Аутор тема: Он ти је курајбер мог сурдепача, причао ми курђуп  (Прочитано 21176 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Али није синоним за предак. Предак и ми користимо, аксурђел јесте предак, али има уже значење од претка. Предак може бити и деда, и прадеда и прабаба и чукнбаба, а аскурђел има тачно своје место у лепези предака.
Аскурђел јесте синоним за пра-претка. Остали се тешко памте, посебно њихов ниво. Као што код бројева говоримо о хиљадама милијарди, тако говоримо и о чукундедином чукундеди.
Иначе, тих колена уназад има неколико варијанти. Ја сам однекуд скинуо ову и сачувао:
Дакле, ово је повест о најстаријој београдској породици, оној у којој су на ушћу двеју река, један за другим, живели: отац, деда, прадеда, чукундеда, наврдеда, аскурђел, курђел, курлебало, сукордов, сурдепач, бела пчела, парђипан, ожмикур, курајбер, сакајтов, бели орао… Стари називи за претке које данас ретки потомци умеју без замуцкивања да понове.
Дал то беше из неког Павића или са неког другог места, не знам. Нисам записао.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Није правилан редослед, бела (п)чела је пето колено, моја рођена баба је доживела да има беле челе, како се код мене каже

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Није правилан редослед, бела (п)чела је пето колено, моја рођена баба је доживела да има беле челе, како се код мене каже
Слажем се. И овде је тако. Неке бабе дочекају и децу својих праунука.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Па сви ти су преци. А аскурђел може бити само деда чукундеде. Не може бити нешто друго. Међутим, предак је и деда и прадеда и чукундеда и тако даље… Предак је именица с ширим појмом, а аскурђел с ужим.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Па сви ти су преци. А аскурђел може бити само деда чукундеде. Не може бити нешто друго. Међутим, предак је и деда и прадеда и чукундеда и тако даље… Предак је именица с ширим појмом, а аскурђел с ужим.
Да је аскурђел синоним за пра-претка нашао сам у РМС/6. Има и пример: Још је мој аскурђел тамо подигао кућу.
За то колено се увек каже чукундедин деда, као оно за велике бројеве. Онда имаш представу шта је у питању.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Да, али мени се чини да је то ту дефинисано као кад би за оца написали да је родитељ. Отац јесте родитељ, али је родитељ шири појам од оца, пошто родитељ може бити и мајка.  Иначе, ја ове даље од аскурђела не могу уопште да похватам…  [neznam]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Pogledao sam sad u RMS, zaista ima askurđel, ali je označen kao dijalektizam.

Ma ako i askurđel nije mitska reč, oni ostali (kurđeli, surdepači, kurlebala) sigurno jesu.

To što su se svi primili kako su te reči stvarne, odlično govori o stanju naše društvene svesti. Dobar je eksperiment izveo ko god da ih je izmislio.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Извини, али шта ти то значи митска реч? То су архаизми за разне врсте предака, колико сам ја схватила. Некад се користило, данас више не, јер више не памтимо толико уназад своје претке… Али не знам шта хоћеш да кажеш с тиме да је митска реч. Да није никад ни постојала?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Ma ako i askurđel nije mitska reč, oni ostali (kurđeli, surdepači, kurlebala) sigurno jesu.

To što su se svi primili kako su te reči stvarne, odlično govori o stanju naše društvene svesti. Dobar je eksperiment izveo ko god da ih je izmislio.

То је и моје чврсто мишљење и износио сам то раније: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=272.0.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Mnogo bre otplivaste od teme s tim askurđelom, tim pre što već imamo temu za to… Hasaniginice?

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
[neznam] Hasaniginice?
Она је прва почела да се настАвља. [neznam]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
[neznam] Hasaniginice?
Она је прва почела да се настАвља. [neznam]
[lol]

Па шта да радим кад волим да причам. :hehe: Сад ћу ја…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: