Аутор тема: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka  (Прочитано 11262 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже MakiMiki

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: engleski jezik
  • Родно место: Niš
    • Српски ми је матерњи језик
Pozdrav svima, nadam se da je ovo najbolji odeljak na forumu za nedoumicu koju imam.
Kako bi se u nekom stručnom radu u kojem su naslovi umetničkih dela, naučnih studija i sl. dosledno obeležаvani kurzivom (ne navodnicima) unutar nekog naslova istakao još jedan naslov? Na primer, tekst ide ovako: U svom radu Osobenosti Ćopićevog romana Orlovi rano lete autorka je pisala o postupcima koje je Ćopić koristio u ovom delu.
Kako bi se, dakle, istaklo ovo Orlovi rano lete kao naslov dela, s obzirom na to da je naslov autorkinog rada već napisan italikom? Meni je logično da se stave navodnici unutar kurziva, ali ne znam da li postoji neko pravilo, pojašnjenje…Nisam u Pravopisu našla odgovor na to pitanje, zato pišem ovde.
Hvala unapred!

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka
« Одговор #1 : 22. 08. 2021. у 08.45 »
Kad god nema jasno naznačenog pravila (pri čemu je ovo koje tebi treba uglavnom interno, pa će čak i u Matičinim izdanjima biti šareno od časopisa do časopisa), piši onako kako ti je logično, samo se odabranog načina drži u celom tekstu. U konkretnom nazivu koji pominješ, doduše, nije neophodno nikakvo izdvajanje jer je ispred naslova već navedeno da je roman u pitanju, pa se po tački 168(4) navodnici (ili drugi tip fonta) tu mogu izostaviti.

Ван мреже MakiMiki

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: engleski jezik
  • Родно место: Niš
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka
« Одговор #2 : 22. 08. 2021. у 14.25 »
Hvala lepo na brzom odgovoru! Ovaj primer sam smislila radi pojašnjenja, možda nije najsrećniji.
 Znam za ovu tačku Pravopisa, ali mi ona nije potpuno jasna. Tu stoji da se obeležavanje naslova navodnicima može izostaviti "ako  veliko slovo na početku naziva, kontekst ili drugačiji tip štamparskog sloga osiguravaju tačno shvatanje i jasnoću teksta". Međutim, ispod je naveden primer koji me zbunjuje. Između ostalog, navedeno je "Razgovarali su o današnjem broju Politike" i "Razgovarali su o današnjoj Politici" (u tekstu iznad je data i varijanta sa navodnicima umesto kurziva). Meni je i u jednom i u drugom slučaju logično da su tu u pitanju novine, s obzirom na to da je reč oba puta napisana velikim slovom (bez obzira što je u prvom primeru to naglašeno isticanjem da je u pitanju broj tog izdanja), pa mi zato nije najjasniji princip po kojem je napravljena razlika u upotrebi kurziva (odnosno navodnika).
Šta propuštam? :)

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka
« Одговор #3 : 22. 08. 2021. у 17.40 »
Mislim da nema razlike, već je čisto kao jedan primer dato i to da kurziv zamenjuje navodnike. Ja bih kurzivom svakako pisala nazive u sva četiri primera iz napomene i to bi se takođe uklopilo u normu, koja je u ovom slučaju dosta tolerantna i imam utisak da su tu samo pokušali da obuhvate već postojeće načine pisanja raznih novinskih i ostalih kuća i daju im za pravo u onome što su radile i pre dopunjenog izdanja Pravopisa.

Ван мреже MakiMiki

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 4
  • Говорим: engleski jezik
  • Родно место: Niš
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka
« Одговор #4 : 23. 08. 2021. у 23.39 »
Da, i ja sam navikla da uvek nekako istaknem nazive, otud i moja početna nedoumica. :) U svakom slučaju, mnogo hvala na brzim odgovorima i na trudu!

Ван мреже Pomaze_Bog

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 84
  • Говорим: руски, енглески, пољски, македонски, црквенословенски, ту и тамо разумем све словенске
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Naslov književnog dela unutar naslova naučnog članka
« Одговор #5 : 25. 08. 2021. у 23.09 »
Ја бих користио једноструке наводнике:
Osobenosti Ćopićevog romana ’Orlovi rano lete’

Тагови: