Аутор тема: Nijedno / ni jedno  (Прочитано 60797 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Nijedno / ni jedno
« : 29. 07. 2011. у 12.57 »
 Sta je pravilnije (i sta je pravilno?) i sta se kada koristi?

Posto vidjam i  "Nijedno pismo nije poslao" kao i "Ni jedno pismo nije poslao."

Kada se koristi nijedan, nijedna, nijedno, a kada ni jedan, ni jedna, ni jedno?

Hvala.
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #1 : 29. 07. 2011. у 15.33 »
     Као и обично, једино што умем, за прву помоћ, јесте да ти препишем оно што нађем у књизи :blush: (Правописни речник, М.Ш.). Кад се неко од упућених буде јавио, објасниће ти детаље.
     Дакле, пише се спојено (ниједан, ниједна) - „али ни један ни други; ни један једини“.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #2 : 29. 07. 2011. у 15.54 »
Hvala :)
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #3 : 29. 07. 2011. у 16.46 »
Ali Sonja, s obzirom da si u Beogradu, ne kontam kako do sada nisi nabavila P 10. (Da sam na tvom mjestu, nabavio bih ga u oktobru na Sajmu.) Onda bi nam mogla gledati u njega a ne u Šipku. [angel]

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #4 : 29. 07. 2011. у 17.05 »
Ako je u pitanju pridevska zamenica u funkciji negativnog kvantifikatora, onda se piše spojeno: "nijedan" pripada nizu "svi", "mnogo", "većina", "malo", "nekoliko".

Ako je u pitanju spoj rečce ili veznika "ni(ti)" i broja ili zamenice "jedan", onda se, naravno, piše odvojeno: "ni jedan" pripada nizu "ni dva", "ni tri", "ni četiri", itd.

Razlika je, međutim, više pragmatička nego semantička. U svakom slučaju, ako možeš da zameniš "ni" sa "niti" i da značenje ostane potpuno isto, onda se radi o spoju "ni(ti)" i jedan" i pisaćeš odvojeno.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #5 : 29. 07. 2011. у 17.07 »
Ali Sonja, s obzirom da si u Beogradu, ne kontam kako do sada nisi nabavila P 10.
    У праву си, али довољно ми је што вас неколико овде поседује(те) нови правопис, и могу да вас питам кад ми нешто није јасно :fkez:. То је ем лакше, ем лепше [angel].

     P. S.
     Хвала Двојици Вукова на исцрпном објашњењу :car:.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Nijedno / ni jedno
« Одговор #6 : 29. 07. 2011. у 17.46 »
Vuce, hvala puno. :)

Bas mi je to trebalo, pojasnjenje kada ide jedno, a kada ide drugo.
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Тагови: