Аутор тема: Лаконски и лапидаран  (Прочитано 5552 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Лаконски и лапидаран
« : 28. 10. 2014. у 07.26 »
Прва реч вуче порекло из (старо)грчког, а друга из латинског језика. Обе значе, отприлике, исто: сажет, језгровит, кратак. Уобичајило се да се прва реч везује уз одговор (лаконски одговор), а друга уз стил (лапидаран стил).

Осим ових примера, у којим бисте случајевима пре употребили израз лаконски, а у којим лапидаран?

Да ли сте запазили учестало изокретање значења речи лаконски, где се тој речи придаје смисао између "лако ћемо/олако" и "може овако, може онако"?
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Лаконски и лапидаран
« Одговор #1 : 28. 10. 2014. у 18.15 »
Лаконски има посебан тон, са дозом довитљивости и индиференције у истом моменту. Не бих за сваки кратак одговор или поруку рекао да је лаконска, само за ону која је кратка по форми, а по значењу много дубља или компликованија.

Да, запазио сам. Не толико често, али чујем да људи лаконским називају схватање нечега олако.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Лаконски и лапидаран
« Одговор #2 : 29. 10. 2014. у 11.53 »
Lakonski, ako se dobro sećam, potiče od Sparte, tj. Lakonije, a označava pojavu kad se s malo reči kaže mnogo. Ne mora se vezivati samo za odgovor, nego uopšte za način izražavanja, jer sudeći prema istorijskim dokumentima, Spartanci nisu bili mnogo pričljivi. Prema legendi vezuje se za sentencu spartanskih žena koje su pre odlaska u rat svojim muževima i sinovima davale štit i govorile "Ili s njim, ili na njemu", što bi zapravo značilo, sad ideš u rat, i vratićeš se, bilo živ (s štitom), bilo mrtav (na njemu, ovo valjda dolazi od toga što su mrtve donosili na štitovima). Vidim na Vikipediji da ima još čuvenih sentenci Spartanaca (npr. Leonidin odgovor pre bitke kod Termopila na pitanje svoje žene Gorge šta da radi ako ovaj pogine: "Udaj se za dobrog čoveka i rodi mu mnogo dece.".

Да ли сте запазили учестало изокретање значења речи лаконски, где се тој речи придаје смисао између "лако ћемо/олако" и "може овако, може онако"?
Heh. Nisam, jer dugo ne živim u Srbiji, ali me podseća na drugu pogrešno tumačenu reč — konformista je onaj koji voli komfor.  [lol]

Lapidaran sam čula ponegde, ali do danas nisam znala značenje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Лаконски и лапидаран
« Одговор #3 : 29. 10. 2014. у 18.52 »
Цитат
Најпознатији, уједно и најкраћи, лаконски одговор односи се на једну претњу Филипа Македонског. Кад је тај велики војсковођа послао спартанским вођама претећу поруку: "Ако уђем у Лаконију, сравнићу Лакедемон са земљом", они су му одговорили једном једином речју: "Ако".
http://kreativnopisanje.pbworks.com/w/file/fetch/53482282/Zasto_se_kaze.pdf (страна 8)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Лаконски и лапидаран
« Одговор #4 : 29. 10. 2014. у 23.04 »
Da, i to sam videla na Vikipediji. Nekim slučajem, meni je taj citat bio nepoznat do sada. Pridev lakonski sam uvek vezivala za ovo što rekoh: il s njim, il na njemu. Mislim, "najpoznatiji" je subjektivna kategorija, da budemo iskreni. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: