Аутор тема: Један од Дана  (Прочитано 5684 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Један од Дана
« : 18. 08. 2014. у 18.36 »
Постоји, између осталог, International Homeless Animals Day. Како бисте ово превели? Ако напишем Дан животиња бескућника, звучаће као да се ради о животињама које су „власништво“ људи бескућника. Друго што ми за сада пада на памет је Дан животиња без дома, ал ми то некако без везе.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Један од Дана
« Одговор #1 : 18. 08. 2014. у 20.00 »
Moze se resiti crticom, zivotinja-beskucnika. Takodje, zivotinje bez kuce se u srpskom obicno zovu lutalice. Dan zivotinja lutalica? Mada, opet, to lutalice je mozda ipak vise vezano samo za pse. Macka lutalica? Papagaj lutalica? Ne znam. :)


(Sori sto pisem osisanom lat. na aerodromu sam na javnom kompu, nemam srpska slova…)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #2 : 18. 08. 2014. у 20.54 »
Мени изгледа сасвим добро и Дан неудомљених животиња.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #3 : 18. 08. 2014. у 21.43 »
Не знам како би се некако нагласило да се ради о кућним љубимцима. Оним животињама које су, по правилу, имале неки дом, па га више, као и неки људи, немају.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #4 : 19. 08. 2014. у 07.05 »
Да, требало би имати на уму да је реч о кућним љубимцима. А ако су, као такви, остали без дома, то значи да су најчешће остављени, односно напуштени. Зато је можда адекватније Дан остављених животиња, односно Дан напуштених животиња.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Један од Дана
« Одговор #5 : 19. 08. 2014. у 08.57 »
Да ли сте сигурни да треба истицати 1) да су у питању љубимци и 2) да су некада имали дом?

Мени је бескућне животиње или неудомљене животиње сасвим ОК.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #6 : 19. 08. 2014. у 09.28 »
Да ли сте сигурни да треба истицати 1) да су у питању љубимци и 2) да су некада имали дом?

Мени је бескућне животиње или неудомљене животиње сасвим ОК.
У овом случају треба правити потпуну паралелу са људима бескућницима. Бескућник, homeless, може да буде само неко ко је имао кућу, па је више нема. Животиње које је немају, које никад нису ни имали, не спадају у ту категорију. "Животиња" је широк појам.
Можда: Дан напуштених љубимаца.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Re: Један од Дана
« Одговор #7 : 19. 08. 2014. у 10.06 »
Pa u Srbiji barem nisu svi bas napušteni, velika većina nolad noje ni imala dom. Pojam pasa lutalica u gradovima u nekim zemljama  ne postoji - ovde, ako vidis na ulici samog psaisto je kao kad vidis samo dete, odmah se okrećeš i tražiš gazdu i ako ga ne nađeš, vodiš ga kući pa kod veterinara da se vidi ima li čip ili pravo u sklonište. Stoga mislim da barem kod nas pojam napuštenog ljubimca barem je isto bitan kao i pojam pasa litalica, a svi oni su bez kuće a dan je svih njih a ne samo onih koji su napušteni pa je najbolje da ostane Dan zivotinja bez kuće,  beskućnika ili tako nešto.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #8 : 19. 08. 2014. у 10.32 »
https://www.daysoftheyear.com/days/homeless-animals-day/
Симптоматично је што је на слици пас.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #9 : 19. 08. 2014. у 16.54 »
Јес, вала, стјупид ми, нисам пренела опис: Homeless Animals Day aims to educate people about pet abandonment, feral animals and benefits or neutering domestic animals.
Додуше, опет није богзна колко помоћно: има и напуштених љубимаца и полуподивљалих давно бивших напуштених/одбеглих љубимаца и ко зна чега све још.

Хвала свима на предлозима, сад бар имам одакле да бирам [kiss]. Некако мислим да ће Брунин први предлог, са цртицом, испасти најбољи :).

Узгред: ако неке од ових датума преводим буквално (неће бити ни у каквом тексту, него баш у пољима календара), да ли пишем Међународни Дан…, или је велико само М? А бих да оставим те међународне и светске, јер постоје и европски и национални дани, нису сви истог нивоа.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Један од Дана
« Одговор #10 : 19. 08. 2014. у 17.13 »
Међународни дан…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Један од Дана
« Одговор #11 : 19. 08. 2014. у 17.19 »
Je li to "međunarodni", "evropski" itd., deo imena praznika? ako jeste, onda samo prvo slovo veliko Međunarodni dan životinja lutalica. Ako nije, nego je samo kao opisni pridev, onda malo a Dan veliko.

PS: Prema opisu koji si dala, uključuju se i feral animals. Na šta se tačno odnosi? Da nisu to baš ovi naši lutalice, koji su toliko dugo na ulici da su kako kažeš, podivljali? Da budem iskrena, ako je u opisu na prvom mestu "pet animals", onda možda i nije loša ideja koju ti je roditelj dao, "Dan napuštenih ljubimaca".

Zorane, pas je na slici jer je to najčešći kućni ljubimac kako uopšte tako i najčešći koje neodgovorni ljudi napuštaju, jer iziskuje posvećenost i vreme. Mački je dovoljno da promeniš pesak i daš joj da jede svaki drugi treći dan, ona sama sebi dozira, ide u WC bez potrebe da se ti tu nešto angažuješ, a možeš je ostaviti samu i otići na kraći put, a i na duži, ukoliko imaš nekog ko će svraćati svaka dva, tri dana da nadopuni vodu i hranu i počisti pesak. Ptica je još lakša za održavanje, čak je možeš odneti nekom da je čuva, ptici je svejedno. Pas iziskuje svakodnevne šetnje, i ne može se ostaviti sam u kući kao mačka, a ako ga ostavljaš s nekim, mora biti neko koga poznaje, ili je barem poželjno, jer ima pasa (konkretno moj pas) koji je psihički jako osetljiv na promene što se kasnije odrazi na fizičko zdravlje. Ljudi misle kad kupuju psa da je to plišana igračka, pa se iznenade kad vide koliko tu posla ima i da je to na duži vremenski period, kako je to živo biće koje treba vaspitati i voleti, isto kao i bilo koje drugo ljudsko biće, isto kao dete, pa shvate da su se prevarili i onda jednostavno ih bace ko pokvarene igračke, na ulicu.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже spellingismydestiny

  • 400 grama za poneti
  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 17
  • funny old guy
  • Говорим: neki strani
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Један од Дана
« Одговор #12 : 20. 08. 2014. у 15.59 »
Svetski dan životinja lutalica.

Тагови: