Аутор тема: Сад је јасно  (Прочитано 8384 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Сад је јасно
« : 16. 10. 2017. у 23.01 »
Одбор за стандардизацију српског језика САНУ: Родно диференциран језик непотребан и штетан - психолошкиња, војникиња, секретарка је граматички неправилно

http://www.nspm.rs/hronika/sanu-psiholoskinja-vojnikinja-sekretarka-gramaticki-nepravilno.html

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #2 : 19. 10. 2017. у 16.30 »
A da li je standardizovan oblik pušačica?

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #3 : 19. 10. 2017. у 18.02 »
jeste. šta s tim?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #4 : 19. 10. 2017. у 20.54 »
http://www.danas.rs/drustvo/rodna_ravnopravnost.1186.html?news_id=359584&title=Za%C5%A1to+SANU+bri%C5%A1e+%C5%BEene+iz+jezika

Са једне стране нападају Одбор за стандардизацију за некакво насиље над језиком и природним променама у њему, а са друге стране признају да те природне промене и не постоје, већ путем својих идеолошких организација већ 20 година покушавају да мењају језик "одозго" пара-институционалним методама.

Понекад је довољно и погледати КО говори оно што говори. Идеологија родне сензитивизације језика некако увек иде руку под руку са трибинама о српским злочинима, признавањем Косова, десрбизацијом Војводине, укидањем Републике Српске итд.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #5 : 19. 10. 2017. у 21.07 »
A da li je standardizovan oblik pušačica?

Траже се "родно сензитивни" изрази за речи попут: убица, криминалац, злочинац, педофил, имбецил, ретард, лењивац, ленштина, пропалица, сивоња, муфљуз…

Глупости. Као да нам језик већ није довољно и ружан и компликован.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #6 : 19. 10. 2017. у 23.28 »
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #7 : 20. 10. 2017. у 17.40 »
A da li je standardizovan oblik pušačica?

Да не мислиш на пушику?

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #8 : 20. 10. 2017. у 18.37 »
Да ли струка ослушкује језик народа и промене (ако их има) које се у њему догађају, па их онда стандардизује или, без обзира на стање у говорном језику, смишља како би нешто требало да се каже, какав акценат и род да има, па то онда натура снагом језичких прописа?

Живео сам у убеђењу да сумње нема, да струка стање из језика претаче у  правила, али онда се појави Правопис који из основе пољуља то моје убеђење. Затим почне и натурање „родно сензитивног језика“ и смишљање разних психолошкиња, биолошкиња итд што ме је навело да се запитам да ли је оно што се некад учило имало смисла, да ли је то било наука или је наука ово ново?

А онда ми је одлука Одбора за стабдардизацију САНУ, објављена, незнано зашто, са великим закашњењем што је допринело распиривању страсти, мало вратила веру у струку.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #9 : 20. 10. 2017. у 22.58 »
Све је то "везивање за мрца". Сврха језика је дељење знања, искуства и идеја зарад личног и општег напретка, није му сврха ни орвеловско програмирање људи ни алиби за неговање племенског поноса и изолованости. Људи новог света треба да усавршавају изражај и комуникацију на онај начин како ће боље разумети што већи број осталих људи и себе учинити разумљивим њима. Међутим, док се дешава револуционарни силазак са грана, већина и даље остаје на њима а поражавајуће висок број најутицајнијих време проводи у рату око бесмислено детаљног уређивања правила како треба скакати с једне на другу.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #10 : 23. 10. 2017. у 08.35 »
jeste. šta s tim?
Како шта с тим? Мени дјелује да са свим овим постајемо као Хрвати којима смо се прије 10-20 година ругали због таквих ствари. Сјећам се кад сам ишао у школу да смо баш овај примјер навели да не може да буде тако, ако је неко пушач онда није битно ког је пола. Све ово постаје смијешно.

Да не мислиш на пушику?
Не.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #11 : 23. 10. 2017. у 16.27 »
nije stvar u tome da li je za suštinu bivanja pušačem relevantan ovaj ili onaj pol, nego je stvar u tome da jezik može da ima slaganje u rodu u ovakvom slučaju, da teži da ima slaganje u rodu i da onda kada se slaganje u rodu ne primenjuje zbog razloga koji su vanjezički (okolnost da žene vekovima nisu bile, recimo,  vojnici je nešto što utiče na reči jednog jezika, ali nije jezička činjenica samo po sebi), da tada, u nekim slučajevima, postoje problemi koji jesu čisto jezički

"vojnik je bila…" itd.

to je problem.
dakle s obzirom da jezik može nešto, da teži da radi to nešto i da onda kada ne radi to nešto, ponekad nastaju problemi, neki stručnjaci smatraju da bi to nešto jezik trebalo uvek da radi. tu nema baš ništa smešno. jedino može biti smešno nekome ko nema pojma o čemu se radi.

kao što to nije smešno, tako meni nije smešno ni suprotno mišljenje, nekih drugih, opet stručnjaka, da to što jezik nešto može, što "hoće" i što  bi, sudeći po nekim primerima (kao što je "vojnik je bila"), trebalo da radi, nije razlog da se uvede tvrdo pravilo da se to uvek radi, jer je to nemoguće, a nemoguće je utoliko što to zahteva stvaranje novih reči, koje se skoro nikom ne dopadaju i ta vrsta grubog zahvata u jeziku nije ni u čijem delokrugu.

onda neko može odgovoriti na tu primedbu da to nisu nove reči per se jer se tvore po ustaljenom obrascu, onda će neko odgovoriti to što je nešto "formalno" ustaljeno ne znači da je prihvatljivo i praktično upotrebljivo u svim pojedinačnim slučajevima itd itd. to je mesto za ozbiljan razgovor. koji se u suštini ne dešava, jer je em uglavnom prevaziđen em nema zainterovanih strana da ga vode sada kad se sve vodi na ideološki angažman.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #12 : 23. 10. 2017. у 20.57 »
Izmišljanjem tih novih riječi nećemo ništa korisno postići, u tome je problem.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #13 : 23. 10. 2017. у 22.56 »
"Korisno"?! Ko je svako od nas, pojedinačno (a i SANU kolektivno), pozvan da sudi o korisnosti? Ako neko nalazi takve reči korisnim, ko sam ja da mu/joj zabranim?

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Сад је јасно
« Одговор #14 : 25. 10. 2017. у 11.04 »
"Korisno"?! Ko je svako od nas, pojedinačno (a i SANU kolektivno), pozvan da sudi o korisnosti? Ako neko nalazi takve reči korisnim, ko sam ja da mu/joj zabranim?
Можда ми немамо право да то забранимо, али здрав разум би требало да то забрани.

Тагови: