Аутор тема: Osnovna škola "Vuk Karadžić"  (Прочитано 32956 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже mima78

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« : 28. 09. 2012. у 09.41 »
Kako se pravilno pise: Zovem se Marko Markovic,ucenik sam Osnovne skole "Vuk Karadzic" ili.…… Zovem se Marko Markovic,ucenik sam osnovne skole "Vuk Karadzic"? [bonk]
« Последња измена: 28. 09. 2012. у 10.56 Duja »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #1 : 28. 09. 2012. у 11.04 »
Imali smo sličnu temu ovde.

(Ispravljen linAk)
« Последња измена: 28. 09. 2012. у 13.38 Duja »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #2 : 28. 09. 2012. у 11.10 »
Ne valja ti linak. ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже mima78

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 2
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #3 : 28. 09. 2012. у 12.40 »
a,,,uciteljica mog sina koji je drugi razred uci ih da se pise malim slovom,,,,,mene i starije dete su ucili da se pise velikim,,,,,,,,,

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #4 : 28. 09. 2012. у 13.47 »
Postoji pravopisno opravdanje za oba pristupa: u jednom slučaju, može se shvatiti da je "osnovna škola" atributiv, tj. imenica koja opisuje klasu ili tip imenice koja joj sledi. Na primer, u rečenici "Marko je učenik škole Vuk Karadžić", reč škola je očigledno atributiv i neće se pisati velikim.

U drugom slučaju, znamo da je puno ime te ustanove Osnovna škola Vuk Karadžić, te stoga, kada tu sintagmu tretiramo kao zvanično ime, pisaćemo je velikim slovom.

Često nema načina da iz konteksta razlučimo koja je od ove dve upotrebe namerena (ako je ijedna), pa nam generalno ostaje izbor. Verovatno je pisanje velikim slovom "na stranu sigurnosti", bar dok je izvesno "Osnovna škola" deo njenog zvaničnog naziva. Da Marko živi u Americi i pohađa srednju školu po imenu Springfild, verovatno bi bilo opravdanije pisati srednja škola Springfild, jer se ne oseća da je ovde srednja škola deo zvaničnog imena.

U onoj temi smo se malo dotakli koncepta "kraćih" i "dužih" zvaničnih imena, ali nismo se nešto dublje upuštali u problem.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #5 : 28. 09. 2012. у 17.56 »
Али и у једном и у другом случају имаш атрибутиве, није то разлика. Ствар је само у томе је ли то званично име (и хоћемо ли наглашавати да користимо управо званично име) или синтагма с апелативним значењем.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #6 : 28. 09. 2012. у 18.00 »
Dobro, slažem se da je oboje atributiv. Da li se ti slažeš da je u izgovorenoj rečenici

Zovem se Marko Marković, učenik sam o/Osnovne škole "Vuk Karadžić".

nejasno da li je reč o zvaničnom imenu ili sintagmi s apelativnim značenjem? Drugim rečima, razlika je toliko suptilna da ni onaj ko je izgovorio ne zna koji je aspekat želeo da istakne.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #7 : 28. 09. 2012. у 18.10 »
Слажем се, и с педагошке стране (под којом не мислим само на децу) променио бих правило тако да се увек пише великим, али с личне стране осећам потребу да разликујем званичну употребу (у формалним контекстима) од опште.

Конкретно, у датој реченици: у ситуацији где је релевантно дати тачан, званични назив школе писао бих велико слово, иначе не.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Osnovna škola "Vuk Karadžić"
« Одговор #8 : 18. 02. 2015. у 11.04 »
Dobro, slažem se da je oboje atributiv. Da li se ti slažeš da je u izgovorenoj rečenici

Zovem se Marko Marković, učenik sam o/Osnovne škole "Vuk Karadžić".

nejasno da li je reč o zvaničnom imenu ili sintagmi s apelativnim značenjem? Drugim rečima, razlika je toliko suptilna da ni onaj ko je izgovorio ne zna koji je aspekat želeo da istakne.
Слажем се с овим, али на шта конкретно из правописа може овдје да се позове?

Тагови: mejl