Најновије поруке

Странице: 1 [2] 3 ... 10
11
Језик је огледало душе / Одг.: Норвежани
« Последња порука abzec001 21. 01. 2018. у 10.38 »
У праву си.
12
Језик је огледало душе / Одг.: Норвежани
« Последња порука Father Jape 20. 01. 2018. у 19.40 »
Što ne bi bilo? Tako kako je napisano čitam kao:
Trista šezdeset dvoje Norvežanâ.

Tek da su svi muškarci trebalo bi trista šezdeset dva Norvežanina.
13
Језик је огледало душе / Норвежани
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 14.53 »
Негде прочитах: „Зелену карту“ за САД 2016. добило је 1,8 милиона људи, од чега тек 362 Норвежана. Да ли је то исправно срочено?
14
Семантика и етимологија / Одг.: Kruh, vrhnje, hlače
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 01.06 »
Тако се говори у Бањалуци и у околини, али волио бих да знам докле на југу и истоку иде та граница. Тамо су нпр. панталоне скоро непозната ријеч. Не баш буквално, али се слабо користи.

На шта се односи тамо? На Бањалуку или југ и исток?
15
Правопис / Одг.: Кроатизми или, пак, не?!
« Последња порука abzec001 20. 01. 2018. у 00.56 »
Samo me zanima da li je to i tada smatrano kroatizmom.

Ако кажем да се нека реч не чује (не користи) у Србији онда то значи управо то, а не да је та реч кроатизам. Ниси једини који то поистовећује. Шантић је из краја у коме се пук користи, па га има и у његовим песмама .
16
Синтакса / Одг.: Nominativ + imperativ?
« Последња порука Марина 19. 01. 2018. у 19.18 »
Зашто ми онда имамо вокатив у падежном систему? Од целе две функције које има, дозивање и скретање пажње, и то му одузимамо. Не кажем да конструкција номинатив + императив није логична, али заменицу у примеру Ти ћути уопште не могу да доживим као да је у номинативу.
Осим ако се главни јунак приче не зове Ти:-/

17
Језик је огледало душе / Из + разлог
« Последња порука Марина 19. 01. 2018. у 19.05 »
Пара ми уши оваква конструкција која је (мени се чини, не знам да ли сам у праву) све заступљенија: Улица је затворена из разлога асфалтирања, Из разлога недостатка свеобухватне литературе

Сад појма немам ни како је правилно употребити из разлога у реченици, а све ме стра’  да се не испостави да је овакав спој још и правилан.
18
Правопис / Одг.: Кроатизми или, пак, не?!
« Последња порука delboj 18. 01. 2018. у 13.58 »
Samo me zanima da li je to i tada smatrano kroatizmom.
19
Pa možda tako zvuči, ali nisam siguran da je iko igdje to svrstao u singalaria tantum. Evo gledao sam i u rječniku, ne navodi se. Šta znam, nije mi protiv pravila da množina bude kukurijeci.
20
Семантика и етимологија / Одг.: Kruh, vrhnje, hlače
« Последња порука delboj 18. 01. 2018. у 13.53 »
Kad smo kod leksike, delboje, kažete li vi u Gackom na primer ’mrkva’ i ’spužva’?
U Gacku, ne može Gackom.

Kažemo mrkva, šargarepa je kao riječ stranog jezika, tako govore samo Srbijanci koji žive ovdje. Za spužvu ne znam baš, ja obično govorim sunđer, ali kad sam došao da radim u Nevesinje đacima je to bilo smiješno, jer oni govore spužva. Onda sam pratio ovdje u školi, uglavnom svi govore sunđer, jako rijetko neko kaže spužva, mada ne mogu reći da se uopšte ne koristi riječ spužva. Kažemo da je neko pijan kao spužva i hljeb može da bude mek kao spužva - tu ne može nikako sunđer. Koliko se sjećam, i djeca u Foči govore više spužva nego sunđer, ali to njima nije bilo smiješno. Što se mene lično tiče, čini mi se da to kako ću reći zavisi od toga kakav je taj sunđer ili spužva, da li onaj u školi, onaj za suđe, za spavanje…
Странице: 1 [2] 3 ... 10