Аутор тема: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…  (Прочитано 24031 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #15 : 11. 01. 2012. у 02.56 »
Jeste, ti novi androidi su i meni super :)

Danas postoji dosta čitača s e-ink ekranima, i dosta novijih s klasičnim LED ekranima, sličnim ekranima laptopa i modernih telefona. Ta druga vrsta čitača koketuje s tržištem za tàblete i nisu samo čitači, zato se koncentrišem na e-ink.

Prvo, taj ekran ne isijava sopstveno svetlo (kao klasičan ekran) nego samo menja boju, tako da ga vidiš na isti način na koji bi video papir. Istina, to znači da u mraku nema ništa od čitanja. Ali na jakom svetlu (recimo napolju kad je sunčano) LED ekrani postaju neupotrebljivi, a e-ink samo još jasniji nego inače.

Ima još razlike u izgledu, ne mogu to tačno da opišem, e-ink ekran ima majušne nepravilnosti u strukturi piksela koje deluju prirodno (opet kao papir) i mislim da meni i one olakšavaju čitanje.

E-ink ekran ne troši struju na održavanje slike, nego samo kad menja iz jedne slike u drugu. Zbog ovog im baterije dugo traju.

Slika se jako sporo menja na e-ink ekranu - treba mu možda četvrtina ili trećina sekunde. Zbog ovoga je zgodan baš za elektronske knjige. Prebacivanje na sledeću stranu je okej, ni u papirnoj knjizi ne možemo brže od toga da okrećemo listove. Ali nije udoban za interaktivnije funkcije - kad treba šetkati ekran po veb-stranici ili PDF-u, ili ne daj bože kad bi neko pokušao da igra neku igru na njima, to je sporo.

Pored razlike u ekranu, naravno, na ekran telefona staje manje teksta nego na čitač. Meni je teško da nađem dobru distancu za čitanje s telefona, em zbog veličine slova em jer svetli drugačije od okoline pa mi se oči umaraju, ali to već zavisi od čitaoca do čitaoca. I naravno, na telefonu se stranice listaju brže nego na e-ink-čitaču.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #16 : 11. 01. 2012. у 03.25 »
Убедио си ме. Морам узети неки читач, само не знам који. Рекао си да си променио пет модела досад. Имаш ли неки да ми препоручиш? Такође, које су све могућности тих уређаја? Је ли служе само за читање е-књига или може још нешто с њима да се ради?

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #17 : 11. 01. 2012. у 11.15 »
И мене јако занима у начелу, али сам чуо да се под „е-књигама“ за такве читаче мисли углавном на формате који су ХТМЛ испод хаубе (нпр. ЕПУБ). Како стоји ствар са типографски верним форматима (ПДФ, ПС, ДјВу), при величинама страница А4, Б5, А5, може ли се и то већ ефикасно читати?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #18 : 18. 01. 2012. у 09.27 »
Је ли служе само за читање е-књига или може још нешто с њима да се ради?
Možda mogu i da skuvaju ručak, operu veš i nahrane decu?  :D

Šalim se, mada, nije nemoguće…

Mene zanima ima li neki čitač na kom ja mogu da čitam obične PDF koje sam skinula s neta? Da ne moram baš isključivo da kupujem knjige u nekim posebnim formatima.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #19 : 23. 01. 2012. у 23.55 »
E, izvinite, bio sam u nekoj gužvi, ne stigoh do sad da pišem.


Prvo, formati. Savremeni čitači manje-više svi podržavaju PDF. Jedan manji ali primetan broj podržava DjVu. Nisam primetio da se iko reklamira podrškom za PostScript, ali možda ih ima.

Drugo je pitanje koliko su udobni za čitanje tih formata. Kratka verzija ove priče: nisu - džepni e-ink čitači su pravljeni za drugu namenu i nisu udobni za to. Treba vam ili strpljenje, ili veliki čitač, ili čitač s drugim tipom ekrana. Duga verzija sledi, preskočite ako vas ne zanimaju detalji o ovim složenijim formatima.

Da ponovim, znači: postoje dve popularne kategorije čitača, jedni sa pravim šarenim LCD/LED ekranima, i drugi sa e-inkom. (I neki eksperimentalni s nekim trećim varijantama.) E-ink su zbog relativne sporosti dobri samo za jednu stvar ali su zato za tu stvar strašno dobri. Klasični svetleći ekrani omogućavaju spravi da radi još hiljadu drugih stvari, kao pravi prenosni računar, ali se isto kao ekrani laptopa teško čitaju pod jakim dnevnim svetlom, brže troše bateriju, i inače mogu da zamaraju oči (zavisi od čitaoca).

Za e-ink ekrane su problematični formati poput PDF-a jer im ne dozvoljavaju da sami prelamaju tekst. Knjige u "laganijim" formatima kao EPUB daju mahom čisti tekst uz minimalno obeležavanje (kurziv i sl.) tako da se prelom teksta dinamički prilagođava veličini ekrana i fonta. Nasuprot tome, PDF potpuno diktira geometrijski raspored, "ovako mi izgleda stranica, i ovo slovo X se nalazi tačno ovde", i ne dozvoljava lako ponovno prelamanje.

Problem je tu što je većina PDF izdanja formatirana za stranice koje su fizički dosta veće od ekrana čitača. (Tipični ekrani su oko veličine B7 lista papira, ili A6 bez margina.) Možete da ih "odzumirate" tako da stanu cele na ekran, ali onda slova postaju nečitko sitna. Alternativa je da se šetkate ekranom gore-dole-levo-desno - i to je razlog zašto je ovo problem za e-ink ekrane a ne za klasične.

Na klasičnom LCD ili LED ekranu ovo izgleda kao da skrolujete nešto na računaru, dakle slika se trenutno i prirodno pomera. Na e-ink ekranu svaka promena traje dobru četvrtinu sekunde, što je možda neprimetno ako čini samo prebacivanje na celu sledeću stranu, ali strašno zamorno ako se radi o takvom šetkanju unutar strane. Tako da neki kažu "ako oćeš da čitaš PDF, kupi iPad" (što je preterivanje, ali razumete o kojoj se vrsti razlike radi između tih tipova ekrana).

Ima odličnih programa koji konvertuju PDF-ove u običniji tekst, tako da ovo nije nepremostivo, ali se tu obično (koliko znam) gube slike i dijagrami, a nekima je već gnjavaža i to što bi morali da pokreću poseban program.

Još jedno rešenje je da uzmete čitač koji ume da zarotira sliku za 90°, namestite zum tako da se izbace margine i sadržaj širinom knap staje po dužoj ivici ekrana, pa tako idete samo gore-dole. Ja sam ovo probao, nije mi se svidelo, ali imam kolegu koji stalno tako čita i kune se da je njemu super.

I naravno, postoje posebni modeli e-ink čitača s većim ekranima (skoro A4) koji elegantno rešavaju ovaj problem, ali su skuplji i ne staju u džepove i tašne.

E to je kraj te priče o PDF-u i naprednim formatima.




Većina običnijih modela ove najnovije generacije je vrlo slična, svi koriste isti ekran, sličnih su dimenzija i ostalih osobina. Vredi možda pročeprkati po detaljima ako vas zanimaju neke konkretne sporedne opcije (rotacija ekrana, rudimentarni web-pregledač, neki čak puštaju MP3).

Kindle, Nook i Kobo Reader (opet, obične e-ink varijante) su kad sam gledao bili primetno jeftiniji od sličnih čitača drugih firmi, jer gledaju da te navuku jeftinom spravom, pa da to posle nadoknade prodajom knjiga. Novi Sony Reader (ne sećam se tačnog modela) i iRiver Story HD (koji ima bolji ekran od ostalih) su nešto skuplji ali nije ogromna razlika. Ima još nekih zanimljivih modela manjih firmi, ali kad sam ja to jurio u decembru, nisu mogli cenama da se takmiče s ovima.

Velika stvar kojom sad diferenciraju modele je ekran osetljiv na dodir. To očigledno nije neophodno (98% vremena samo pritiskaš next) ali olakšava sitne radnje, recimo šetanje kroz spisak knjiga, biranje bilo kakvih opcija. Imam utisak i da troši bateriju dosta više, al to nije neki problem.

Druga stvar koju su sad smislili je da vam daju s popustom varijantu čitača s reklamama. Meni je to zvučalo baš ružno, ali ljudi kažu da nisu nametljive. Ne prikazuju se dok čitate, već samo kad je čitač isključen ili u glavnom meniju.

Neki imaju pored vajerlesa i vezu s internetom preko GSM telefonije - ovo funkcioniše iznenađujuće dobro (u celom svetu) i uglavnom služi da lakše možete da kupite nove knjige.

Ima recimo fora: s Kindleom dobijete posebnu email adresu na koju možete da pošaljete sebi PDF a on vam konvertuje u svoj format i prosledi preko interneta direkt na vaš Kindle; onda je jedan drugar našao servis na internetu koji vam sedmično pravi kao mali personalizovani časopis od članaka koje sami izaberete, i šalje ga na tu adresu.


Ja sam sebi izabrao Nook Simple Touch i uglavnom sam zadovoljan, mada bih neke sitnice na njemu promenio. Drugi od ovih savremenih modela koji sam koristio je Kindle Keyboard (dok se još zvao Kindle 3) i njime sam isto bio dosta zadovoljan, ali mi je tastatura bila baš višak - jedva je stajao u džep s njom, a nisam je koristio. Ostalo što mi je prošlo kroz ruke nije više aktuelno (realno mislim da danas ne vredi para).

Najosnovniji Kindle ima slabiju bateriju od ostalih čitača te klase - ali je zbog toga i lakši. Meni bi on verovatno bio drugi izbor da nisam uzeo ovaj Nook.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #20 : 25. 01. 2012. у 11.31 »
Хвала на детаљном опису, неке ствари су ми сад јасније.

Јес, баш сам на те читаче „као папир“ мислио, не на ЛЦД екране. Док читач величине близу А5 може да се окрене па гледа у пола А4 странице, ту је значи тај проблем са освежавањем када се страница шетка горе-доле. Лично не читам стојећи, ходајући или у пар слободних минута, нити планирам, тако да би ми можда и одговарао А4 читач, без обзира на тежину (мада не без обзира на цену :). Само не видех ниједан такав, да није нешто тазе? Ископах овде неког да је питао као да ми је читао мисли: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=113199, не доби позитиван одговор (осам месеци од последње поруке).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #21 : 25. 01. 2012. у 11.54 »
Hvala, VPF, ja merkam odavno taj Kindle, i baš mi je bilo korisno to što si rekao za tastaturu, s obzirom da je taj skuplji od ovog bez nje. Mislim da ću se ipak odlučiti za njega. Imala sam ga već u rukama (kolega ga ima) i čini mi se sasvim ok.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #22 : 5. 07. 2012. у 00.15 »
Samo da javim da je Kindle stigao danas popodne! Oduševjena sam! Mogu da ubacim PDF koje skinem sa neta, a ni knjige na Amazonu nisu uopšte skupe. Vrlo je lak za koriščenje, a PDF sa računara ubacuješ običnim razvlačenjem. PDF se vidi SUPER, cela stranca, a ako su slova sitna, onda se može okrenuti da ti pokazuje tipa pejzaž, pa ti pokazuje prvo gornji, a onda donji deo stranice. I ima rečnik, tako da ako ne znaš neku reč, tu je rećnik. Imam dva engleska rečnika (Oksfordova, jedan s BrE i drugi sa AmE) i imam ladno 22. izdanje DRAE (Rečnik Španske kraljevske akademije, nešto kao naš RMS i koji inače imam na papiru, i ako sam ga tri puta otvorila, bog me ubio).

Dugo sam razmišljala koji da kupim i na kraju se odlučila za ovaj i stvarno su prvi utisci više nego dobri…

A i cena je smešna u odnosu na druge: 99 evra, plus slanje gratis. Dobro, mislim za Srbiju da bi se ipak moralo platiti, ali ne verujem da bi bilo više od nekih 6-7 evra.

PS: Od sada će Pravopis biti UVEK uz mene… :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #23 : 5. 07. 2012. у 01.40 »
Читао сам неке критике, и већина њих се слаже да је нук од Барнса и Нобла бољи е-инк читач него Амазонов киндл. Видех да је изашла и нова верзија са глоулајтом (GlowLight), што је добро за читање пред спавање. Било како било, танане су разлике. Ниси погрешила. :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #24 : 5. 07. 2012. у 15.27 »
Читао сам неке критике, и већина њих се слаже да је нук од Барнса и Нобла бољи е-инк читач него Амазонов киндл. Видех да је изашла и нова верзија са глоулајтом (GlowLight), што је добро за читање пред спавање. Било како било, танане су разлике. Ниси погрешила. :)
Šta ti je to gloulajt? Moj je onaj najobičniji. Dugo sam razmišljala da li da kupim onaj "dodirivački", al na kraju ipak odustah. Nešto ja ipak više volim dugmiće… Imala sam i telefon na dodir i ništa mi se nije sviđao…

(PS:Ja ne čitam pred spavanje, nego u metrou. Za metro, ovaj je dušu dao..)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #25 : 5. 07. 2012. у 22.50 »
Ja za čitanje e-knjiga koristim aplikaciju Aldiko na mom Android telefonu. Čitam knjige isključivo u ePub formatu. PDF jednostavno nije namenjen za e-knjige. Mislim da su e-čitači kao sprave mrtva stvar. Jedno vreme je bilo desetak firmi koje su pravile razne čitače, ali otkad su se pojavili Android tableti po pristupačnim cenama i Android telefoni sa velikim ekranima, sve je to manje-više zamrlo. Jedino što ja tu vidim u budućnosti je da se pojavi neka nova tehnologija e-ink ekrana koja ima dovoljno dobro osvežavanje da može da koristi i kao ekran za tablet računare. Inače e-čitači kao posebna kategorija su manje-više mrtvi.
Inače, ja toliko čitam na telefonu da je to bolesno. Do sada sam pročitao, npr., sve knjige Toma Clancy-ja iz serije o Džeku Rajanu. A to vam dođe jedno 10 hiljada strana. A čitao sam i druge knjige :).
Najviše volim kad treba da čekam u nekom redu za nešto i svi se kao nerviraju što moraju da čekaju, a ja izvadim moj telefon i uživam čitajući. :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #26 : 6. 07. 2012. у 08.36 »
Pa da su mrtvi, baš i nisu. Do samo pre godinu dana, nije bilo nijednog u metroima. Sad od svih ljudi koji čitaju u metrou, nekih 60% ima čitače s tendencijom rasta, jer su čak mnoge izdavačke kuće i knjižare napravile svoje čitače (npr. Casa de libros kao izdavač ili FNAC kao knjižara). PDF je sasvim ok za čitanje, ne vidim zašto ne bi bio. Možda za telefon jeste previše veliki, ali za kindl je sasvim ok. Glavna razlika između tableta i e-čitača je ekran, i mislim da bi zaista e-čitači bili "mrtvi" jedino u slučaju da se nađe tehnologija gde bi i tablet mogao da ima isti tip ekrana. Čitanje na kompjuterskim ekranima mnogo zamara oči. Ovo je pak, kao pravi papir, nema odsjaja, i možeš čitati gde god hoćeš, pa čak i na plaži, gde je jako sunce, gde ti je to sa kompjuterom (dakle, tabletom) skroz nemoguće zbog odsjaja (barem je tako iz mog iskustva, jer nema šanse da bilo šta radim na laptopu na terasi sve dok se podobro ne smrkne).

I u jednoj stvari su bolji od e-knjige. S obzirom na drugačiji format od klasične knjige, e-knjige ne mogu da koristim za pisanje radova (npr. članaka na mom Biblioteci), jer jednostavno ne znam kako da navedem izvor sa brojem strane, pošto ih kindle knjige nemaju. PDF pak, jeste kao knjiga sa sve brojevima stranica.

Najviše volim kad treba da čekam u nekom redu za nešto i svi se kao nerviraju što moraju da čekaju, a ja izvadim moj telefon i uživam čitajući. :)
E, da. Ovo je super. :D A s obzirom na veličinu kindla, ja mogu isto da radim, jer će zasigurno uvek ići sa mnom u tašni.
« Последња измена: 6. 07. 2012. у 08.40 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #27 : 6. 07. 2012. у 09.31 »
Da, ako voliš čitati na suncu ili nekoliko sati odjednom, onda je i dalje bolji e, čitač!. Prednost smartfona je u tome što imam sve u jednom uređaju, a kod kuće čitam na iPadu (aplikacija Kindle se poveže na Amazon i nađe tačno gdje sam stao na iPhoneu). Meni je super i to što knjige mogu pretraživati: naiđem na nekog lika kojeg se više ne sjećam, pronađem prvo mjesto u knjizi gdje se spominje i podsjetim se o kome se radi.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #28 : 22. 07. 2012. у 21.37 »
I u jednoj stvari su bolji od e-knjige. S obzirom na drugačiji format od klasične knjige, e-knjige ne mogu da koristim za pisanje radova (npr. članaka na mom Biblioteci), jer jednostavno ne znam kako da navedem izvor sa brojem strane, pošto ih kindle knjige nemaju. PDF pak, jeste kao knjiga sa sve brojevima stranica.
E, otkrila sam da ovo nije tačno! Bogami, pokazuje i Kindl broj stranice. A otkrila sam da ima čak i veb brauzer tako da mogu sa kindla da vam pišem na forumu.

Inače, ne mogu da nosam sa sobom Pravopis, osim ako mi ga neko ne skenira ponovo i stavi u neki normalni PDF. Onaj što imamo ima neke fore koje moj Kindl odbija da trpi. Ostale PDF sasvim lepo nosi.

Čak sam slala sebi Word, i mogu reći, oduševljena sam. Vord se čita isto kao bilo koji drugi Kindl dokument. Kad si na internetu, ako si na nekoj stranici sa tekstom (npr. na Istorijskoj biblioteci), ima opcija kojom ti tekst sa te stranice pretvara u kindle friendly format, tj. ne moraš da bečiš oči na sitna slova ili da juriš levo desno sa skrol barom, nego lepo prebaci tekst u format Kindla i čitaš ko čovek.

Ma, ja sam oduševljena. Inače, već čitam treću knjigu Hunger Games (The mockingjay). Ko ono reče, da je čitao i ispred lifta i u liftu i ulicom hodajući… E, ja isto tako. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #29 : 23. 07. 2012. у 00.13 »
Немој ти ко они клинци да набијаш тутблут слушалице док прелазиш улицу, па да те после посећујем у болници. ;) А што се тиче Правописа, тај који га је скенирао је заштитио све живо, па чак и забранио приступ програмима који читају текст слепима. Што негде не остави лозинку, мајку му.

Тагови: