Аутор тема: Crtica i crta  (Прочитано 11754 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Crtica i crta
« : 23. 06. 2012. у 23.27 »
Zdravo svima! Koliko ja znam, u Wordu se i znak minus i crtica i crta kucaju jednim istim tasterom: ako ostaviš beline i ispred i iza tog znaka, crtica se "produžava" u crtu, a ako s neke strane znaka nije ukucana belina, znak izgleda i služi kao crtica ili minus. Kako bi trebalo da se ukuca crta kod drugog softvera (npr. na temi ovog foruma)? Video sam da se znak nalik na kratku vodoravnu crtu u sredini reda služi i za crtu i za crticu i distinkcija je samo po prisustvu ili odsustvu belina, ponekad se kucaju 2 uzastopne crtice za crtu. Kako biste vi ukucali crtu?
Hvala unapred!
« Последња измена: 24. 06. 2012. у 00.33 Orlin »

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #1 : 23. 06. 2012. у 23.31 »
Copy/Paste (iz Worda ili odnekud drugde), ili pak koristeći Character Map.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #2 : 24. 06. 2012. у 00.18 »
Zdravo svima! Koliko ja znam, na Wordu se i znak minus crtica i crta kucaju jednim istim tasterom: ako ostaviš beline i ispred i iza tog znaka, crtica se "produžava" u crtu, a ako s neke strane znaka nije ukucana belina, znak izgleda i služi kao crtica ili minus. Kako bi trebalo da se ukuca crta kod drugog softvera (npr. na temi ovog foruma)? Video sam da se znak nalik kratke vodoravne crte u sredini reda služi i za crtu i za crticu i distinkcija je samo po prisustvu ili odsustvu belina, ponekad se kucaju 2 uzastopne crtice za crtu. Kako biste vi ukucali crtu?
Hvala unapred!

Минус је у ствари црта (–), не цртица.
Није једина разлика између црте и цртице белина около: црта може бити с белинама и без њих, а цртица само без.
пут Београд–Ниш
пут Београд – Нови Сад
ауто-пут

Направили смо тастатуру у којој има тих знакова.

(Кажемо у ворду, налик на нешто.)



Уредник: О рекцији уз налик даља расправа овде.
« Последња измена: 24. 06. 2012. у 12.38 Шоми »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #3 : 24. 06. 2012. у 12.40 »
Могу се користити и тастатурне пречице:

• црта (ем-црта) [—]: алт + 0151,
• црта (ен-црта) [–]: алт + 0150.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #4 : 28. 06. 2012. у 12.12 »
Минус је у ствари црта (–), не цртица.
Ali, koliko ja znam, kompjuter percipira ukucanu crticu u formulama u Excelu (i verovatno negde drugde) sasvim kao minus, mislim da nema ni distinkcije po dužini horizontalne crte u sredini reda u matematici: ona bi se uvek shvatila kao minus, a crta se preferira kod pisanja rukom jer izraz izgleda preglednije ako je napisana duža crta za minus.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #5 : 28. 06. 2012. у 12.41 »
Али у математичким формулама имаш знак који је дужи од црте, који одговара по дужини n-црти.

minus sign
en dash
figure dash 

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: Crtica i crta
« Одговор #6 : 11. 08. 2012. у 05.45 »
Ta dirka na tastaturi potiče od pisaćih mašina s kojima se moralo štedeti na dirkama, tako da je predstavljala i crticu i minus. Za crtu se, kako gde, ili kucao isti taj znak, ili ponavljao dva ili tri puta.

Računarske tastature (i teleks mašine itd.) su dirku samo nasledile, i većina ranih sistema za kodiranje teksta, uključujući ASCII, nije pravila problem oko toga da li je znak koji se njom kuca minus ili crtica.

Danas kad imamo mogućnosti da ih razdvajamo, Unikod konzorcijum i ISO su presekli da je taj karakter koji su preuzeli od ASCII-ja (i kasnijih sistema) previše opterećen raznovrsnom postojećom upotrebom da bi se mogao rezervisati za samo jedno značenje, i da za nedvosmislene pojedinačne funkcije treba uvesti nove karaktere.

U+002D HYPHEN-MINUS (nasleđeni dvosmisleni karakter)
U+00AD SOFT HYPHEN ("= discretionary hyphen")
U+2010 HYPHEN
U+2011 NON_BREAKING HYPHEN
U+2012 FIGURE DASH
U+2013 EN DASH
U+2014 EM DASH ("may be used to offset parenthetical text")
U+2015 HORIZONTAL BAR ("= quotation dash")
U+2212 MINUS SIGN

Tastatura se može podesiti tako da na bilo koji pritisak daje bilo koji znak, ali pošto podrazumevani tastaturni rasporedi uvek stavljaju HYPHEN-MINUS na tu dirku, programi kao Word pametno (uglavnom) menjaju znak zavisno od konteksta.

Realno, ako imamo mogućnosti da bez previše gnjavaže koristimo ove nove znake, HYPHEN-MINUS više nema nikakvu funkciju u normalnom tekstu. Jedino je opravdan u programskom kodu i nekim sličnim interakcijama s računarskim standardima (WWW adrese itd.)

Тагови: