Аутор тема: Pijetlović  (Прочитано 5887 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Pijetlović
« : 22. 01. 2016. у 09.02 »
S mejla:
Цитат
Možete li mi reći kako se naglašava prezime Pijetlović?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pijetlović
« Одговор #1 : 22. 01. 2016. у 09.16 »
Prezimena se, generalno, naglašavaju onako kako ih izgovara njihov nosilac.

Sistemski bi bilo Pijètlović, što odgovara južnoj akcentuaciji, koja je prihvaćena kao standard za ijekavski. Po zapadnoj akcentuaciji, s jednosložnim jatom, to bi bilo Pijétlović; taj naglasak beleži i Hrvatski jezični portal.

Pretpostavljam da se u Crnoj Gori sreće i naglasak Pijȅtlović. Mislio sam da odatle potiče vaterpolista Duško Pijetlović, međutim, po Vikipediji, njegovi su iz okoline Mrkonjić-Grada, gde bi to izvesno bilo Pijétlović.

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.09 Rancher »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Pijetlović
« Одговор #2 : 22. 01. 2016. у 22.52 »
Pretpostavljam da se u Crnoj Gori sreće i naglasak Pijȅtlović.

Мислиш Пијетло̏вић?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pijetlović
« Одговор #3 : 23. 01. 2016. у 10.53 »
Ne, baš mislim Pijȅtlović; mogu da zamislim npr. Milorada Đurkovića da izgovara tako nešto. Pijetlȍvić mi pre deluje kao oblik koji bi na zetsko-sandžačkog govornika projektovao Srbijanac, nego oblik koji bi ovaj stvarno upotrebio. Ni oni ne kažu Đokȍvić niti Đukanȍvić.

Koliko znam (priznajem, ne puno), kao i svi staroštokavski dijalekti, zetsko-sandžački zadržava akcenat na korenu; novoštokavci ga nekad pokušvaju imitirati pomerajući svoj akcenat jedan slog unazad, što nije tačno u opštem slučaju.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Pijetlović
« Одговор #4 : 23. 01. 2016. у 13.33 »
У зетско-санџачком би могло Пијетло̏вић као Ђо̄ко̏вић, Ђӯро̏вић или пак твоје метатактички пренесено Пије̏тловић као Ђо̑ковић, Ђу̑ровић. Источнохерцеговачки (западноцрногорски) је Пијѐтловић, Ђо́ковић, Ђу́ровић.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pijetlović
« Одговор #5 : 25. 01. 2016. у 12.33 »
Dobili smo i malo polemike mejlom:
Цитат
Zar niko u Zeti ne bi rekao Pijetlović s naglaskom na i?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pijetlović
« Одговор #6 : 25. 01. 2016. у 16.45 »
Naravno, ne možemo spekulisati kako bi neki pojedinac nešto izgovorio, ali nema nikakvog sistemskog osnova za naglasak na i. Jat se tretira kao jedinstvena naglasna jedinica, i dugi jat će južni ijekavci izgovoriti ijè, a zapadni ; i u jatu nikad nije naglašeno. Kao što reče Joe, moguće je da će se u zetskim govorima javiti i stara "naglasna paradigma b" (Kapović, str. 4), gde naglasak pada na poslednji slog osnove ili prvi slog sufiksa (pijētȏ > pijētlȍvi > pijētlȍvić ili nešto slično).


Тагови: mejl