Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 434605 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #600 : 7. 10. 2014. у 10.15 »
Хвала Тузоре, сад ми је јасно.
Ти си један од ретких правника који уме да објасни нешто а да га сви разумеју. Правници се, по правилу, не могу похвалити јасним и разумљивим писањем. Заправо, ми их не можемо похвалити, а они су, вероватно, поносни на то што најпростију ствар умеју да искомпликују и учине је јасном само колегама.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #601 : 7. 10. 2014. у 21.31 »
A kako se utvrđuje da li je volja bila slobodna?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #602 : 7. 10. 2014. у 23.00 »
A kako se utvrđuje da li je volja bila slobodna?

Ако је питање у вези са склапањем брака, о чему сам претходно писао, онда имамо на уму случајеве принуде и заблуде. Код принуде је битно да постоји оправдан страх код једног од супружника, због којег је тај супружник и пристао на склапање брака. Принуда може бити у облику силе (физичке), или претње (која се у теорији дефинише као "психичка сила"). Један супружник може бити у заблуди о личности другог супружника, или о његовој битној особини; овде је битно да он не би склопио брак да је знао за "право стање ствари". У случају да се ове околности докажу, брак ће се поништити.

Дакле, када нема тих мана воље, узима се да је воља слободна. Другим речима, у случају потребе доказује се постојање мане воље (да је постојала принуда или заблуда), али у почетку важи претпоставка  да је воља била слободна, све док се супротно не докаже. Такав приступ је нужан због очувања озбиљности институције брака. Наравно, потребан је изузетно стручан и савестан рад од стране суда у сваком случају понаособ.

Већ сам писао о употреби силе или претње код кривичног дела силовања, а ту је све још компликованије и осетљивије.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже RMilica

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: ruski, engleski
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #603 : 1. 11. 2014. у 14.36 »
Ако је питање у вези са склапањем брака, о чему сам претходно писао, онда имамо на уму случајеве принуде и заблуде. Код принуде је битно да постоји оправдан страх код једног од супружника, због којег је тај супружник и пристао на склапање брака. Принуда може бити у облику силе (физичке), или претње (која се у теорији дефинише као "психичка сила"). Један супружник може бити у заблуди о личности другог супружника, или о његовој битној особини; овде је битно да он не би склопио брак да је знао за "право стање ствари". У случају да се ове околности докажу, брак ће се поништити.

Nije li u tom slučaju reč o obmani jer zabluda nije ništa drugo do slobodna volja da o nekome imamo predstavu onakvu kako to vidimo/želimo?

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #604 : 1. 11. 2014. у 15.24 »
Не, довољна је заблуда. Ипак је реч о мани воље, а не о манифестацији слободе воље. Додуше, и заблуда може бити скривљена и нескривљена, али је то овде мање битно.
Погледај члан 30. став 3, и чланове 38. и 39.  Породичног закона.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже RMilica

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: ruski, engleski
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #605 : 1. 11. 2014. у 18.10 »
Не, довољна је заблуда. Ипак је реч о мани воље, а не о манифестацији слободе воље. Додуше, и заблуда може бити скривљена и нескривљена, али је то овде мање битно.
Погледај члан 30. став 3, и чланове 38. и 39.  Породичног закона.

Prihvatam sugestiju ali nerado jer ne mogu izjednačiti "manu volje" (zabludu) sa obmanom.

No, kako i sami rekoste, to ovde nije bitno.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #606 : 2. 11. 2014. у 10.03 »
Не, довољна је заблуда. Ипак је реч о мани воље, а не о манифестацији слободе воље.
Мени је формулација "мана воље" потпуно неразумљива, иако правници кажу да има јасно значење.
Тузоре, да ли се негде у прописима тај појам претходно, када се први пут појави, објаснио у некој фусноти или загради?

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #607 : 2. 11. 2014. у 12.39 »
Одосмо ми далеко,  удаљисмо се од законске границе за изражавање слободног пристанка за - за шта оно беше? :)

Реч је о појмовима из правне теорије, који се потанко објашњавају у одговарајућим уџбеницима. Мана је исто што и недостатак, с тим што када се каже недостатак воље може да зазвучи као да те воље уопште нема, а смисао је да сâма воља има у себи неку ману, неки недостатак, због чега и наступају одређене правне последице. Мане у изјављеној вољи постоје и у случају заблуде, и у случају преваре, и у случају претње, и у случају принуде. Наравно да се заблуда може објаснити као погрешна, крива представа о нечему; за разлику од незнања, овде је битно да лице које има погрешну представу о нечему у ствари мисли да је та представа истинита, да се поклапа са стварношћу. Дакле, неко је уверен, потпуно сигуран  да има праву "слику" о нечему, и при томе нимало не сумња у истинитост своје представе. Када би се тај неко "уљуљкивао" у своје представе, када би прекривао своју свест веловима  привида, јер му је тако лакше, јер не може да се суочи са стварношћу, не бисмо разговарали о заблуди. Другим речима, особа не бира између стварне и погрешне представе, она жели да има истиниту слику,  и уверена је да ту слику има.

Пошто је брак, са гледишта друштвеног значаја, (још увек) важнији институт од уговора о продаји, наравно да је сасвим довољно да један супружник има заблуду о личности брачног друга или о његовој битној особини, да би тражио поништавање брака. Зато сам и навео да је заблуда "довољна" (не мора постојати превара - "намерна заблуда", "свесно изазвана заблуда" - као резултат некоректног понашања другог лица, као ни претња, ни принуда).

Зоране, није ми познато да постоји нека уопштена законска дефиниција заблуде. У прописима наилазимо на "посредно" описивање појма битне заблуде, као и на различите врсте заблуда.
« Последња измена: 2. 11. 2014. у 12.43 Тузор »
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #608 : 2. 11. 2014. у 18.40 »
Цитат
Пошто је брак, са гледишта друштвеног значаја, (још увек) важнији институт од уговора о продаји, наравно да је сасвим довољно да један супружник има заблуду о личности брачног друга или о његовој битној особини, да би тражио поништавање брака. Зато сам и навео да је заблуда "довољна" (не мора постојати превара - "намерна заблуда", "свесно изазвана заблуда" - као резултат некоректног понашања другог лица, као ни претња, ни принуда).
Негде сам прочитао, не знам сигурно да ли је истина, да се у Индији скоро 90% бракова још увек склапа на старински начин — претходним уговарањем. Он и она још и могу да буду у заблуди и имају ману воље, али његови и њени родитељи не могу.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #609 : 3. 11. 2014. у 08.24 »
Гледам синоћ Кесићевих "24 минута", па ми слушни апарат заголица реченица (ако сам је добро запамтио): "Поднео је оставку са места премијера".

Додуше, по нашим медијима могу да се нађу и примери са "на местУ":
http://sport.blic.rs/Ostali-sportovi/Sportovi-na-vodi/222671/Udovicic-podneo-ostavku-na-mestu-selektora
http://www.vesti.rs/Zrenjanin/Ostavka-ne-mestu-gradonacelnika.html
Е, та вам је баш на месту!  :)

Рекао бих да је, с обзиром на жељени смисао, једино исправно: Поднео је оставку на место _____________. Остављам могућност да је мој имењак желео да направи додатни каламбур, али није ми личило на то.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #610 : 3. 11. 2014. у 15.38 »
Po meni, "ostavka s mesta" je nepravilno. Ostavka "na mesto …"
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #611 : 3. 11. 2014. у 21.24 »
Ево оригиналне Кесићеве изјаве:
"Ако се испостави да нисам у праву, поднећу оставку са места водитеља. Али ако се испостави да јесам у праву, ви подносите оставку са места гледалаца".
http://www.youtube.com/watch?v=9hJb-8rzxc8  (на 19:35)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #612 : 16. 11. 2014. у 11.07 »
Примера заиста има безброј, али у овом ћемо се осврнути на нечију начитаност и обавештеност. Ако нисте знали како се по новом, ваљда, зове средство за поспешивање велике столице, то је „дијаретик“. [lol]

http://zena.blic.rs/Zdravlje/27937/8-stvari-koje-vas-cine-starijim (под поднасловом Алкохол).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #613 : 16. 11. 2014. у 11.08 »
Мени се чини да је таква ситуација у свим областима, не само у медијима. Једноставно, као да ни у једној струци није битно да се посао уради квалитетно, него да се одради што пре, а макар како, самим тим и најјефтиније могуће. Зашто би се фаворизовао квалитет уз толико много незапослених и чињеницу да се запослени стручњаци стално нешто буне, нешто би да мењају, унапређују, утичу на друге, досађују надређенима, док онај запослени који није дорастао свом радном месту такође одради посао (квалитет је небитан), а ћути, задовољан је платом ма како мала она била, трпи све и не буни се, само да не би добио отказ јер истог момента може да буде замењен једнако квалитетним кадром.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #614 : 16. 11. 2014. у 21.41 »
BP, svaka čast kako si opisao stanje u Srbiji. Ali, zaista. Upravo je to ono što ja vidim svaki put kad dođem u Srbiju, i to nažalost ne samo kod meni nepoznatih ljudi, nego kod sopstvenih prijatelja. Ako neko insistira na kvalitetu, svi ga gledaju kao da je pao s Marsa. I najtužnije je što tih rezigniranih ima sve više.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: