Аутор тема: О римским бројевима  (Прочитано 35575 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
О римским бројевима
« : 30. 12. 2010. у 09.20 »
Имам једно питање о римским бројевима: наиме, на крају библиографског податка уобичајено је да се ставља тачка, тј. барем ја тако разумем, да се та тачка ставља као на крај реченице (библигорафска одредница=реченица) али имам проблем када је нумерација страница извршена римским бројевима. Да ли тада треба да стоји тачка на крају?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #1 : 30. 12. 2010. у 11.47 »
Naravno. Na kraj svake bibliografske odrednice stavi tačku, nema veze koji je znak neposredno ispred nje. Pravilo citiranja i navođenja bibliografskih podataka, da se tačka stavlja na kraj bibliografske odrednice, „jače“ je od pravila da se tačka ne piše iza rimskog broja.

Pa kao i kod rečenica, sâm si napravio tu paralelu — i da se rečenica završava i rimskim brojem (npr. „Objavio je to u svojoj popularnoj enciklopediji, u tomu II.“ ili „Na pronađenim tablicama su bili ispisani brojevi X, XII i XV.“), svejedno će na kraju imati tačku, jer je to pravilo o pisanju tačke na kraju rečenice „jače“, više rangirano, od pravila o pisanju rimskih brojeva. ;)
« Последња измена: 30. 12. 2010. у 11.49 Đorđe »
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #2 : 30. 12. 2010. у 16.14 »
Skoro sam čula za još jedno pravilo o pisanju rimskih brojeva. Naime, crte između kojih ih stavljamo, nepotrebne su, tj. nepravilno je tako pisati, ukoliko želimo da pišemo redne brojeve. Doduše, u tekstovima se i sreću ovi brojevi pisani bez tih crta, ali ja sam mislila da nema razlike.
Međutim, II označava 2, a sa crtama bi značio drugu hiljadu.
Proveriću ovo još… [cesh]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #3 : 30. 12. 2010. у 18.19 »
Црте су остатак оних серифа (цртица које се пишу на крајевима серифних фонтова — в. доле). У старом (можда и средњем) веку, писале су се доста дуже и уочљивије, па је отуд вероватно потекла та навика писања. Наравно да нема ничег неправилног у томе. (Ја, на пример, не могу бројеве I–III никако да напишем без црта, делује ми некако кусо.)

IVX : IVX
« Последња измена: 30. 12. 2010. у 18.37 J o e »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #4 : 30. 12. 2010. у 18.36 »
Нашао сам да су те црте у ствари разграничавале бројеве од текста, што је сасвим могуће. Код нас (у ћирилској писмености) за то је служила титла.

Ево како је то изгледало раније (са спојеним серифима):


Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #5 : 4. 01. 2011. у 20.49 »
Au, koliko pravila! Baš lepo što smo preuzeli arapske brojeve.  [mig]

Interesantna je i priča o njihovom postanku (tj. grafičkom izgledu, da preciziram). Rimski brojevi predstavljaju ruke, i ovo sam opet negde daaaaavno pročitala, tako da ne mogu tvrditi sa stopostotnom sigurnošću. Petica (V)  su ruke dignute u vis, desetka (X) su ukrštene ruke. Šta bi značilo D ili C, stvarno ne mogu da pretpostavim.

Kad smo već kod istih, u kojim slučajevima Pravopis dozvoljava pisanje tačke iza njh? Mislim da je ovo stvarno neprirodno, ali je dozvoljeno (kao i mnogo štošta drugo, a nelogično…).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #6 : 4. 01. 2011. у 20.53 »
Kad smo već kod istih, u kojim slučajevima Pravopis dozvoljava pisanje tačke iza njh? Mislim da je ovo stvarno neprirodno, ali je dozvoljeno (kao i mnogo štošta drugo, a nelogično…).

Kad su na kraju rečenice, pa logično da ide tačka. Takođe, ako se ne varam, pri nabrajanju, može da se stavi tačka…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #7 : 4. 01. 2011. у 20.54 »
Нашао сам да су те црте у ствари разграничавале бројеве од текста, што је сасвим могуће. Код нас (у ћирилској писмености) за то је служила титла.

Šta je to titla?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Марина

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 126
  • Говорим: српски, енглески мало, а шведски ни мало!
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #8 : 4. 01. 2011. у 21.04 »
Titla je simbol iz staroslovenskog jezika.
Ako je stajala iznad slova, označavala je time broj. (Titla izgleda kao zatalasana linija iznad slova). Možeš videti kako izgleda na ikonama, jer je prvenstveno služila kao znak za sažimanje teksta (bila skupa ovčija koža za pisanje!).
Na primer, često se viđa na ikonama kraj svečevog imena sti, a iznad je titla. Tu piše sveti, ali je sažeto, kao što rekoh, na šta titla upućuje.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #9 : 4. 01. 2011. у 21.38 »
Ima neka slika? Ja sam vizuJelni tip…  :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #10 : 4. 01. 2011. у 21.51 »
Ево:



То за постање римских бројева највероватније није тачно (мада, зачудо, у старом Правопису то наводе!) (Погледај, рецимо, на Википедији.)

Тачка се пише иза римског броја при набрајању. На пример, код поглавља (ако се наставља текст у истом реду):
I. Увод
II. Фонетика
III. Морфологија


али:
I
Фонетика

В. http://www.srpskijezickiatelje.com/pravopis:tacka#toc3.
« Последња измена: 4. 01. 2011. у 21.53 J o e »

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #11 : 5. 01. 2011. у 00.59 »
Skoro sam čula za još jedno pravilo o pisanju rimskih brojeva. Naime, crte između kojih ih stavljamo, nepotrebne su, tj. nepravilno je tako pisati, ukoliko želimo da pišemo redne brojeve. Doduše, u tekstovima se i sreću ovi brojevi pisani bez tih crta, ali ja sam mislila da nema razlike.
Međutim, II označava 2, a sa crtama bi značio drugu hiljadu.
Proveriću ovo još… [cesh]

Ja nisam ovo skoro čula, naprotiv tako sam učila u srednjoj školi pre priličan broj godina  [zbun2]. A pošto sam poznati štreber više mi nikad nije palo na pamet da ih pišem s crtama. Što je najgore, sad i sopstveno dete maltretiram kako učiteljica mora da ide na dopismenjavanje (dobro, ne baš tim rečima) [emb1]!

I šta smo sad zaključili, Džo? Pisanje rimskih brojeva između horizontalnih crta nije nepravilno? [lood]

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #12 : 5. 01. 2011. у 02.00 »
Ima neka slika? Ja sam vizuJelni tip…  :P

Titla (tilda) jest onaj znak što se piše iznad španskog <ñ>.

U lingvističkoj notaciji, recimo, tilda iznad slova označava nazalizaciju. Simbol [ã] znači vokal [a] ujedno izgovoren i „kroz nos“, tj. nazalizirano [a] (kao u francuskom).

I šta smo sad zaključili, Džo? Pisanje rimskih brojeva između horizontalnih crta nije nepravilno?

Naravno da nije. To neki hoće od nas napraviti pisaće mašine. Rukopis ne mora izgledati kao štampa: počev od pisanih slova, preko cifara 4 ili 7, do slova <z> ili <ш> i rimskih brojeva, rukopisni se simboli dakako mogu razlikovati (i obično se i razlikuju) od štampanih.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #13 : 5. 01. 2011. у 09.06 »
Titla (tilda) jest onaj znak što se piše iznad španskog <ñ>.

U lingvističkoj notaciji, recimo, tilda iznad slova označava nazalizaciju. Simbol [ã] znači vokal [a] ujedno izgovoren i „kroz nos“, tj. nazalizirano [a] (kao u francuskom).

Zanimljivo, poreklo te upotrebe tilde (nazalizacija) je isto kao kod staroslovenske title: nastalo je skraćivanjem radi uštede mesta na pergamentu ili papiru. U sklopovima samoglasnika sa M ili N, u srednjovekovnim latinskim rukopisima se suglasnik izbacivao i zamenjivao dijakritičkom tildom, tako da je npr. "AN" postajalo "Ã". Tako se i zadržalo u portugalskom kao zasebno slovo za nazalne samoglasnike, a ušlo je i u IPA.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: О римским бројевима
« Одговор #14 : 5. 01. 2011. у 09.34 »
Titla (tilda) jest onaj znak što se piše iznad španskog <ñ>.
A, pa tako kažite, da vi svet razume  [osmeh2]

Svašta vi znate, i svačega lepog se od vas može naučiti… Oduvek sam se pitala otkud tilda na portugalskom A, i eto sad znam…  [osmeh2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: