Аутор тема: Mada, ali…  (Прочитано 37209 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Mada, ali…
« : 26. 09. 2012. у 11.14 »
Da li se mada i ali odvajaju zarezima na početku rečenice? I da li je uopšte pravilno da rečenica počne sa mada, ali…?

Ван мреже Nedda

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 141
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #1 : 26. 09. 2012. у 12.34 »
Šta znam, ja ne bih pisala zarez, jer i u zavisnim rečenicama iza njih on ne ide. A ako već tako počinje rečenica, možda je bolje da se umesto ali piše međutim, i onda se ono odvaja zarezom.  Za mada nisam sigurna.
Sad sam malo i zbunjena, jer možda to ali i mada na početku imaju neku drugu funkciju, možda su rečce sada, a ne veznici, pa je i okej da se odvoje zarezima.  ???

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #2 : 26. 09. 2012. у 12.39 »
Ne odvajaju se. Jeste.

Pohisterišem kad po dnevnim novinama vidim: "Nikolić se sastaje s Obamom. A, na to u DS-u nemaju komentar."

Ili pak: "Nikolić se sastaje s Obamom. Jer, dvojica državnika treba da usaglase stavove oko Balkana."

Mada, ali, a i jer su veznici, i oni se ne odvajaju zarezom. Međutim i doduše su rečce i odvajaju se zarezom.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #3 : 26. 09. 2012. у 12.56 »
Nešto nisam siguran za mada. Naravno, kada je veznik i nađe se na početku rečenice sa inverzijom, neće se pisati zarez:

Mada smo o tome već pričali, nisam siguran kako se to piše.

Međutim, može se upotrebiti i kao modalna reč (sinonim za međutim) u kojem slučaju zarez očigledno mora da se stavi:

Nisam siguran kako se to piše. Mada, već smo o tome pričali.

Mada(sic):D nisam siguran koliko je takva upotreba gramatična, odnosno da li je mada validna zamena za međutim. Verovatno ne, jer se njen čist sinonim iako ne može koristiti na taj način. (*Iako, već smo o tome pričali.)

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #4 : 26. 09. 2012. у 14.43 »
Međutim, može se upotrebiti i kao modalna reč (sinonim za međutim) u kojem slučaju zarez očigledno mora da se stavi:

Nisam siguran kako se to piše. Mada, već smo o tome pričali.

Mada(sic):D nisam siguran koliko je takva upotreba gramatična, odnosno da li je mada validna zamena za međutim. Verovatno ne, jer se njen čist sinonim iako ne može koristiti na taj način. (*Iako, već smo o tome pričali.)

Da, ma, pa, mada, ali u funkciji rečce trebalo bi odvajati zarezom. Ali retko ko to radi…

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #5 : 26. 09. 2012. у 14.53 »
Uvek lektor može da uzme rečenicu tipa "Mada, mi se ovde ne slažemo" i da je prekroji u "Mada se mi ovde ne slažemo", gde zarezu uopšte nema mesta.

Poenta je u tome što prave rečce ni u kojim okolnostima ne mogu primiti enklitiku - *"Međutim se mi ovde ne slažemo" - te je "upotreba veznika kao rečce" prilično subjektivna kategorija za koju bi se našlo vrlo malo uporišta u gramatici (tj. svodi se na piščev ukus, a ukus je apriori vanstandardan).

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #6 : 26. 09. 2012. у 14.59 »
Uvek lektor može da uzme rečenicu tipa "Mada, mi se ovde ne slažemo" i da je prekroji u "Mada se mi ovde ne slažemo", gde zarezu uopšte nema mesta.

Pa ne može, jer je prva rečenica izjavna, a druga suprotno-zavisna, te joj nedostaje glavna. Moralo bi tu još da se prekraja.
« Последња измена: 26. 09. 2012. у 15.06 Duja »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #7 : 26. 09. 2012. у 15.01 »
Да.

Мени је занимљиво што је Белић, нашао сам на неколико места код њега, писао управо Међутим + енклитика.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #8 : 26. 09. 2012. у 15.20 »
Uvek lektor može da uzme rečenicu tipa "Mada, mi se ovde ne slažemo" i da je prekroji u "Mada se mi ovde ne slažemo", gde zarezu uopšte nema mesta.

Pa ne može, jer je prva rečenica izjavna, a druga suprotno-zavisna, te joj nedostaje glavna. Moralo bi tu još da se prekraja.

Pa i ne baš. Tačku možeš koristiti dosta slobodno. Izuzetno slobodno. Čak i kad iza tačke sledi zavisna rečenica. A odmah zatim i još jedna. Mada će čistunci tu odmah da dignu dževu. Pardon: Mada, čistunci će tu odmah da dignu dževu.

>>Uklonjen off topic i lična prozivka.<<
« Последња измена: 26. 09. 2012. у 15.59 Бруни »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #9 : 26. 09. 2012. у 17.30 »
Nisam čistunac. Mada je meni ova rečenica negramatična. Mada, ova mi mnogo bolje izgleda.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #10 : 23. 09. 2020. у 21.22 »
Da, ma, pa, mada, ali u funkciji rečce trebalo bi odvajati zarezom. Ali retko ko to radi…
Може нека потврда у литератури? За мада ми изгледа логично, али писање ма, немој, ма, какви, ма, дај, па, шта, па, добро[povrac2] ХЈП даје без зареза.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Mada, ali…
« Одговор #11 : 24. 09. 2020. у 08.21 »
Ni kod nas nema zareza u tim primerima.

Тагови: