Аутор тема: Novi Pravopis, 2010  (Прочитано 84083 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #105 : 7. 11. 2010. у 21.30 »
Хм, мало излазим ван теме, али колико је оправдано право некога да удари „копирајт“ на Правопис? То ми делује као када би неко забранио да се јавно штампа, умножава и раздељује закон, устав или делови закона, него да си обавезан да поштујеш закон, а ако желиш да знаш како он гласи, мораш да га купиш од државе.  [bljak]
Слажем се, апсолутно. У другим земљама правопис и граматика стоје на нету, на званичним страницама дотичних институција. (Очигледно је да не могу да прежалим што Шпанци имају нешто што ми немамо, зато смо и започели сајт СЈА.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #106 : 7. 11. 2010. у 21.34 »
Хм, мало излазим ван теме, али колико је оправдано право некога да удари „копирајт“ на Правопис? То ми делује као када би неко забранио да се јавно штампа, умножава и раздељује закон, устав или делови закона, него да си обавезан да поштујеш закон, а ако желиш да знаш како он гласи, мораш да га купиш од државе.

Nije isto. Pravopis nije zakon! Niko nije obavezan da poštuje Pravopis, niti da ga kupi. Pravopis ne izdaje država i ne sastavlja država; Pravopis izdaje dotični nakladnik a piše ga dotični lingvist, imenom i prezimenom. On nije službeni dokument niti spada u građansku obavezu!
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #107 : 7. 11. 2010. у 21.35 »
Иста ствар као и са једнојезичним речницима. Не знам, можда је моја перцепција искривљена, али сматрам да би за те ствари аутори за свој рад морали да буду плаћени од стране државних институција, али да плод тог рада мора буде јавно добро доступно свакоме. Дакле, да се продаје материјал (папир, диск), али не и садржај.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #108 : 7. 11. 2010. у 21.39 »
Nije isto. Pravopis nije zakon! Niko nije obavezan da poštuje Pravopis, niti da ga kupi. Pravopis ne izdaje država i ne sastavlja država; Pravopis izdaje dotični nakladnik a piše ga dotični lingvist, imenom i prezimenom. On nije službeni dokument niti spada u građansku obavezu!


Не спорим да си у праву. То је до мене и мојих схватања, јер сам ја ментално, када је у питању интелектуална својина, на истом нивоу као и Бушмани када је у питању материјална. Нећу правити профит од туђе интелектуалне својине, али овако нешто из своје такве перспективе доживљавам као атак на нешто моје, без обзира на накладнике и лингвисте. Нека саставе правопис, азбуку и правописни речник за језик Елфова, па то нећу доживљавати на такав начин.  :(

Опет, то је моје мишљење, молим да се нико не увреди јер ми то никако није била намера.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #109 : 7. 11. 2010. у 21.39 »
Хм, мало излазим ван теме, али колико је оправдано право некога да удари „копирајт“ на Правопис? То ми делује као када би неко забранио да се јавно штампа, умножава и раздељује закон, устав или делови закона, него да си обавезан да поштујеш закон, а ако желиш да знаш како он гласи, мораш да га купиш од државе.

Nije isto. Pravopis nije zakon! Niko nije obavezan da poštuje Pravopis, niti da ga kupi. Pravopis ne izdaje država i ne sastavlja država; Pravopis izdaje dotični nakladnik a piše ga dotični lingvist, imenom i prezimenom. On nije službeni dokument niti spada u građansku obavezu!


Није тачно. Матица српска је државна институција, није никакав приватник који је уложио СВОЈЕ паре у штампу и израду Правописа, а богами ни речника. МС је добила паре од државе да би урадила тај посао, стога су сва њена издања (заправо, требало би да буду) у истој равни са било каквим државним законом, јер иако није обавезно њихово поштовање, ради се о ОПШТЕМ ДОБРУ за народ и државу у којој тај народ живи (и ван ње).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #110 : 7. 11. 2010. у 21.40 »
Mislim da bi bilo OK kada bi tekst bio pisan od nule po našim vlastitim kriterijima i tek onda usklađen s P 10. Lično ne bih napisao transkripciono poglavlje za engleski onako kao Prćić u P 10, već bih pošao od realne transkripcione prakse i ubacio sve što je potrebno znati da bi se pronašla prava transkripcija, a tek na kraju provjerio da li mi je svaki detalj usklađen s Prćićem. Na primjer, Prćićeve pojednostavljene IPA znakove gotovo nikad ne koristimo, tako da bi se mogli izbaciti. Teorijski uvod i nije toliko potreban, važnije su neke praktične smjernice (recimo, vrlo je bitno provjeriti na YouTube-u ili sličnim sajtovima izgovor nosioca imena).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #111 : 7. 11. 2010. у 21.41 »
Ма каква бре интелектуална својина над правописним и граматичким правилима?  [lol]

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #112 : 7. 11. 2010. у 21.42 »
Слажем се. Ваљда се подразумева да је такав писани документ од јавног значаја а не само за „повлашћене“, па би требало то истакнути на интернет да буде доступно свима.

Ма каква бре интелектуална својина над правописним и граматичким правилима?  [lol]

Па то! Као да је тај неко ко их је пописао и систематизовао и измислио језик, па да полаже искључиво ауторско право на њих!
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 21.44 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #113 : 7. 11. 2010. у 21.44 »
Mislim da bi bilo OK kada bi tekst bio pisan od nule po našim vlastitim kriterijima i tek onda usklađen s P 10. Lično ne bih napisao transkripciono poglavlje za engleski onako kao Prćić u P 10, već bih pošao od realne transkripcione prakse i ubacio sve što je potrebno znati da bi se pronašla prava transkripcija, a tek na kraju provjerio da li mi je svaki detalj usklađen s Prćićem. Na primjer, Prćićeve pojednostavljene IPA znakove gotovo nikad ne koristimo, tako da bi se mogli izbaciti. Teorijski uvod i nije toliko potreban, važnije su neke praktične smjernice (recimo, vrlo je bitno provjeriti na YouTube-u ili sličnim sajtovima izgovor nosioca imena).

Зато сам ја и хтела да убацимо и праве ИПА знакове (што смо касније и урадили, па их имамо и овде). Такође смо додали и неке напомене које су резултат неких закључака до којих смо дошли у нашим дискусијама. Ово што имамо ми на СЈА није само оно из Прћићевих речника, него је мало проширено и допуњено. Наравно, сад треба видети да ли се правила подударају с оним у П10, али ако мислиш да можеш још унапредити текст који имамо, слободно нам се прикључи на сајту.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #114 : 7. 11. 2010. у 21.48 »
Odavde svako može skinuti nova pravopisna pravila za njemački, ali ne vjerujem da bismo mogli skenirati Dudenov konkretan priručnik koji se zasniva na tim pravilima (ali daje i dodatne preporuke) i staviti ga na internet. Ne znam kako stvari stoje sa MS.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #115 : 7. 11. 2010. у 21.50 »
Da, kad bi država imala jezičku politiku, pa rekla: „zvanični jezik ove države je taj i taj, ergo država se mora postarati i za njegovu standardizaciju u javnoj upotrebi, pa će se angažirati u jezičko planiranje“, i onda država, kao što, evo, uređuje konzumaciju duvana, tako uređuje i standardni jezik, jezik u javnoj upotrebi, jezik u službenoj upotrebi itd.

I to je tako u nekim zemljama. Ali ne i kod nas, valjda po tradiciji. Jezik se kod nas nekako svrstava u kulturnu sferu, dakle ima neku vrstu autonomije u odnosu na državne stvari. Možda su prilike kod nas naprosto specifičnije, ne znam. Pre svega, naš jezik se govori u više od jedne države i standardizuje za potrebe čitave jezičke zajednice. Kada bi država (Srbija, u ovom slučaju) imala takvu jezičku politiku, Pravopis bi važio samo u njoj i standardni jezik bi bio — standardni jezik samo države Srbije.

Možda su i te prilike — koje nisu od juče već postoje otkako se normira naš srpskohrvatski jezik, bilo u svojoj ukupnosti bilo u nekoj od svojih varijanata — iznjedrile specifičan položaj jezika u našoj kulturi. Ja, iskreno, mislim da je i bolje što je tako, nego da se Veliki Brat meša i u jezička i književna pitanja.
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 21.53 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #116 : 7. 11. 2010. у 21.58 »
Није тачно. Матица српска је државна институција, није никакав приватник који је уложио СВОЈЕ паре у штампу и израду Правописа, а богами ни речника. МС је добила паре од државе да би урадила тај посао, стога су сва њена издања (заправо, требало би да буду) у истој равни са било каквим државним законом, јер иако није обавезно њихово поштовање, ради се о ОПШТЕМ ДОБРУ за народ и државу у којој тај народ живи (и ван ње).

Nije baš tako. Nije država osnovala Maticu srpsku — država ju je stavila pod svoje „starateljske“ skute, ali Matica srpska se „sama“ osnovala na neki način i polaže pravo na svoju tradiciju. Ona nije državna institucija, već samostalna kulturna institucija pod zaštitom države. To stvara specifičnost ove situacije, autonomiju kulture u odnosu na državu i sl. Država to svakako podupire, ali „spolja, sa strane“, ne odozgo.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #117 : 7. 11. 2010. у 21.59 »
Kakve veze ima što se naš jezik govori u više država? Pa i španski se govori u 24 države, pa su pravopis i gramatika na internetu, a sama Kraljevska akademija ima svoje ispostave’ u svakoj od tih zemalja i zajedno sarađuju na usklađivanju i aktualizovanju pravila, što se radi svakih par godina. Ovo što kod nas ima i šta se radi sa srpskim jezikom je blago rečeno sramota, da ne upotrebim i neke malo teže reči. >:(
« Последња измена: 7. 11. 2010. у 22.10 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #118 : 7. 11. 2010. у 22.00 »
Није тачно. Матица српска је државна институција, није никакав приватник који је уложио СВОЈЕ паре у штампу и израду Правописа, а богами ни речника. МС је добила паре од државе да би урадила тај посао, стога су сва њена издања (заправо, требало би да буду) у истој равни са било каквим државним законом, јер иако није обавезно њихово поштовање, ради се о ОПШТЕМ ДОБРУ за народ и државу у којој тај народ живи (и ван ње).

Nije baš tako. Nije država osnovala Maticu srpsku — država ju je stavila pod svoje „starateljske“ skute, ali Matica srpska se „sama“ osnovala na neki način i polaže pravo na svoju tradiciju. Ona nije državna institucija, već samostalna kulturna institucija pod zaštitom države. To stvara specifičnost ove situacije, autonomiju kulture u odnosu na državu i sl. Država to svakako podupire, ali „spolja, sa strane“, ne odozgo.

Svejedno, pare nisu izašle iz džepa MS, nego iz državne kase, iste one kase u kojoj se nalaze pare svih građana Srbije. Stoga, ako je nešto finansirano NAŠIM (tj. VAŠIM) parama, treba da bude javno i svima dostupno.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #119 : 7. 11. 2010. у 22.01 »
Da je tako, valjda MS ne bi smjela prodavati Pravopis, već bi ga morala staviti na svoju stranicu kao ona izdanja Jezika danas. S time se radije ne bih igrao: bolje je pisati naš priručnik po našim kriterijama i onda ga uskladiti s P 10.

Тагови: