Аутор тема: Engl.: izgovor reči workbook  (Прочитано 7156 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Engl.: izgovor reči workbook
« : 28. 01. 2012. у 10.26 »
Reč workbook se, verovatno, u različitim govornim područjima drugačije izgovara, pa me zanima zna li ko od vas gde se izgovara kao /wreikbuk/.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #1 : 28. 01. 2012. у 10.40 »
A gdje si to čula?

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #2 : 28. 01. 2012. у 11.04 »
Od jedne gimnazijalke. Tvrdi da njena profesorica kaže tako, a niko se ne usuđuje da je pita zašto.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #3 : 28. 01. 2012. у 11.16 »
Onda je nebitno da li se u nekom dijalektu tako izgovara, jer bi profesorica morala koristiti standardni izgovor, a nešto poput /wreikbuk/ ne bilježe izgovorni rječnici (Longman 2008, Cambridge 2011).

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #4 : 28. 01. 2012. у 12.19 »
Malo sam zatečena. Imate li ideju kako odbraniti koleginicu (samo smo obe iz prosvetne struke, ne poznajem je)? Šta da rade deca? Autoritet se lako gubi, ko će posle da joj veruje?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #5 : 28. 01. 2012. у 13.20 »
Ako je profesorica originalni govornik, onda ona govori svojim standardom, treba samo saznati koji je to standard. Ako nije, onda je verovatno greška, ili u krajnjem slučaju da je ona negde to tako naučila (npr. živela dugo u tom i tom kraju anglofone zemlje…).

Što se tiče samih TEFL profesora, filozofija je da svako podučava svom izgovoru. Jedan Amer neće svakako da imitira Engleza, Irac ili Vešanin, kao i Australijanac ili Novozelanđanin će da predaju i da podučavaju svoj izgovor, pa tako i porofesori koji nisu izvorni govorinci: svako predaje onako kako je naučio. Naravno, pod uslovom da ne meša govore i da to što kaže zaista postoji. Kakav je princip rada prof. stranih jezika u Srbiji, ne znam.  
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #6 : 28. 01. 2012. у 14.12 »
Previše je česta reč da bi bila greška. Verovatno je u pitanju dijalekt. Žena je iz naših krajeva, nije izvorni govornik. U pitanju je društvena gimnazija, što znači da ona ima završen Filozofski/Filološki faklutet.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #7 : 28. 01. 2012. у 14.20 »
Previše je česta reč da bi bila greška. Verovatno je u pitanju dijalekt. Žena je iz naših krajeva, nije izvorni govornik. U pitanju je društvena gimnazija, što znači da ona ima završen Filozofski/Filološki faklutet.
A da li je neko vreme provela u nekoj anglofonoj zemlji?Pritom milsim na duže vreme, više od godinu-dve.

(Nema veze što je česta reč. Filološki fakultet sam po sebi nije garant za njenu nepogrešivost. Evo, ovde kod mene moji učenici listom izgovaraju since kao SAJNS, i svi mi listom kažu da tako izgovaraju njihovi profesori u školi. Inače, Španci, svršeni profesori engleskog na njihovim fakultetima.)
« Последња измена: 28. 01. 2012. у 14.22 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #8 : 28. 01. 2012. у 14.32 »
A da li je neko vreme provela u nekoj anglofonoj zemlji?Pritom milsim na duže vreme, više od godinu-dve…

Ne znam. Pitala me devojka jednom kako se pravilno kaže. Rekla bih, izokola. I da sam sigurna da je greška u pitanju, ne bih napala koleginicu, iako neki svojim znanjem zaslužuju da život provedu na listi Nacionalne službe za zapošljavanje. Ne bih devojci savetovala da je pita, jer znam previše sujetnih profesora koji ne bi podneli ni mnogo bezazlenija pitanja, ne znam da li je i ova u toj grupi. Gimnazijalci sad svi redom iz zabave govore wrejkbuk, ne razmišljajući da će im takav izgovor te reči možda ostati i kad im ne bude trebao.

… (Nema veze što je česta reč. Filološki fakultet sam po sebi nije garant za njenu nepogrešivost. Evo, ovde kod mene moji učenici listom izgovaraju since kao SAJNS, i svi mi listom kažu da tako izgovaraju njihovi profesori u školi. Inače, Španci, svršeni profesori engleskog na njihovim fakultetima.)

Slažem se s ovim. Kod nas se toliko pažnje polaže na književnost (koja nijednom profesoru engleskog jezika ovde nije naročito potrebna), da sam čula podatak da ljudi, kad završe taj fakultet, nemaju dovoljno znanja da polože CPE. Možda nije neko merilo, ali gde smo onda vreme proveli? Gde smo bili i šta smo radili, ako ni jezik nismo kako treba naučili?  

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #9 : 28. 01. 2012. у 16.30 »
Ti gimnazijalci što se zabavljaju, neka se dogovore da izgovaraju workbook u skladu s američkim ili britanskim standardom kad god vide profesoricu. Ako nastavi koristiti svoj izgovor i pored njihovog primjera, možda je posrijedi neki dijalekat, ali čisto sumnjam.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #10 : 28. 01. 2012. у 16.34 »
Цитат
Slažem se s ovim. Kod nas se toliko polaže pažnje na književnost (koja nijednom profesoru engleskog jezika ovde nije naročito potrebna), da sam čula podatak da ljudi, kad završe taj fakultet, nemaju dovoljno znanja da polože CPE. Možda nije neko merilo, ali gde smo onda vreme proveli? Gde smo bili i šta smo radili, ako ni jezik nismo kako treba naučili?  

Ne znam za englesku katedru, ali znam za špansku. Ja sam završila španski ali kad sam došla ovde, čudo me je zadesilo, bilo mi je mnogo teško da se snađem. Panika me hvatala posebno od telefona, jer ništa nisam razumela šta bi mi pričali, samo ako je sagovornik imao malo više lokalni izgovor. Neophodno je ili biti u stalnom kontaktu s jezikom, bilo podučavati, bilo prevoditi  (moje iskustvo s engleskim, 10 godina po barem 10 sati konstantnog kontakta na te načine, prednost je bila što se prevođenje odnosilo na filmove, tako da sam mogla i da slušam i naučim da razlikujem razne dijalekte, kako u izgovoru tako i u vokabularu), ili biti u nekoj zemlji da bi se taj jezik zaista dobro poznavao. Završen fakultet, sam po sebi, apsolutno ne znači da zaista vladaš tim jezikom.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #11 : 28. 01. 2012. у 20.01 »
Reč workbook se, verovatno, u različitim govornim područjima drugačije izgovara, pa me zanima zna li ko od vas gde se izgovara kao /wreikbuk/.

Kakav je to izgovor sa [wr]?

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #12 : 28. 01. 2012. у 20.51 »
Nisam našla adekvatan simbol, ali ću pokušati da, uz pomoć ćiilice, transkribujem kako treba: /wз:kbuk/. Ni u nije odgovarajuće, ali nemam odakle da prekopiram.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #13 : 28. 01. 2012. у 20.52 »
Pa to je standardni izgovor. A koji izgovor ima ta profesorka?

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Engl.: izgovor reči workbook
« Одговор #14 : 28. 01. 2012. у 20.53 »
/reikbuk/. I doda w pre toga. Ne razumem koji deo ne razumeš.
Doduše, tako mi ga je dovojka izgovorila, te sam se potrdila da ga što vernije napišem.

Тагови: