Аутор тема: Знаћу или знат ћу?  (Прочитано 32319 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #15 : 23. 06. 2012. у 19.46 »
Nemam literature o etimologiji i istoriji jezika, ali je li moguće (sudeći po npr. ruskom i poljskom) da infinitiv ni kod nas (u davna vremena) zbilja NIJE imao to završno "i", nego da je to "novija" (relativno govoreći) pojava, možda baš prouzrokovana glagolima prve (najstarije!) grupe gde se tako razbija suglasnički spoj "st"? Plest, mest, jest, trest, zepst itd.

Ne treba smesti s uma da i starija verzija trećeg lica jednine prezenta glagola "biti" glasi "jest", pa da se i tu dometnulo to "e". (Postoji li termin za to? Vokal kojim se razbija nezgodna suglasnička grupa na kraju reči - u novije vreme može se zapaziti u reči "bicikla" koja se često čuje u Vojvodini.)

Takođe ne treba smesti s uma ni da u bosanskom supstandardu uopšte nisu retki likovi poput "dôću = doći ću, rèće mu = reći će mu" i sl., tj. da se čak i odatle eliminiše "i".

Pored toga, sudeći po našem rešenju prostog futura, fonetski je taj oblik "rešen i zabarakadiran" pre nego što se pojavilo to dopunsko "i" - tj. fonetski je zasnovan upravo na onome kako to Hrvati zapisuju (plest ću), a ne na onome kako bi "trebalo" u današnjem stanju stvari (plesti ću).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #16 : 23. 06. 2012. у 20.36 »
Davide, naš pravopis je pisan na osnovu P93,  i baš kad smo ga završili, izašao je ovaj P10. Treba da se malo aktualizuje, al nikako da nađemo vremena.  :hehe:
Pa dobro, uglavnom to sam primijetio pa rekoh da kažem.  :)
Ako si, da nisi rekao, sad ne bi bilo ažurirano… :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #17 : 24. 06. 2012. у 13.41 »
Nemam literature o etimologiji i istoriji jezika, ali je li moguće (sudeći po npr. ruskom i poljskom) da infinitiv ni kod nas (u davna vremena) zbilja NIJE imao to završno "i", nego da je to "novija" (relativno govoreći) pojava, možda baš prouzrokovana glagolima prve (najstarije!) grupe gde se tako razbija suglasnički spoj "st"? Plest, mest, jest, trest, zepst itd.

Разне су претпоставке како је настао инфинитив. Сигурно је постао од глаголеске именице на -is, а данашњи двојаки облици такође имају различите своје хипотезе. Бошковић мисли да су настали од две варијанте једног падежног облика глаголске именице. Није, дакле, упутно претпостављати старину или -ти (и некакво допунско и), нарочито што би то временско одређење било толико далеко да сигурно није утицало на наш футур.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #18 : 24. 06. 2012. у 13.49 »
(Postoji li termin za to? Vokal kojim se razbija nezgodna suglasnička grupa na kraju reči - u novije vreme može se zapaziti u reči "bicikla" koja se često čuje u Vojvodini.)

Да је само у Војводини.

http://en.wikipedia.org/wiki/Paragoge
Белић то сврстава у покретне вокале.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #19 : 24. 06. 2012. у 14.28 »
A verovatno će biti da se, istorijski, u futuru uopšte i nije koristio infinitiv, nego da je zamena došla naknadno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Supin

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #20 : 24. 06. 2012. у 14.47 »
У Банату се каже бицѝкли. Варијанте бицѝкло, би̏цикло и би̏цикла више везујем за западне говоре (а који се такође у Војводини често чују).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #21 : 24. 06. 2012. у 14.52 »
Такође, у говору је сасвим обично: ићемо, доћемо, сићемо, стићемо… Затим: испећу, лећу итд.

И са те стране хрватско решење делује некако смислено. Ако, кад говорим народски, говорим ићу и доћу, а кад се лепо изражавам или пишем, користим ићи ћу и доћи ћу, онда ћу исто тако народско певаћу и мислићу да доживљавам као певат’ ћу и мислит’ ћу.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #22 : 24. 06. 2012. у 16.00 »
И са те стране хрватско решење делује некако смислено. Ако, кад говорим народски, говорим ићу и доћу, а кад се лепо изражавам или пишем, користим ићи ћу и доћи ћу, онда ћу исто тако народско певаћу и мислићу да доживљавам као певат’ ћу и мислит’ ћу.
Meni nije. Ne zaboravi da ti glagoli imaju razlicičite završetke infirnitiva. Ići i doći su na -ĆI, a ovi drugi na -TI. To mora da ima neki uticaj na različito formiranje futura.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #23 : 24. 06. 2012. у 16.12 »
Зашто би?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #24 : 24. 06. 2012. у 16.15 »
Зашто би?
Pa već ima u srpskom. U srpskom niti se kaže niti se piše "znat ću".
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #25 : 24. 06. 2012. у 16.16 »
Па да, али зашто „мора“?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #26 : 24. 06. 2012. у 16.16 »
Па да, али зашто „мора“?

To je bila pretpostavka, ne tvrdnja: mora da ima. (Što ne znači da zaista ima. Ja samo pretpostavljam.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #27 : 24. 06. 2012. у 16.18 »
Такође, у говору је сасвим обично: ићемо, доћемо, сићемо, стићемо… Затим: испећу, лећу итд.

Vrlo je moguće da je to u Vojvodinu stiglo baš s bosanskim kolonistima posle rata.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #28 : 24. 06. 2012. у 17.30 »
Такође, у говору је сасвим обично: ићемо, доћемо, сићемо, стићемо… Затим: испећу, лећу итд.

Vrlo je moguće da je to u Vojvodinu stiglo baš s bosanskim kolonistima posle rata.

Ја мислим да није, јер се тај облик редовно чује код старијих људи чији је говор остао прилично имун на било какве спољне утицаје, од утицаја стандардног језика преко школства и медија, до утицаја разних босанских, личанских или црногорских говора.

А и зар се не ради о нечем природном за наш језик, без обзира на регију? Пијем – пићу, дођем – доћу. Мени то има смисла са причом о завршавању инфинитива на полуглас, тј. на -т’ и -ћ’, где је оно „и“ касније дометнуто.

Meni nije. Ne zaboravi da ti glagoli imaju razlicičite završetke infirnitiva. Ići i doći su na -ĆI, a ovi drugi na -TI. To mora da ima neki uticaj na različito formiranje futura.

Мени, опет, има. И Србин и Хрват из истог краја у говору кажу „пјеваћу“, само што један, према правилима свог стандарда пише „пјеват ћу“, а други „пјеваћу“.

Ја ово наше доћемо, сићемо, доживљавам као доћ’ ћемо, сић’ ћемо, па ми стога није тешко да замислим да се по истом правилу изговара и јешћемо ← јест’ ћемо, пићемо ← пит’ ћемо.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #29 : 24. 06. 2012. у 17.38 »
Такође, у говору је сасвим обично: ићемо, доћемо, сићемо, стићемо… Затим: испећу, лећу итд.
Доста се крећем по Републици Српској и с времена на време тамо чујем и ове облике, али дал’ је то до мога ува или је стварно, тек ја то чујем као ић-ћемо, доћ-ћемо итд. с дугим (двоструким?) ћ. Лећ-ћу чуо сам много пута, а лећу баш и нисам.

Док сам ово писао, видим да је БП у последњем пасусу закључио то исто…

Тагови: