Најновије поруке

Странице: [1] 2 ... 10
1
Транскрипција / Hugo de Vries
« Последња порука Duja 16. 04. 2018. у 09.37 »
S mejla:
Цитат
Како се транскрибује Холанђанин Hugo de Vries? Наишао сам на прегршт облика његовог презимена: (Хуго де) Фриз/Фрис, Вриз/Врис, Вриес/Вријес/Врије итд.
2
Правопис / Одг.: Бројеви словима
« Последња порука Зоран Ђорђевић 9. 04. 2018. у 15.49 »
Негде сам чини ми се чуо или прочитао да се број, колико год цифара да има, сматра једном речју. Ако је тако - онда се све пише спојено.
Ако ми нађеш где то пише имаш не пиво, него гајбу пива од мене. Према томе, потруди се.

Заједно се пишу, рецимо, двадесетседмица (број аутобуса) тристапедесетогодишњица, и сличне изведенице, али 356 није тристапедесетшест, него триста педесет шест.
А то што се у новчаним документима пише спојено само је бирократски фазон, рецидив из  времена кад се писало руком.
3
Правопис / Одг.: Бројеви словима
« Последња порука abzec001 8. 04. 2018. у 10.59 »
Негде сам чини ми се чуо или прочитао да се број, колико год цифара да има, сматра једном речју. Ако је тако - онда се све пише спојено.
4
Правопис / Одг.: Školska godina
« Последња порука Dominator 7. 04. 2018. у 11.51 »
Hvala svima na odgovorima!
5
Дујо, помози молим те.
Нико не зна да ми одговори на ово питање: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=5859.0
6
Правопис / Одг.: Једноцифрени бројеви словима
« Последња порука Rusista 2. 04. 2018. у 14.29 »
Hvala mnogo!!!
7
Правопис / Одг.: Školska godina
« Последња порука Марина 31. 03. 2018. у 22.37 »
Ја се сећам да су у школи тако писали у дневницима.

Na dnevnicima (na naslovnoj strani) danas postoji ovaj obrazac:  20__/20__ .
8
Добро дошли! / Одг.: о чавчићима
« Последња порука J o e 29. 03. 2018. у 16.32 »
Облички да (мада је прилог и̏за, а предлог неакцентовано иза), али се по њиховој функцији види којој врсти речи припадају.
9
Добро дошли! / о чавчићима
« Последња порука biljzar 28. 03. 2018. у 21.53 »
Зовем се Биљана. Радим у основној школи. Завршила сам књижевност. Може ли се к2ижевност завршити, питам се одавно.
Овде сам , јер су ми занимљиви уџбеници за граматику. Нису увек јасни. А ученик може да пита питањa..онако, више тешкa него лакa  [fsmile]

на пример
Стави торбу ИЗА!
ИЗА стола је торба.
У два примера12 прилози и предлози исти јесу…или не?
10
Морфологија / Одг.: Деминутив именице студент
« Последња порука Rancher 25. 03. 2018. у 18.15 »
Сиротиља?
Странице: [1] 2 ... 10