Аутор тема: Reformovana ili reformisana?  (Прочитано 6917 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Püspök

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
Reformovana ili reformisana?
« : 4. 01. 2012. у 16.56 »
Poštovanje,

Imamo jednu jezičku nedoumicu za koju se nadam da ćemo uspeti rešiti na vašem odličnom forumu. Naime, radi se o prevodu imena crkve Reformed Episcopal Church na srpski jezik, odnosno o prevodu reči  "reformed". Mi u hrvatskom koristimo reč "reformirana", dakle "Reformirana episkopalna crkva" dok na mađarskom koristimo "Református episzkopális egyház". No problem je srpski :) Da li je ispravno napisati "Reformisana episkopalna crkva" ili "Reformovana episkopalna crkva" ili pak nešto treće? U Službenom glasniku Kraljevine Jugoslavije iz 1921. godine crkva se navodi pod imenom "Reformovana…" no nisam siguran da li je to gramatički ispravno i u duhu savremenog srpskog jezika.

Unapred hvala na odgovoru!

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #1 : 4. 01. 2012. у 17.02 »
Reformisana, isključivo.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #2 : 4. 01. 2012. у 17.06 »
У српском је убедљиво најчешће реформисати, али речници бележе и реформирати, реформовати (први се ретко употребљава, други је архаичан). (Извор: Корпус српског језика)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #3 : 4. 01. 2012. у 17.27 »
Meni "refromirana" ne zvuči strano. Zapravo, potpuno isto kao i reformisana… [neznam]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #4 : 4. 01. 2012. у 21.13 »
Reformisana, isključivo.

Slažem se, to je najneutralnije.  [pardon]

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #5 : 5. 01. 2012. у 00.48 »
Само, пазите, једна наша традиционална reformed-црква носе име реформатска.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #6 : 5. 01. 2012. у 08.48 »
Uh, BP, u pravu si. Meni je negde u malom mozgu stajalo da se crkva zove "reformatorska", ali izgleda da se termin "reformatska" koristi češće:

http://www.google.rs/search?q=reformatska
http://www.google.rs/search?q=reformatorska+crkva

E sad, meni nije najjasnije  otkud se pojavio termin reformatska, čija je morfologija malo neočekivana. Jedna mogućnost je da je po analogiji sa mađarskim református ili latinskim reformata, ’reformisana’. Druga je da je izvedena od, meni nepoznate, imenice reformata, što bi otprilike značilo ’onaj koji sledi reformu’, nasuprot terminu reformator (’onaj koji sprovodi reformu’).

S treće strane, propovednik te crkve naziva je "Protestantska reformisana hrišćanska crkva u Srbiji"…
« Последња измена: 5. 01. 2012. у 10.49 Duja »

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #7 : 5. 01. 2012. у 13.22 »
То сам и ја гледао и такође ме је помало збунило. Чуо сам у говору називе реформисти и реформатори, а иста конкретна црква се у медијима и сопственим саопштењима час назива реформаторска, час реформатска. Ту сам завирио у закон о верским заједницама где се наводе традиционалне верске заједнице у Србији, и тамо стоји назив Реформатска хришћанска црква. Ваљда је то званичан назив, ја брзим претрагама нисам успео да пронађем ниједну званичну презентацију на интернету.

(Мада мислим да Püspök овде говори о другој верској заједници, само са истом речју у називу.)

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #8 : 5. 01. 2012. у 14.07 »
Trebalo bi da je Писпек, transkribovano s mađarskog.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #9 : 5. 01. 2012. у 14.12 »
Trebalo bi da je Писпек, transkribovano s mađarskog.

Zar nije Pišpek?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #10 : 5. 01. 2012. у 14.19 »
Jeste, hvala na ispravci.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #11 : 5. 01. 2012. у 14.20 »
(Мада мислим да Püspök овде говори о другој верској заједници, само са истом речју у називу.)

Mislim da je reč o istoj tradiciji/teologiji (poznatoj i kao Kalvinizam), samo što ona ima mnoštvo organizacija:

http://en.wikipedia.org/wiki/Reformed_churches
Цитат
The Reformed churches are a group of Protestant denominations characterized by Calvinist doctrines. […]There are now many different reformed churches: a 1999 survey found 746 Reformed denominations worldwide[citation needed].

Ван мреже Püspök

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #12 : 5. 01. 2012. у 18.21 »
Hvala svima na pomoći! Mislim da će preovladati "reformovana" mada se meni osobno više dopada "reformisana".
U pravu ste, mađarska reformisana crkva je u Srbiji registrovana kao Reformatska hrišćanska crkva (Református Keresztyén Egyház) i to "reformatska" se izvodi iz mađarskog jezika kao što slovački luterani svoju crkvu na srpskom zovu "evangelička" povučeni slovačkim "evanjelická" a ne "evangelistička" ili "evanđeoska" iako svi ti nazivi jednako znače "evangelical".
Samo da ne dođe do zabune, iako imamo potpisan međucrkveni sporazum sa gore pomenutom Reformatskom crkvom ipak se radi o dve pravno i organizacijski odvojene crkve bez obzira na sličnu teologiju. Takođe, iako se radi o crkvama kalvinističke tradicije mi smo deo anglikanske zajednice a oni Svetske zajednice reformisanih crkava :) Ukoliko vas još nešto zanima možete pogledati ovde: http://prkc.hr/ i http://rpcs.co.nr/

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #13 : 5. 01. 2012. у 18.26 »
Mislim da će preovladati "reformovana"

На основу чега?? То је најлошији могући избор.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Reformovana ili reformisana?
« Одговор #14 : 5. 01. 2012. у 18.28 »
Upravo sam i ja krenuo to da napišem.

Тагови: