Гласање

Volite li engleski jezik?

Potpuno da.
6 (60%)
Većinom da.
1 (10%)
Ne znam.
0 (0%)
Većinom ne.
2 (20%)
Ne.
1 (10%)

Укупно гласова: 10

Гласање завршено: 20. 01. 2012. у 17.15

Аутор тема: Lingua franca i njena opravdanost  (Прочитано 52820 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #30 : 20. 12. 2011. у 11.14 »
Цитат
Mislim da je izbor "svetske" lingua franca potpuno po nelingvističkim kriterijuma, i biće sledeća lingua franca verovatno mandarinski kineski, što bi bilo dosta lošije za nas.
Upravo to je problem. Koliko god sam jezik bio neutralan uz njega dolazi i politika koju sprovodi država tog naroda. Lingva franka je uvek jezik dominantnog naroda koji bi da potčini ostale što nama malima nikada nije prijatno pa otuda i osećanje o kome sam pisao.

Esperanto bi to fino rešio. Em je neutralan i pogodan za sve govornike indo-evropskih jezika (osim što je meni problem član "la" kog osećam kao potpuno nepotrebnog), em nema breme pripadnosti jednom narodu, em se lako i brzo uči (dva meseca da se potpuno savlada). Čak ni Kinezi nemaju problem sa učenjem, svojevremeno je bio popularan tamo.
« Последња измена: 20. 12. 2011. у 11.21 dan555 »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #31 : 20. 12. 2011. у 11.44 »
Ma sve se ja to u principu slažem, ali kroz vaša izlaganja provejava lajtmotiv izbora, što je neprimenljivo. Kao kad bih ja sad izabrao da mi je maternji jezik engleski, pa mu se ne bih morao prilagođavati.

Lingua franca ne nastaje svesnim izborom onih koji ga koriste, nego spletom istorijskih okolnosti. Niko ga nije ukazom doneo, niti se može bilo čijim ukazom promeniti, pa ni političkom voljom. Možda, kad bi izbila svetska revolucija…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #32 : 20. 12. 2011. у 12.49 »
Lingua franca ne nastaje svesnim izborom onih koji ga koriste, nego spletom istorijskih okolnosti. Niko ga nije ukazom doneo, niti se može bilo čijim ukazom promeniti, pa ni političkom voljom. Možda, kad bi izbila svetska revolucija…
Upravo tako. Eto, sve više se govori o tome da je sledeća lingua franca kineski, zbog velike ekonomske kineske ekspanzije po celom svetu. Sve više ljudi se odlučuje da uči kineski, a kineski nije nimalo lak. Dakle, kao što reče Duja, ne može niko individualno da eto odluči, e, od sada taj i taj jezik će biti lingua franca, nego se to dešava samo po sebi, a uzroci su mu razni, kako politički, tako ekonomski i kulturni.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #33 : 20. 12. 2011. у 14.03 »
To niko ne spori. Ne možemo birati ’sveCki jezik’ (ali možemo pokušati, esperanto ima pristalice u svim zemljama :D).
Govorim(o) o osećanju prema nekom jeziku.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #34 : 20. 12. 2011. у 15.59 »
Моје лично мишљење је да су сви вештачки језици унапред осуђени на пропаст из простог разлога зато што не задовољавају све изражајне потребе које једно људско биће има. Јер језик није нешто што може ићи одвојено од културе, а вештачки језик просто нема културу која би стајала иза њега. Нпр. разни изрази који постоје у разним језицима, настају на основу искуства, а то један вештачки језик нема. Да будем сликовитија: у српском, неко је луд као струја, у шпанском, луд личи на козу. За нас је коза  синоним спретности (вере се као коза), или глупости (глупа као коза), али не и за лудост. Иза сваког тог израза има нека културна позадина, што есперанто нема, па самим тим и вероватно нема изразе тог типа, што језик чини далеко сиромашнијим и недовољним да се човек потпуно изрази.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #35 : 20. 12. 2011. у 17.02 »
Na esperanto je preveden veliki broj romana, dakle, može i umetničko delo na veštačkom jeziku.
Što se raznih izraza tiče, nema prepreke da se formiraju tokom upotrebe jezika.
Esperanto je jednostavan zato što ima malo pravila bez izuzetaka, veoma jednostavnom tvorbom reči dodavanjem pre/sufiksa što rezultuje malim brojem korena reči potrebnih za govor. Dakle, čisto tehničke stvari.

Esperanto neće propasti, ali koliko će se raširiti drugo je pitanje.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #36 : 20. 12. 2011. у 17.17 »
Поводом приче о светском језику, морам са вама да поделим један за мене просто фасцинантан пример ироније.

У 19. веку у Ирану међу муслиманима је настала нова монотеистичка религија, забрањена и прогоњена чак и данас, по имену бахаизам. Налик је исламу по томе што признаје и „пророке“ претече свог оснивача, али негира првенство ислама већ пропагира једнакост свих монотеистичких вера у свету; на својим храмовима има симболе свих религија. Фасцинантна је по томе што је у 19. веку у једној муслиманској средини пропагирала ствари које су и у напредним хришћанским земљама почеле да се спроводе тек средином 20. века: потпуну једнакост религија, потпуну равноправност мушкарца и жене, обавезно образовање, бесплатно високо образовање (и за жене, наравно), светски мир, глобализам.

Бахаистички глобализам је био осмишљен као постојање савеза свих светских нација и постојање универзалне планетарне владе, као и постојање универзалног светског језика, језика који не би заменио матерње језике, већ који би се учио од малена као секундарни језик свугде, а у циљу развоја потпуне и несметане комуникације свих људи на свету. Најављивали су да ће се то догодити у будућности и истицали као потпуно небитно да ли ће тај универзални језик бити вештачки створен језик, или један од већ постојећих.

Данас, када се крајем 20. века и почетком 21. њихова предвиђања остварују и када је енглески језик постао тај језик, језик помоћу којег сви људи на планети међусобно комуницирају (нарочито преко интернета), њихов најсветији симбол, „Божје име“, на том језику има идентичан запис као реч – зло:


Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #37 : 20. 12. 2011. у 18.56 »
Esperanto bi to fino rešio. Em je neutralan i pogodan za sve govornike indo-evropskih jezika

A šta sa govornicima neindoevropskih jezika?  :-/

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #38 : 20. 12. 2011. у 19.07 »
Ja malo i dalje nisam siguran da li se ovde ozbiljno polemiše o mogućnosti zamene engleskog nekim drugim jezikom sve zato što se pojedincima ne sviđa spoljna politika SAD.

Neko izgleda da je čitao previše bajki i mitova kad je bio mali.  [pardon]
« Последња измена: 20. 12. 2011. у 19.10 vukvuk »

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #39 : 20. 12. 2011. у 19.17 »
Цитат
A šta sa govornicima neindoevropskih jezika?
Napisah već, u Kini je esperanto popularan i uče ga lakše nego neki drugi azijski jezik.

Цитат
Ja malo i dalje nisam siguran da li se ovde ozbiljno polemiše o mogućnosti zamene engleskog nekim drugim jezikom sve zato što se pojedincima ne sviđa spoljna politika SAD.
I to već napisah (i ne samo ja), ne možemo birati jezik koji će biti ’sveCki’ te samo divanimo šta bi bilo kad bi…  [pardon]

Цитат
Neko izgleda da je čitao previše bajki i mitova kad je bio mali.
Ovaj neko je čitao mnogo naučne fantastike pa mu je um otvoren za sve ideje. :D

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #40 : 20. 12. 2011. у 20.07 »
Napisah već, u Kini je esperanto popularan i uče ga lakše nego neki drugi azijski jezik.

http://english.peopledaily.com.cn/200407/27/eng20040727_151007.html

"While its global speakers increased to over 10 million now, most of which are concentrated in Europe, its Chinese speakers shrank from 400,000 in the 1980s to 10,000 in 2004."

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #41 : 20. 12. 2011. у 21.24 »
A pre citirane rečenica napisah:
Цитат
Čak ni Kinezi nemaju problem sa učenjem, svojevremeno je bio popularan tamo.
Kao što u članku lepo piše, esperanto je jezik entuzijasta, onih koji se nadaju. A to su uglavnom malo bolje obrazovani od proseka.

Ako ćemo realno, esperanto je mnogo lakše naučiti od bilo kog ’prirodnog’ jezika. Upravo slabije obrazovani imali bi više koristi od njega nego oni koji ga sada govore (obično znaju i druge strane jezike). Ali, iza esperanta ne stoji ni jaka država, ni kultura, ni narod… samo ljudi dobre volje koji žele da se sporazumevaju jezikom potpuno neutralnim i pred kim su svi jednaki jer nikome nije maternji.

Žao mi je što Kinezi odustaju od esperanta.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #42 : 20. 12. 2011. у 22.51 »
Heh, Dan, baš voliš esperanto. Ja, nažalost, mislim da je to ipak i dalje samo utopija. Pa i elfski ima govornike, tako da to što ima ljudi koji ga govore, ne znači ništa. Procenat onih koji ga govore je izuetno mali da bi mogao postati iole značajan. A neće nikad postati baš iz razloga koji sam navela. I da, baš me zanima kako zvuče te knjige na esperantu. Da li je napisana neka original knjiga na njemu? Kultura je ono što stoji iza popularnosti jezika, ne država. Rusija je bila (i ostala) značajan politički faktor, pa ruski nije, niti je bio lingua franca, jer se njihova kultura nije širila isto kao anglo-američka. Nekad je fr. bio lingua franca, ali opet zbog kulture, ne zbog države…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #43 : 20. 12. 2011. у 23.19 »
Esperanto znači "onaj koji se nada", dakle, sasvim sam u tonu sa nazivom jezika. :D
Zapravo, volim ljude koji ga govore. Sam jezik nije baš milozvučan, čak naprotiv, pomalo para (moje) uši. Proguglaj malo kakvi su esperantisti, kako se druže i šta rade.

Mislim da baš uticajna država pravi lingva franka, a ne kultura. Samo dominantne države mogu da nametnu svoju kulturu, čisto zato što je sveprisutna. Neće biti da je ruska kultura ’tanja’ od francuske ili američke.
Rusija nikada nije bila dominantna država na svetskom nivou, ili čak samo evropskom. Bile su, neko vreme, Portugalija, Španija, Britanija, Francuska, pa čak i Holandija. Sve su imale kolonije i tako širile svoj jezik. Nemačka i Rusija nikada nisu širile teritoriju putem kolonija pa, uprkos svojoj jačini, ni njihov jezik nije bio lingva franka. Na neki način su bile zatvorene u sebe.

Amerika sada drži svoju vojsku u desetinama država, nema kolonije ali to je vrlo slično.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
RE: Lingua franca i njena opravdanost
« Одговор #44 : 21. 12. 2011. у 09.51 »
Da li nam je tako potreban zajednički jezik za sporazumevanje? Ne bih rekao da potpuno uvek. Npr. ja razumem skoro sve slovenske jezike, čak i te koje ne poznajem aktivno. Ja sam bio u Pragu 3 dana u julu ove godine i saznao sam da vrlo često razumem pismeni češki i slovački jezik (pročitao sam češke i slovačke novine, saznao sam o atentatu u Oslou navodno od češke štampe) a ponekad i govorni (gledao sam češki TV u hotelu, neki put sam više ili manje razumeo, drugi put sasvim ništa), a u supermarketu je imalo jednog čoveka na šalteru za tople mesne proizvode koji je znao samo češki: s njim sam se srorazumevao na bugarskom ili ruskom (nikako nije imao razlike koji jezik koristim), sasvim dovoljno da kupim to što je trebalo. Znači može i bez bilo kakvog zajedničkog jezika, meni je veliko zadovoljstvo komunicirati na takav način!
« Последња измена: 21. 12. 2011. у 10.28 Orlin »

Тагови: