Аутор тема: Skotna kuja  (Прочитано 35097 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #15 : 18. 01. 2013. у 20.09 »
Da nije onda stvar u načinu izvođenja tih riječi? Imamo li novijih primjera?

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #16 : 18. 01. 2013. у 23.31 »
За мачку су говорили да се коти…
Ја још чуо мачка је (с)мацна и омацила се.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #17 : 19. 01. 2013. у 00.02 »
Никад нисам чуо ништа осим "стеона".

Strane reči su loše, jer ih seljaci ne razumeju, ali su reči sa sela dobre, iako ih građani ne razumeju. ;)

Omaciti, oprasiti, oteliti, oždrebiti se je OK. Ojariti, ojagnjiti se mi malo neobično zvuči, ali verovatno bi u kontekstu i to bilo OK. Ali ne bi mi smetalo ni za jednu od tih životinja ni poroditi se.

Smacna, suprasna itd. — to definitivno nije standard. Ili skotna ili u trudnoći. Bremenita i noseća mi zvuče nekako poetski/arhaično…
« Последња измена: 19. 01. 2013. у 00.12 vukvuk »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #18 : 19. 01. 2013. у 08.54 »
suprasna  — to definitivno nije standard.

Ово је сасвим сигурно стандард. Никада нисам чуо да људи који се баве одгојем стоке за крмачу кажу нешто друго.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #19 : 19. 01. 2013. у 10.33 »
suprasna  — to definitivno nije standard.

Ово је сасвим сигурно стандард. Никада нисам чуо да људи који се баве одгојем стоке за крмачу кажу нешто друго.
Очигледан је генерацијски јаз између Вуквука и Радета.
Вуквуку су вероватно непознати стандардни називи за интимни однос код неких домаћих животиња. Свиња се букари, овца се мрче, кокошка се гази, кобила се опасује.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #20 : 19. 01. 2013. у 12.16 »
To su, da tako kažemo, uskostručni izrazi, koji ne spadaju pod standard.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #21 : 19. 01. 2013. у 12.23 »
suprasna itd. — to definitivno nije standard.

ХЈП, на пример, даје супрасна и стеона (стелна).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #22 : 19. 01. 2013. у 12.24 »
To su, da tako kažemo, uskostručni izrazi, koji ne spadaju pod standard.

Не разумем, ускостручни изрази не спадају под стандард?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #23 : 19. 01. 2013. у 14.04 »
Standard je ono što većina (ili makar prestižna manjina) govornika za početak razume i potom oseća kao standardno. Prošireni standard obuhvata i stručne izraze, ali takve koje opet većina nosilaca tih struka među govornicima datog jezika smatra standardnim. Reči iz privatne sfere, koje ne cirkulišu u opštoj i javnoj upotrebi jezika, dijalektizmi, lokalizmi, arhaizmi nisu standard.
« Последња измена: 19. 01. 2013. у 14.11 vukvuk »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #24 : 19. 01. 2013. у 14.11 »
Nisam siguran ni koliko se leksika može podvesti pod jedinstvenu klasifikaciju standardno—nestandardno. Bar je tu prisutno mnoštvo nijansi i atributa: ’obeleženo’; ’pokrajinski’; ’razgovorno’; ’stručno’; ’zastarelo’ itd. Kad tako postavimo priču, možemo reći da su steona itd 1) stručni pojmovi u agronomiji i 2) na putu zastarevanja. Ali ne ’nestandardni’.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #25 : 19. 01. 2013. у 14.14 »
Узгред, примећујем да се на сајтовима псећих одгајивачница и на форумима власника паса користи реч „суштена“ коју сам поменуо.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #26 : 19. 01. 2013. у 14.16 »
Standard je ono što većina (ili makar prestižna manjina) govornika za početak razume i potom oseća kao standardno. Prošireni standard obuhvata i stručne izraze, ali takve koje opet većina nosilaca tih struka među govornicima datog jezika smatra standardnim. Reči iz privatne sfere, koje ne cirkulišu u opštoj i javnoj upotrebi jezika, dijalektizmi, lokalizmi, arhaizmi nisu standard.

Што се тиче речи супрасна и стеона, да ли у ту престижну мањину спадају људи који поседују свиње и краве у свом домаћинству, као и њихови суседи и рођаци, или само они који говедину и свињетину познају једино као храну коју купују у продавници?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #27 : 19. 01. 2013. у 14.32 »
Pa vidi, svi mi pođemo od sebe; teško je uvek biti objektivan. "Ja ne znam šta je to, dakle to je slabo poznat pojam" je zamka u koju je lako upasti. A prirodno, pošto se većina nas druži s ljudima iste generacije i kulturnog kruga, lako je upasti i u generalizacije tipa "to ne zna niko od mojih prijatelja." I ja sam se nedavno, recimo, zapanjio da je pejsaž (što ja koristim) supstandardno, štaviše i da sam u ozbiljnoj manjini, a mislim da mi ne fali širine shvatanja.

Tako da razumem Vukov stav, donekle, mada on izvesno ne obuhvata celokupno društvo. Ali, njegov stav ujedno i implicira da se u njegovoj generaciji (urbanoj, mlađoj) te distinkcije u rođačkim odnosima i životinjskim trudnoćama polako gube, po prirodi stvari. Uporedi: "da li u Pržogrncima Donjim kažu ćaskati ili četovati na Fejsu?" Odgovor: ni jedno ni drugo, nemaju pojma šta je to. No, možemo zasigurno reći da će u budućnosti biti sve više onih koji četuju, a sve manje onih čije su svinje suprasne. Cena progresa, šta li.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #28 : 19. 01. 2013. у 15.17 »
Могу само да замислим како би ме гледали у Шапцу, Ваљеву, Крушевцу или Зајечару кад бих рекао да је у обору трудна крмача. У местима која имају широко сеоско залеђе сви користе ове речи о којима дискутујемо и не верујем да ће се оне баш тако лако изгубити. Београд је друга прича и ту се одмах поставља питање према коме се дефинише стандард, према Београду, или према Србији.

Код пресуђивања шта је стандард и престижна већина треба додатно имати у виду да о некој речи не може да суди неко, ко нема никаква искуства с предметом, који та реч описује. Ко није презао коња, тешко може да зна шта су колан, оглав и ђем; а ко није чувао свиње, тешко да је чуо да је крмача супрасна.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Skotna kuja
« Одговор #29 : 19. 01. 2013. у 15.38 »
Али у стандарду се само пошло од народа (Доситеј, Вук…). Двадесети век је већ учинио да он сасвим пређе у град, макар у домену лексике.

Ја мислим да се не може рећи како су терминологије нестандардне, али да не спадају у слој најопштије лексике, не спадају. И ту не бих енцефалографији или анадиплози давао никакву предност над стеоношћу или сноваљкама.

Тагови: