Аутор тема: Nemaju svi  (Прочитано 2605 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Nemaju svi
« : 6. 04. 2015. у 12.34 »
Da se ne nastavljam na temu o duploj negaciji — mada je primer sličan, pitanje je drugačije. U rečenicama kao što su:

Nemaju svi smisla za humor.
Ne znaju obojica jednako dobro srpski.

…da li su svi, odnosno obojica, zaista subjekat rečenice? Najpre, red reči je praktično okamenjen: u ovakvim konstrukcijama, predikat redovno dolazi na početak rečenice, a obrnut redosled (?Svi nemaju smisla za humor.) je u najmanju ruku markiran. Drugo, semantički, nisu svi iz te grupe vršioci radnje (neki imaju, a neki nemaju smisla za humor); meni ovde svi/obojica više deluje kao da ima prilošku funkciju.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Nemaju svi
« Одговор #1 : 6. 04. 2015. у 13.20 »
Разлика је ту у опсегу негације. НЕ(Сви су дошли) : Сви НЕ(су дошли). Прво се реализује као Нису сви дошли (или Није да су сви дошли), друго као Нико није дошао.

Сличну маркираност позиције глагола имаш код модала, у зависности од тога јесу ли деонтички или епистемички: Сви морају да дођу : Мора да су сви дошли, али ту у игру улази и безличност.

А то сви и слични квантификатори заиста и иначе имају чудно понашање, јер су заправо нешто типа актуелног квалификатива у реченици: везани и за субјекат и за предикат. Проверићу има ли нешто о томе у Нормативној граматици, они су нешто разрађивали заменице.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Nemaju svi
« Одговор #2 : 6. 04. 2015. у 13.55 »
Да, ево:

Цитат: Нормативна граматика, т. 234
Заменица сав употребљава се и самостално, без именице, фактички преузимајући синтаксичку функцију именице, тј. у поимениченој употреби, као субјекат или као објекат, нпр.
Све ће бити добро.
Хвала вам за све.
Сви су дошли и све су донели.

Нисам сигуран да је тако. У НГ има и пример Свега ме је испрскао, с напоменом „заменица сав је употребљена у синтаксичкој функцији именице“, што је очито [очито без зареза!] нетачно, јер је објекат (именица) ме. Тако имамо и Ја сав стрепим од тога, Они су сви дошли, Марко и Јован обојица мисле тако и сл.

Тагови: