Аутор тема: Веб-  (Прочитано 5470 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Веб-
« : 20. 11. 2012. у 22.35 »
По П10 се веб-сајт пише с цртицом. Да ли ће по тој аналогији бити и веб-страница, веб-адреса, веб-прегледач и сл., или је то засебан случај?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Веб-
« Одговор #1 : 20. 11. 2012. у 22.44 »
Meni je logičnije odvojeno. Nagađam da je razlog iza pisanja veb-sajt sa crticom što sajt inače nije reč u srpskom (sem kao skraćeni, blago kolokvijalni oblik za veb-sajt), ali ostalo su regularne reči uz koje veb stoji u funkciji nepromenljivog prideva, pa bi se prema tome pisalo odvojeno.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Веб-
« Одговор #2 : 21. 11. 2012. у 07.25 »
Zaista možemo samo da nagađamo razloge pravopisaca pošto nisu dobro obrazloženi, ali kao što se iz tačke 88 može izvući da se piše veb-sajt, ali da bi moglo veb stranica (po modelu fer-plej, ali fer igra), jednako se može izvući i da treba pisati veb-sajt i veb-stranica i veb-adresa, kako recimo ja uvek pišem, po modelu onlajn-trgovina, onlajn-seminar, znači uvek sa crticom.  Naravno da će svako pisati onako kako mu je lepše kad god pravila nisu jasna ili kad je dopušteno i jedno i drugo.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Веб-
« Одговор #3 : 21. 11. 2012. у 08.35 »
A da li uopšte postoji objašnjenje zašto se piše s crticom? Meni logika nalaže da bude bez crtice.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Веб-
« Одговор #4 : 21. 11. 2012. у 09.47 »
(Što li nisu prosto usvojili sistem iz Rečnika novijih anglicizama? [kuku])

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Веб-
« Одговор #5 : 21. 11. 2012. у 23.03 »
Зар није негде на овим страницама (или на ОДФ) било речи о томе како се пише састављено, вебсајт? :/

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Веб-
« Одговор #6 : 21. 11. 2012. у 23.30 »
Цитат: Stoundar na Vokabularu
Prćić u makar nekim od svojih tekstova koristi spojeno pisanje, vebsajt, čak i kada pokazuje kako treba pisati baš tu riječ. Našao sam je dvaput u članku Da li je sve ovo samo borba s vetrenjačama iz Jezika danas 21—22 (2005) i jednom u članku O anglicizmima iz četiri različita ali međupovezana ugla iz Zbornika Matice srpske za filologiju i lingvistiku (2004). Ne znam zašto su u Rečniku novijih anglicizama stavili crticu, s obzirom da se u njemu koristi isti sistem za spojeno i odvojeno pisanje anglicizama, ali je jasno da razlog ne može biti onaj što ga Prćić smatra najčešćim u Jeziku danas 16, hiponimija, jer je veb-sajt sinonim za sajt po RNA, nije vrsta sajta.

Тагови: