Аутор тема: Вокатив именица на -С  (Прочитано 5214 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Вокатив именица на -С
« : 13. 11. 2015. у 07.39 »
С мејла:

Цитат
Како гласи вокатив од ријечи компромис?

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #1 : 13. 11. 2015. у 07.54 »
Hej, kompromise. Kao i od ostalih reči na -s: Borise, Morise, rise, Stanise, ne vidim ovde povod za nastavak -u.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #2 : 13. 11. 2015. у 08.16 »
Stanise.  ::)
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #3 : 13. 11. 2015. у 08.23 »
Апстрактне именице начелно немају вокатив, осим кад се персонификују или употребе у апострофи. О онима на једва да има помена у нашим граматикама, нешто их је више на , за које се дају примери: 1) кнеже, витеже, 2), Французу, Енглезу, 3) баксузе (тако и Деда Мразе).

Први случај важи само за тих неколико именица које пореклом у основи имају *g, други, изгледа, креће да преовладава: уз баксузе имамо и баксузу (на Гуглу је 174 : 107 погодака респективно), док је трећи () неутрални, полазни случај, кога би се начелно требало држати ако не постоји друкчија устаљена пракса.

Што се тиче , РСЈ, на пример, даје псу и псе — овај први облик је вероватно чешћи због пејоративности (уп. кретену, морону, дебилу спрам очекиваних облика на ). Од речи из Обратног речника које означавају живо и иоле дозивљиво мислим да би се засигурно рекло Борисе, Исусе; за остало процените сами:

бас, џамбас, ирвас, алас, Арбанас, Настас, горостас, Херкулес, Нарцис, ордонанс, Логос, командос, наркос, Ерос, пајтос, Марс, Индус, Хиндус, анонимус, Рус, Белорус, вирус.

Ван мреже kulermaster

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #4 : 14. 11. 2015. у 15.56 »
Апстрактне именице начелно немају вокатив, осим кад се персонификују или употребе у апострофи. О онима на једва да има помена у нашим граматикама, нешто их је више на , за које се дају примери: 1) кнеже, витеже, 2), Французу, Енглезу, 3) баксузе (тако и Деда Мразе).

Што се тиче , РСЈ, на пример, даје псу и псе — овај први облик је вероватно чешћи због пејоративности (уп. кретену, морону, дебилу спрам очекиваних облика на ).
Видим да се отворила ова тема и драго ми је због тога, јер и сам имам доста нерешених дилема. У уџбенику "Граматика српског језика" Живојина Станојчића и Љубомира Поповића о вокативу једнине именица мушког рода пише да се наставак додаје на именице чија се основа завршава ненепчаним и задњонепчаним сугласником, да је наставак код именица чија се основа завршава предњонепчаним сугласником, а да код именица чија се основа завршава на р или на предњонепчане сугласнике ч, ж, ш имамо дублетне облике, тј. и наставак и наставак . Такође, стоје следеће напомене:
1. Задњонепчани сугласници к, г, х мењају се својим палаталним алтернантима ч, ж, ш, а сугласници ц, з предњонепчаним сугласницима ч, ж (ту се наводе примери кнез-кнеже, витез-витеже).
2. Код неких одомаћених имена јавља се наставак -e, али се углавном, ради избегавања гласовних промена, вокатив страних имена поклапа с номинативом или гради додавањем наставка , при чему се предност да је облику номинатива.
3. Неке именице на р имају само наставак , док неке именице на ц,з имају само наставак (наводи се пример Французу).
4. Именице на -(а)к (а је у загради, јер је у питању непостојано а) имају само наставак уколико се испред непостојаног a налазе сугласници ч,ћ,т,д,с,з,ш,ж
5. Неке именице домаћег порекла имаће вокатив једнак номинативу (нпр. тетак, братац и сл).

Није наведена могућност да се иза некад не врши палатализација (нпр. код баксузе и Деда Мразе), као ни то да се јављају облици псу, кретену, морону, дебилу.

Моје издање ове књиге је из 2008. године, па не знам да ли су од тада нешто мењали, али морам да се сложим с Џоом (J o e) да се због пејоративности у свакодневном разговору никада неће чути облици кретене, мороне и дебиле, па би они можда требали да постану нормирани.

Одвратно ми је ([povrac2]) када видим неоправдану употребу номинатива уместо вокатива у нашим (српским) речима (нпр. ако се неко презива Јовић и обрате му се са Господине Јовић). Вокатив треба неговати и не дозволити му да оде у заборав, па молим стручњаке да додају сва правила која постоје о грађењу овог падежа, а нисам их овде написао.

за остало процените сами:

бас, џамбас, ирвас, алас, Арбанас, Настас, горостас, Херкулес, Нарцис, ордонанс, Логос, командос, наркос, Ерос, пајтос, Марс, Индус, Хиндус, анонимус, Рус, Белорус, вирус.
Ако бисмо стриктно гледали ова правила која сам навео, вокативи свих ових именица на с били би с наставком , зар не?

Ван мреже kulermaster

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #5 : 14. 11. 2015. у 16.33 »
Сад ми падоше на памет именице воз и низ. Како гласе њихови вокативи? Пошто ми воже и ниже не делују као добра решења, остаје возе и низе или возу и низу.

Мишљења?

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #6 : 15. 11. 2015. у 10.52 »
А како је вокатив од Чех?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #7 : 15. 11. 2015. у 13.29 »
Системски Чеше, узусни Чеху. Исто би било и са Грк.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #8 : 15. 11. 2015. у 21.31 »
Системски Чеше, узусни Чеху. Исто би било и са Грк.
Можда само теоријски, у пракси вокатив остаје Чех, Грк. Као и надимци Мачак и Жабац.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #9 : 17. 11. 2015. у 19.42 »
Дилема и на трону: прво је било Јонузе, на крају Јонуз.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #10 : 18. 11. 2015. у 11.44 »
Drž’te se teme ili menjajte naslov. Tema je vokativ imenica na -S. Ne na -H, ne na -Z, itd.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #11 : 18. 11. 2015. у 12.16 »
Бруни, именице на морфолошки су најтешње повезане с именицама на , као што су и та два гласа, фонетски и историјски, у свему једнака осим у звучности. Ту везу, а и разлог што наводим з, већ сам поменуо:

О онима на једва да има помена у нашим граматикама, нешто их је више на , за које се дају примери: 1) кнеже, витеже, 2), Французу, Енглезу, 3) баксузе (тако и Деда Мразе).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Вокатив именица на -С
« Одговор #12 : 19. 11. 2015. у 10.24 »
Dobro, ja samo upozoravam da se opet ne ode u off. Nije se pitalo samo za imenica na -z, nego i druge.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: