Аутор тема: РТС Digital  (Прочитано 11042 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: РТС Digital
« Одговор #15 : 4. 05. 2013. у 12.26 »
Meni se čini da u srpskom postoji težnja da se reči iz stranih jezika koje imaju koren u latinskom prenose pre prema latinskom, a ne izvornom izgovoru. Otud bih i ja rekla Digital, osim u slučaju da sam sigurna da se radi o nekoj engleskoj/američkoj firmi. A RTS sigurno to nije. Dakle, RTS Digital.
>>Mod:Uklonjen off.<<

Ето, мислим и ја да никакав "диџитал" овде не долази у обзир.
« Последња измена: 4. 05. 2013. у 21.25 Бруни »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: РТС Digital
« Одговор #16 : 4. 05. 2013. у 18.15 »
Ja isto osećam kao pravilno didžital.

RTS Digital као ер-те-ес диџитал или ар-ти-ес диџитал?

Али не пише RTS Digital него РТС Digital.

Да, нисам одмах видео.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: РТС Digital
« Одговор #17 : 4. 05. 2013. у 19.32 »
И рекламирају дигитални програм, не диџитални.

Они се иначе често збуњују. Главни фазон им је, кад наводе неки сајт, да кажу дабл ве. Ил је дабл ју, ил је дубл ве, овако не може, а стално то чујем.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: РТС Digital
« Одговор #18 : 4. 05. 2013. у 19.55 »
Једно је дигитални програм, а друго је програм коме је име Digital, латиницом.

Аналогија није спорна, само се све ово време питам(о) је ли оправдана.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: РТС Digital
« Одговор #19 : 4. 05. 2013. у 21.02 »
Извињавам се, термин "дигитални" може се односити само на карактер сигнала који носи информацију, не на програм, како год га рекламирали. Тако се може рећи "пренос дигиталних сигнала", али је већ "дигитални пренос сигнала" погрешно.

Не гледам телевизију тако да не знам како се тај програм рекламира, али због мешавине ћирилице и латинице да ли је могуће да се ради само о визуелном знаку, логотипу, а не називу програма/канала?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: РТС Digital
« Одговор #20 : 4. 05. 2013. у 21.11 »
Једно је њихов латинички логотип, а друго је кад на њиховом сајту стоји латиницом, поред свих осталих назива ћирилицом.

ТЕЛЕВИЗИЈА
Први програм
Други програм
РТС САТ
РТС Digital
РТС Интернет

Извињавам се, термин "дигитални" може се односити само на карактер сигнала који носи информацију, не на програм, како год га рекламирали. Тако се може рећи "пренос дигиталних сигнала", али је већ "дигитални пренос сигнала" погрешно.

http://en.wikipedia.org/wiki/Metonymy, http://sr.wikipedia.org/wiki/Metonimija

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: РТС Digital
« Одговор #21 : 4. 05. 2013. у 21.18 »
Jesu naši u smislu da su mnogo bolje uklopljeni u jezik nego anglicizmi. A to što ti nazivaš izdegenerisanošću, Prćić bi nazvao sistemskom dosljednosti i čuvanjem prepoznatljivosti kod vlastitih imenica. Digital najbolje paše u sistem ako protumačimo to kao englesku riječ. Niti znam za riječ дигитал, niti se tako grade pridjevi na našem jeziku. Ako ćemo već prevoditi šta god se da prevesti, po principu daj šta daš, zašto ne bismo prevodili i lična imena koja se mogu prevesti, a ostala transkribovali? Eto, neka novi holandski kralj bude Viljem-Aleksandar.

Ближи нашим гласовима, ми смо за енглески језик направили читав ћитап где је некад лакше тумачити пророчанства него Прћића. Наравно, ово предимензионишем, као и са оном упадицом о издегенерисаности. Није у питању ћитап и није у питању дегенерисаност, знаш (и знате) за мој став по овом питању и он потиче од мог личног осећаја за језик где овакве ствари доживљавам као уљезе. Можда једног дана у будућности, ако будемо имали толико велик број речи код којих ће постојати слаба веза нашег записа са изворним, а наш изговор као невешто подражавање изворног, те речи неће деловати тако. Али, ево, ни у енглеском се тако не граде придеви, него у француском (ваљда не грешим!), а поготово не у немачком (где се изговара „дигитал“), а не знам за остале језике. На евентуалну примедбу да не треба да се условљавамо према другим језицима, пример служи за илустрацију да ни енглески није светиња те да се и према њему не треба постављати као према језику анђела.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: РТС Digital
« Одговор #22 : 4. 05. 2013. у 21.26 »
Извињавам се због горње дигресије и поновног враћања приче на проблематику транскрипције итд., неће се понављати.

Него,

Једно је њихов латинички логотип, а друго је кад на њиховом сајту стоји латиницом, поред свих осталих назива ћирилицом.

ТЕЛЕВИЗИЈА
Први програм
Други програм
РТС САТ
РТС Digital
РТС Интернет

Овако представљено, чини ми се да назив и треба да звучи помодарски и инострано (да не кажем „светски“), да је тако осмишљен. У складу са тим, не само изговор „диџитал“ него и верно праћење баш енглеског изговора [ˈdɪdʒɪtəl] (а не нпр. француског) не делују ми уопште толико погрешно.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: РТС Digital
« Одговор #23 : 4. 05. 2013. у 21.29 »
Ја баш не осећам "дигитални програм" као метонимију. вероватно зато што тежим да стручне термине употребљавам строго по значењу, нарочито у оквиру моје основне струке. 

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: РТС Digital
« Одговор #24 : 4. 05. 2013. у 21.31 »
Али, Раде, нормално се говори о аналогној и дигиталној телевизији, аналогној и дигиталној (телефонској) централи, где се не мисли да је централа као таква дигитална, већ да врши пренос и обраду дигиталних сигнала. Исто и за телевизију, где је (бар код нас) емисија и пријем дигиталних сигнала новитет.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: РТС Digital
« Одговор #25 : 4. 05. 2013. у 22.09 »
Наравно да је тако, реаговао сам на "дигитални програм", пошто за мене "програм" не зависи од технике преноса. Зато кажем да не осећам то као метонимију. "Дигитална телевизија" укључује системе за пренос сигнала и зато је другачије разумем.

Вероватно је у питању моје разумевање ситуације…   

Тагови: