како можемо тврдити да сви „масовно греше“? Није ли то препотентно?

Ја нарочито мислим да је заузети став ограничен. И за ТВ емисије које нису настале оваквим семантичким механизмом имамо и у и на: у дневнику, на вестима, чак само на Пинку, на РТС-у (што, додуше, јесте друга категорија). Зар ћемо протеривати на вестима, зато што би то неког могло да асоцира на горњу површину папира с новостима?

Не знам колико би људи реално помислило да је нека пева̑љка отишла на ранч или салаш да „има секс“ са Екремом или ким већ. Како поновисмо небројено пута, контекст то разрешава ствар. Зашто бисмо силовали језичко осећање већине ако просто није вероватно да до комуникацијског шума дође?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Na farmi, u farmi
« Одговор #20 : 8. 06. 2013. у 11.43 »
Može li neko naći tu temu? Znam da smo zaključili da bi trebalo "u", prema emisiji, ali da je dosta zastupljeno i "na". Tamo su dati poprilično dobri argumenti, ako me sećanje ne vara.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: mejl