Аутор тема: Srećan Uskrs  (Прочитано 11041 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Srećan Uskrs
« : 7. 04. 2012. у 22.20 »
Srećan Uskrs svima koji ga slave po grigorijanskom kalendaru! Ima li takvih članova na forumu?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #1 : 7. 04. 2012. у 22.48 »
Ima, slavimo ih silom prilika.. :) Mi ne radimo od petka do ponedeljka ovde… :) Srpski Uskrs je čini mi se za nedelju dana…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #2 : 7. 04. 2012. у 22.56 »
Ima, slavimo ih silom prilika.. :) Mi ne radimo od petka do ponedeljka ovde… :) Srpski Uskrs je čini mi se za nedelju dana…
Jесте, православни Ускрс jе 15. априла ове године. Он jе заjеднички за све православне цркве.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #3 : 8. 04. 2012. у 00.18 »
Хм, не знам, мислим да није баш тако. Не иду сви православци по старом календару. Чини ми се да Грци славе празнике по новом… Бугари славе по старом?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #4 : 8. 04. 2012. у 07.51 »
Хм, не знам, мислим да није баш тако. Не иду сви православци по старом календару. Чини ми се да Грци славе празнике по новом… Бугари славе по старом?
Ниjе баш тако: неке православне цркве (бугарска, грчка, румунска и др.) прихватили су ревидирани jулиjански календар (или Миланковићев календар, = григориjанском до 28. 2.2800. год.) за непокретне празнике, али ниjедна православна црква (осим сасвим мале Естонске православне цркве, ако се не варам) ниjе прихватила григориjански Ускрс, тj. не рачуна се датум Ускрса по правилима одобрених од папе Гргура XIII. у 1583. год. него по "старим" правилима Никеjског сабора 326. год., исто вреди и за све празнике везане за Ускрс.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #5 : 8. 04. 2012. у 09.33 »
Хм, не знам, мислим да није баш тако. Не иду сви православци по старом календару. Чини ми се да Грци славе празнике по новом… Бугари славе по старом?

Ускрс све православне цркве славе истог датума, без обзира на то да ли користе нови или стари календар.

Његов датум је мало компликованији (нема као Божић, датум по старом и датум по новом), јер се рачуна преко месечевих мена и узима у обзир датум јудаистичке Пасхе, па су се православне цркве договориле да га све славе заједно, по старом начину, док не буду све прешле на нови календар. Као, вид црквеног јединства.
« Последња измена: 8. 04. 2012. у 09.37 Belopoljanski »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #6 : 8. 04. 2012. у 09.43 »
Цитат
Ускрс је мало компликованији, јер се рачуна преко месечевих мена и узима у обзир датум јудаистичке Пасхе,
Ускрс пада у прву недељу после првог пуног месеца после пролећне равнодневице, ако у тај дан не пада Пасха.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #7 : 8. 04. 2012. у 09.58 »
Koliko sam ja razumeo, to "ako taj dan ne pada Pasha" uopšte nije deo pravila (na šta bi ličilo da praznici jedne religije zavise od praznika druge?), nego je naknadno skovan mit, koji ovde guraju izvesni anti-ekumenski krugovi. Zapravo, pravoslavni Uskrs ne može da padne kad i Pasha po dizajnu računanja datuma.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #8 : 8. 04. 2012. у 10.00 »
Mnogo je to komplikovano.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #9 : 8. 04. 2012. у 10.15 »
Mnogo je to komplikovano.

Зато намерно и нисам ишао у детаље. Битно је само то да се Ускрс рачуна компликовано и да га све православне цркве славе истог дана, без обзира на то да ли су прешле на нови календар или не.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #10 : 8. 04. 2012. у 10.51 »
За православни Ускрс не бих рекао да jе толико компликовано, григориjански Ускрс jе заиста компликован пошто користи много сложениjу апроксимациjу датума реалног пуног месеца - видите овде.
Наиме, православни Ускрс jе увек у прву недељу након наведеног датума за сваки златни броj године (остатак дељења броjа године с 19 плус 1) - ово jе табела за врло непрецизну апроксимациjу првог пуног месеца након jулиjанског 21. марта:
Цитат
Golden Number              1     2      3    4     5      6      7       8    9    10   11   12 13 14 15 16 17 18 19
Paschal Full Moon date 5A 25M 13A 2A 22M 10A 30M 18A 7A 27M 15A 4A 24M 12A 1A 21M 9A 29M 17A
(М = март, А = април, све jе по jулиjанском календару).
Григориjански Ускрс користи релативно прицизан (с грешком не више од 1-2 дана) али компликован систем рачунања датума пасхалног пуног месеца - има корекциjа у неким столећним годинама док се за православни Ускрс датуми пасхалног пуног месеца никада не мењаjу.
« Последња измена: 8. 04. 2012. у 10.57 Orlin »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #11 : 8. 04. 2012. у 10.55 »
Mnogo je to komplikovano.

Зато намерно и нисам ишао у детаље. Битно је само то да се Ускрс рачуна компликовано и да га све православне цркве славе истог дана, без обзира на то да ли су прешле на нови календар или не.
Нисам то знала. Мислила сам да је исто као и за све остале празнике (нпр. Божић).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #12 : 8. 04. 2012. у 13.34 »
За православни Ускрс не бих рекао да jе толико компликовано…

Па и није толико компликовано, али довољно компликовано за ову тему и људе које само занима који празници су истог дана и по новом и по старом, а који не.

Нисам то знала. Мислила сам да је исто као и за све остале празнике (нпр. Божић).

Ускрс (и празници везани за Ускрс типа Лазареве суботе и сл.) је једини изузетак јер нема фиксни датум.

Божић је нпр. увек 25. децембра. Ако је црква још при старом календару, 25. децембар по старом је 7. јануар по новом. Ако је црква прешла на нови календар, онда је обичан 25. децембар.

(13 нагомиланих дана разлике, због вишевековног погрешног рачунања преступне године и 13 дана датумске разлике. Стари календар је због тога „свети“, јер да је у питању грешка, Бог би некако дојавио цркви да датумску грешку не прави и не нагомилава, а нови календар је „отпаднички“, јер су грешку у рачунању открили – о, светогрђа! – католички, а не православни астрономи.  [bljak])

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #13 : 8. 04. 2012. у 13.47 »
Стари календар је због тога „свети“, јер да је у питању грешка, Бог би некако дојавио цркви да датумску грешку не прави и не нагомилава, а нови календар је „отпаднички“, јер су грешку у рачунању открили – о, светогрђа! – католички, а не православни астрономи.  [bljak] )
:like:

Inače, moj otac mi je pričao (ne znam da li se samo šalio, ja sam sklona da mislim da jeste) da su Srbi bili ti koji su prvi predložili prelaz na novi kalendar, pa kad su onda svi prešli, oni su rekli, e, sad mi nećemo da pređemo. :P  Verovatno je samo šala, al meni je mnogo smešna priča.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Srećan Uskrs
« Одговор #14 : 8. 04. 2012. у 14.51 »
Inače, moj otac mi je pričao (ne znam da li se samo šalio, ja sam sklona da mislim da jeste) da su Srbi bili ti koji su prvi predložili prelaz na novi kalendar, pa kad su onda svi prešli, oni su rekli, e, sad mi nećemo da pređemo. :P  Verovatno je samo šala, al meni je mnogo smešna priča.

И то је компликована прича, али у суштини је било баш тако.

Плус (а што је највећи парадокс у целој причи) највеће духовне величине и ауторитети унутар СПЦ из последњих 50 година говоре исто то, и о сопственој личној немоћи да ишта ураде по том питању.

Видиш и сама ако погледаш неки српски форум или коментаре читалаца у новинама.

Довољно је да нека личност из СПЦ из мешовите католичко-православне средине (Војводина, Хрватска, Херцеговина, Мађарска) покаже и најмањи чин добре воље и људскости према католичкој сабраћи, па да буде најжешће прозвана за издајништво, језуитизам, сагласност са злочинима НДХ и сличне глупости и да се тражи његова оставка. Конкретно што се тиче календара, постоји невероватно јак верничко-свештенички непросвећени лоби који нови календар сматра толиким отпадништвом да је спреман да оформи неку паралелну „СПЦ“ уколико СПЦ пређе на нови календар. И има довољно јаку инфраструктуру за то.

Тагови: