Аутор тема: Vlastita imena u nazivima firmi  (Прочитано 23830 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Семирамида

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 15
    • Српски ми је матерњи језик
Vlastita imena u nazivima firmi
« : 18. 05. 2018. у 10.39 »
Ukoliko se nešto dogodilo u mestu Jaša Tomić, reći ćemo: "Dogodilo se u Jaši Tomiću", jer se, kada je u pitanju muški rod, menja i ime i prezime. 

Šta se dešava sa preduzećem  npr. Sava Kovačević, a u rečenici je neophodno izostaviti termin preduzeće.

Kulturna dešavanja u "Savi Kovačević" ili Kulturna dešavanja u "Savi Kovačeviću"

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Vlastita imena u nazivima firmi
« Одговор #1 : 18. 05. 2018. у 11.12 »
Dotakli smo se toga u temi Da li ste čuli za zeleni zmaj.

No, kod ovog konkretnog pitanja, deklinacija mora da opstane kao fundamentalna gramatička kategorija, dakle kulturna dešavanja u "Savi Kovačeviću". Jedino je upitno kako glasi oblik akuzativa, koji u muškom rodu zavisi od životnosti imenice: idemo u "Milan Blagojević" ili idemo u "Milana Blagojevića". Po mom osećaju, ovde se životnost gubi, i akuzativ je jednak nominativu (kod ženskog roda problema nema jer je oblik akuzativa zaseban: idemo u "Isidoru Sekulić" ).

"Sava Kovačević" i "Jaša Tomić" su, međutim, siva zona, jer se oblici Sava i Jaša menjaju po ženskoj deklinaciji. Meni ni idemo u Jašu Tomića ni idemo u Jašu Tomić ne zvuči kako treba, svaki iz svog razloga.

Ван мреже Семирамида

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 15
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Vlastita imena u nazivima firmi
« Одговор #2 : 18. 05. 2018. у 16.29 »
Znači ako izostavimo akuzativ, i ime i pezime se menja kroz celu deklinciju.

Ljudi koji su stvarali "Savu Kovačevića", Doprinos razvoju "Save Kovačevića" itd.
 
Nekako zvuče rogobatno ove konstrukcije, pa da proverim. Hvala na pomoći.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Vlastita imena u nazivima firmi
« Одговор #3 : 20. 05. 2018. у 11.00 »
meni "Idemo u Jašu Tomića" zvuči u redu i čini mi se da je u redu


Тагови: