Аутор тема: Датуми и сати  (Прочитано 65276 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Датуми и сати
« : 29. 09. 2011. у 10.58 »
Интересују ме следеће ствари:

1. Да ли се пише нула у једноцифреним сатима, минутима итд., као и у датумима? Нпр. 04.35 ч. или 4.35 ч. и 05. 09. 2001. или 5. 9. 2001.
2. Која је скраћеница за септембар? Сеп или септ.? (Наравно, иде свакако тачка иза, зар не?)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #1 : 29. 09. 2011. у 12.06 »
1. Да ли се пише нула у једноцифреним сатима, минутима итд., као и у датумима? Нпр. 04.35 ч. или 4.35 ч. и 05. 09. 2001. или 5. 9. 2001.

Ne piše se, generalno. Moguće je napraviti izuzetak u specijalnim slučajevima (npr. čekove smo obavezno popunjavali sa vodećom nulom, da neko ne bi ispravljao datum).

2. Која је скраћеница за септембар? Сеп или септ.? (Наравно, иде свакако тачка иза, зар не?)

Rekao bih da zavisi od konteksta. U tekstu bih, ako moram, koristio "18. sept. 2011." (mada su alternative "18. septembar 2011" ili "18. 9. 2011" daleko bolje), ali ako je potrebno mesece prikazati u kakvoj tabeli ili grafikonu, držao bih se troslovnih oznaka bez tačaka: jan feb mar apr itd.

Usput, kako tačno glasi generalno pravilo za skraćivanje reči? Mene su učili da se skraćuje sve do jezgra drugog sloga u reči (jug. mađ. hrv. bos.) ali očito ima i izuzetaka (srp.), a i febr. mi malo čudno svuči…

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #2 : 29. 09. 2011. у 14.04 »
Опште правило за скраћивање речи в. у т. 179 (може и септ. и сеп. за септембар).

О временском запису не могу наћи ни под Тачка, ни под Бројеви, не знам ни да ли има, али слажем се да није неоходно увек писати водећу нулу, сем у изузетним случајевима.

П. С. Чини ми се да сам нешто читао на Растку о тачки и писању времена, али тренутно не ради сајт.

И требало би да направе регистар на крају овог Правописа…
« Последња измена: 29. 09. 2011. у 14.07 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #3 : 29. 09. 2011. у 15.56 »
Не постоји тачно правило до ког се сугласника скраћује (то уопште не мора бити ни други слог), зависи од узуса.

ali ako je potrebno mesece prikazati u kakvoj tabeli ili grafikonu, držao bih se troslovnih oznaka bez tačaka: jan feb mar apr itd.

То онда, јасно, не би било у складу с правописом. Ја се трудим да такве случајеве избегавам: код дана у недељи онда се добије уто(.), сре(.), што никако не одговара природи наших скраћеница.

И требало би да направе регистар на крају овог Правописа…

Стави у предлоге за исправљање Правописа.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #4 : 30. 09. 2011. у 20.53 »
Rasprava o opravdanosti norme po ovom pitanju prebačena je ovde. Molimo vas da ubuduće svoja neslaganja sa normom izložite u novonastalom posebnom forumu predviđenom za to, kako se oni koji pitaju za normu ne bi zbunjivali. Hvala.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #5 : 3. 10. 2011. у 16.28 »
Само још пар појашњења о датумској нотацији:

1. Да ли је, на крају, грешка писање нуле испред једноцифреног броја дана или месеца? На пример, 03. 10. 2011?

2. Да ли је празнина након тачке обавезна и да ли постоје неки савети у вези са карактером којим ће бити приказивана у текстовима у електронском формату? На пример, краћи размак, непреламајући размак и сл.?

Што се тиче временске, да ли је још нека прописана осим оне са тачком? На пример, 16 ч 27 мин или 1627 (да ли се минути подвлаче, два пута подвлаче или не подвлаче уопште?), како често видимо?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #6 : 3. 10. 2011. у 16.43 »
1. Клајн каже да је нула оправдана само у списковима (вероватно тамо где је компјутер аутоматски убацује). Ако сам пишеш датум у тексту или сл., јесте грешка.

2. Није експлицитно (мислим) нигде наведено. Али пошто иде размак кад се месеци пишу римски и словима, онда је логично да иде и овде, нарочито што није у питању никакав однос децималних и сл. записа (као код времена).

3. Правопис не помиње.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #7 : 3. 10. 2011. у 17.40 »
Хвала.

(Не знам због чега ми је остало у сећању да се датуми пишу без размака иза тачке, нарочито што сам ту праксу код себе уочио тек однедавно.  :-/ Једно је сигурно: неће се понављати.)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #8 : 3. 10. 2011. у 17.47 »
Да, не рекох, вероватно типографи боље знају какав размак тачно иде: сигурно је онај непреламајући, ал’ не знам у којој дужини. Неко је то помињао на В., да л’ Часлав или неко други…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #9 : 11. 10. 2011. у 11.23 »
Da ne otvaram novu temu, jer ovo može i ovde da se uklopi: novo pitanje na njiki, mene dovelo u nedoumicu: znamo da se u zapisivanju vremena sati i minuti odvajaju tačkom. Ali, šta u sportu, kad imamo i sekunde i desetinke?

2 сата 5 минута 17 секунди и 24 десетинке = 02.05.17.24

Ili nešto drugo?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #10 : 11. 10. 2011. у 13.18 »
Не видим што би запис резултата одударао. Дакле: 02.05.17.24. (Иначе, одлично време за маратон. :))
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #11 : 11. 10. 2011. у 13.20 »
Pa i ja isto mislim, ali mi „na oko“ izgleda nerazumljivo… :fkez:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #12 : 11. 10. 2011. у 13.23 »
У новинама срећем шаролико: час часове одвајају двотачком, секунде зарезом, некад видим све са тачком… А и на енглеском се тај запис спортских резултата одваја тачком, тако да овде имамо (толико жељено) подударање.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #13 : 19. 01. 2012. у 20.50 »
Narode, samo da obavestim, da sam slepa kod očiju. Klajn u RJN u odrednici DATUMI lepo kaže da se nula ne piše osim u tehničkim tekstovima i poslovnoj korespondenciji. Takođe navodii i primere datuma sa sve arapskim brojevima, i imaju beline iza tačaka.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Датуми и сати
« Одговор #14 : 19. 01. 2012. у 22.47 »
Klajn u RJN u odrednici DATUMI —- navodii i primere datuma —
Да додам да је опис начина исписа датума у техници тачан, али да пример није, тј. не пише се 1997 06 25, него 1997-06-25. Није ми баш јасно зашто се такав начин исписа везује за технику, када је он врло погодан и за друге намене, на пример за управљање архивом и пословном кореспонденцијом.

Тагови: